Vagnerovci sú späť v Bachmute s novým veliteľom. Nie sú už taká hrozba, tvrdia Ukrajinci

Bývalí bojovníci ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny už sú zase na fronte na východe Ukrajiny, uviedol dnes server Ukrajinska pravda. Odvolal sa pritom na vyjadrenia predstaviteľa východného zoskupenia ukrajinských síl Ilju Jevlaša.

28.09.2023 10:07
Rusko, Rostov na Done, vagnerovci Foto:
Príslušníci vojenskej roty skupiny Vagner sedia na tanku na ulici v Rostove na Done v Rusku v sobotu 24. júna 2023 pred odchodom z priestoru veliteľstva Južného vojenského okruhu.
debata (18)

S odvolaním sa na nemenovaného ukrajinského operátora dronov o tom napísala tiež americká CNN.

Podľa Jevlaša ide o vagnerovcov, ktorí predtým pobývali na území Bieloruska, kam sa presunuli po nevydarenom júnovom puči svojho šéfa Jevgenija Prigožina. Časť z nich podpísala kontrakt s ruským ministerstvom obrany a presunula sa na Ukrajinu, kde Rusko vedie už 19 mesiacov inváziu, zatiaľ čo ďalší sa vydali do Afriky.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich
Video
Ukrajinské špeciálne jednotky si 29. júla pripomenuli svoj slávnostný deň. / Zdroj: Generálny štáb ZSU

„Kvôli strate svojho šéfa Jevgenija Prigožina už nie sú takou hrozbou ako predtým, napríklad pred rokom,“ uviedol Jevlaš. Prigožin zomrel v auguste pri páde svojho súkromného lietadla. Niektorí vagnerovci podľa Jevlaša pôsobia ako inštruktori, ďalší vstúpili do obvyklých bojových jednotiek.

Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...

Návrat vagnerovcov do Bachmutu na východnej Ukrajine spomenul vo svojom článku o ukrajinskej ofenzíve na východe tiež web stanice CNN. „Áno, vagnerovci sú tu tiež. Vrátili sa, rýchlo zmenili veliteľa a sú späť,“ citoval vyjadrenie ukrajinského operátora, ktorého vymenoval len pomocou jeho prezývky.

Spôsobili to Rusi. Porovnajte si Bachmut pred a po invázii
Video
Ako vyzerá Bachmut, ktorý okupujú Rusi? / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
18 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina #Bachmut #vagnerovci