V noci niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii

V noci na štvrtok niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii. Išlo o javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka a ktorý v 90. rokoch preslávil film Robin Hood: Kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom v hlavnej úlohe. Javor preto prezývali aj Strom Robina Hooda. V súvislosti s činom polícia zadržala 16-ročného mladíka, píše server BBC News.

28.09.2023 21:18
javor, británia, hadrianov val, robin hood Foto: ,
Niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii. Javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka a ktorý v 90. rokoch preslávil film Robin Hood: Kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom v hlavnej úlohe.
debata (8)

Výrub stromu podľa vyhlásenia šéfa miestnej polície Kevina Waringa „spôsobil hlboký šok, zármutok a zlobu v miestnej komunite i mimo nej“. Podľa neho bol javor významným krajinným prvkom. Vyšetrovanie sa stále nachádza na začiatku. Waring preto vyzval verejnosť na spoluprácu. Britské médiá uviedli, že polícia vzala do väzby 16-ročného mladíka, ktorý s vyšetrovateľmi spolupracuje.

Niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v... Foto: SITA/AP, Owen Humphreys
javor, hadrianov val, británia, výrub, robin hood Niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii. Javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka a ktorý v 90. rokoch preslávil film Robin Hood: Kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom v hlavnej úlohe.

Strom preslávil film o Robinovi Hoodovi z roku 1991 a v roku 2016 získal titul Anglický strom roka. Podľa médií patril k najfotografo­vanejším rastlinám v Británii a urobiť snímku jazdili do grófstva Northumberland na severovýchode Anglicka ľudia zo širokého okolia. Medzi nimi bola vo štvrtok aj Alison Hawkinsoná z Liverpoolu. „Bol to skutočný šok,“ povedala stanici BBC o svojom pocite, keď sa od strážcu národného parku dozvedela, čo sa s javorom stalo.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Robin Hood