Bojí sa Putin Kadyrova? Mláteniu ruského väzňa juniorom sa vyhli. Politológ v tom vidí problém

Ruský prezident Vladimír Putin sa stretol s čečenským vodcom Ramzanom Kadyrovom, uviedla agentúra Reuters s odkazom na reportéra štátnej televízie. Schôdzka sa uskutočnila tri dni po tom, čo Kadyrov vyhlásil, že je hrdý na svojho pätnásťročného syna, ktorý zbil väzňa obvineného zo spálenia koránu. Putin sa okrem iného vyjadril k voľbám, ktoré Moskva usporiadala v ukrajinských oblastiach, ktoré okupuje. Predstavujú podľa neho krok k "plnému vstupu" do Ruska.

29.09.2023 14:05
Putin Kadyrov Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa vo štvrtok 28. septembra 2023 stretáva s čečenským regionálnym lídrom Ramzanom Kadyrovom v Kremli.
debata (14)

Krátky videoklip, ktorý zverejnil televízny reportér Pavel Zarubin na svojom účte na telegrame, ukázal, ako si Putin a Kadyrov vymieňajú úvodné poznámky bez toho, aby sa zmienili o incidente s bitím väzňa. Putin vyhlásil, že v Čečensku panuje „pozitívna dynamika“, a to predovšetkým vďaka Kadyrovovi a jeho ľuďom. Ukázal, ako mu Kadyrov odovzdáva nejaké papiere zo spisu.

Štyridsaťšesťročný Kadyrov vládne Čečensku tvrdou rukou od roku 2007, kedy sa stal prezidentom. Putin mu poskytol štedré finančné prostriedky na obnovu prevažne moslimského regiónu, ktorý bol spustošený v dvoch vojnách po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa pokúsil vymaniť z kontroly Moskvy.

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojakov
Video
Absurdné propagandistické video čečenského diktátora Ramzana Kadyrova z minulého roku.

Bitka väzna – „dospelé ideály cti“

Kadyrov sa štylizuje do úlohy zaprisahaného spojenca Putina, ale niektorí komentátori naznačujú, že tento týždeň prekročil hranicu, keď podporil útok svojho syna Adama na väzňa Nikitu Žuravljova. Zverejnil video, na ktorom jeho syn mláti a kope Žuravljova, zatiaľ čo sa väzeň krčí na stoličke, a uviedol, že je na svojho syna hrdý, pretože si osvojil „dospelé ideály cti, dôstojnosti a obrany svojho náboženstva“.

Kadyrov touto kauzou podľa politológa Abbasa Galljamova potenciálne vytvoril Putinovi problém, pretože by sa mohlo zdať, že prezident je ochotný prenechať Rusa, ktorý spálil korán, napospas Čečencom. V médiách sa už nejaký čas špekuluje, že Putin sa Kadyrova v skutočnosti bojí.

Kadyrov propaguje svojich troch dospievajúcich synov čoraz častejšie. Vlani o nich vyhlásil, že ich posiela bojovať za Rusko vo vojne na Ukrajine. Miera ich zapojenia do bojových akcií však zostáva nejasná.

Kadyrov Čítajte viac Kadyrov sa stále nepriznal, že je mŕtvy

Zdravotný stav Kadyrova bol predmetom intenzívnych špekulácií. Tento mesiac sa objavili správy o tom, že je mŕtvy alebo v kóme. Minulý týždeň Kadyrov zverejnil na telegrame príspevok, v ktorom uviedol, že je v poriadku a že dôvodom jeho cesty do moskovskej nemocnice bola návšteva chorého strýka.

Putin sa dnes tiež vyjadril k nedávnemu hlasovaniu v okupovaných častiach Ukrajiny. Vyhlásil, že tieto voľby znamenajú krok k ich plnej integrácii do Ruska. Hlasovanie v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré sú po minuloročnej invázii na Ukrajinu čiastočne pod kontrolou Moskvy, Kyjev odsúdil ako nezákonné.

Ukrajinské drony si nájdu aj zakopaných Rusov
Video

„Je to samozrejme významná udalosť, dôležitý krok k plnému vstupu nových regiónov do jednotného právneho, štátneho priestoru našej veľkej krajiny,“ povedal Putin na stretnutí novozvolených gubernátorov s odkazom na nedávne voľby a označil ich za spravodlivé.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Čečensko #Ramzan Kadyrov #vojna na Ukrajine