Príčinou nehody, pri ktorej zahynul český miliardár Kellner, bola zrejme chyba pilota

Pravdepodobnou príčinou nehody vrtuľníka, pri ktorej v roku 2021 na Aljaške zahynul český miliardár Petr Kellner a ďalší štyria ľudia, bola neschopnosť pilota zareagovať zodpovedajúcim spôsobom na zlú viditeľnosť. Podľa agentúry AP o tom vo svojej správe informoval americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

28.09.2023 06:04
USA, Petr Kellner, Aljaška vrtuľník, havária Foto: ,
Miesto havárie vrtuľníka neďaleko ľadovca Knik na Aljaške 28. marca 2021. Pri havárii vrtuľníka na Aljaške zomrel najbohatší Čech Petr Kellner. Nešťastie sa stalo počas letu na ľadovec Knik východne od Anchorage, ktorý sa chystala skupina zlyžovať.
debata (5)

K havárii vrtuľníka prispel tiež „neadekvátny výcvik pilotov“ v spoločnosti Soloy, ktorá lety organizovala, a nedostatočný dohľad inšpektora Federálneho úradu pre letectvo (FAA), dodal Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

Okrem Kellnera prišli pri havárii z 27. marca o život aj tréner snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dvaja horskí lídri: Gregory Harms a Sean McManamy. Nehodu prežil len bývalý český reprezentant v snowboardingu David Horváth, ktorého z vraku dostali záchranári až asi šesť hodín po nehode. Skupina sa v oblasti venovala heliskiingu, teda extrémnemu športu, pri ktorom sú jazdci na lyžiach alebo snowboarde vysádzaní z vrtuľníka do voľného terénu.

Miesto, kde zahynul Petr Kellner, český miliardár a vlastník Markízy
Video

„Jeden človek nehodu prežil, pátracie a záchranné tímy ale boli informované so značným oneskorením, čo prispelo k rozsahu zranení preživšieho, ktorý utrpel rozsiahle omrzliny na oboch rukách,“ píše sa v správe NTSB.

Horváth vyšetrovateľom povedal, že pilot sa pokúsil pristáť na horskom hrebeni, čo sa mu na prvý raz nepodarilo. Pri druhom pokuse vrtuľník „pohltila hmla“ a stroj následne narazil do hory a zvalil sa po svahu dole.

Pilot sa zrejme pred druhým pokusom o pristátie potýkal s bielou tmou, ktorá vznikla v dôsledku vzdušného prúdu vytvoreného rotorom vrtuľníka, takže stratil vizuálny kontakt s hrebeňom hory, píše sa v správe.

Kellner a jeho spoločníci bývali v luxusnej horskej chate Tordrillo Mountain Lodge, ktorá v zime organizuje heliskiingové pobyty. Samotné cesty vrtuľníkom zadáva spoločnosti Soloy Helicopter. Podnikateľka Renáta Kellnerová s rodinou požiadala súd na Aljaške o prešetrenie nehody.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Kellner