Tragédia na svadobnej veselici v Iraku, zomrela stovka ľudí

Najmenej 100 ľudí zomrelo a vyše 150 ich utrpelo zranenia pri požiari, ktorý vypukol počas svadobných osláv v irackej provincii Ninive.

27.09.2023 06:17
požiar, Irak, Hamdáníja v provincii Ninive Foto:
Obrázok z videa ukazuje budovu svadobnej siene po smrteľnom požiari na oslave v okrese Hamdáníja v provincii Ninive v Iraku v stredu 27. septembra 2023.
debata

O odvolaním sa na iracké médiá o tom v noci na stredu informovali svetové agentúry. Námestník guvernéra provincie Ninive Hasan Allak hovorí až o 113 mŕtvych. Podľa miestnych médií sú medzi obeťami aj nevesta so ženíchom, uviedla stanica BBC. Neskôr sa však objavili spochybňujúce informácie, takže nie je jasné, či sú manželia mŕtvi alebo len zranení.

Prvé správy naznačujú, že požiar mohli zaviniť ohňostroje použité počas ceremónie, napísala stanica Al-Džazíra na svojom webe s odvolaním sa na irackú civilnú obranu.

Oheň sa podľa médií šíril rozľahlou slávnostnou sieňou, ktorá bola zrejme postavená z vysoko horľavých stavebných materiálov, čo mohlo prispieť k jej rýchlemu zrúteniu. Predstavitelia civilnej obrany uviedli, že exteriér svadobnej siene bol vyzdobený vysoko horľavým obkladom, ktorý je v krajine nezákonný, napísala agentúra AP.

Jeden zo svedkov opisuje, ako po odpálení ohňostroja vzb'kla strecha budovy. „Celá hala bola v plameňoch v priebehu niekoľkých sekúnd,“ povedal muž.

Budova začala horieť okolo 22:45 hodiny miestneho času (21:45 SELČ), nachádzali sa v nej v tom čase stovky ľudí, povedali svedkovia z miesta agentúre Reuters. Na videu z miesta boli vidieť hasiči, ako sa snažia prekonať obhorené trosky budovy a hľadajú tých, čo prežili, napísala agentúra Reuters.

Iracký premiér Muhammad Sudání vyzval úrady, aby „zmobilizovali všetko úsilie“ a poskytli pomoc tým, ktorých tragická udalosť postihla.

Tragédia sa odohrala v okrese Hamdáníja. To je prevažne kresťanská oblasť, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Mosul a asi 335 kilometrov severozápadne od metropoly Bagdad, podotkla agentúra AP.

debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Irak