585. deň: NATO poslalo do Litvy prieskumné lietadlá

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nasadila v Litve prieskumné lietadlá, aby „monitorovali ruskú vojenskú aktivitu pri hranici aliancie“. Lietadlá vzdušného varovného a riadiaceho systému (AWACS) budú podľa nej schopné „detegovať lietadlá a rakety stovky kilometrov ďaleko“ a sú „kľúčovou schopnosťou včasného varovania NATO". Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

01.10.2023 05:55 , aktualizované: 21:30
debata (106)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 585 dní
  • Ukrajina: Protivzdušná obrana zničila polovicu dronov, ktoré v noci vyslalo Rusko
  • Rusko podľa Ukrajiny prišlo o ďalších 440 vojakov
  • Ukrajinská vojenská rozviedka údajne zasiahla vrtuľník v Soči
  • NATO poslalo do Litvy prieskumné lietadlá
Americký minister zahraničných vecí Blinken ako gitarista. Takto 'vystrihol' bluesovú klasiku
Video
Nemohol som si nechať ujsť príležitosť spojiť hudbu a diplomaciu. Bolo mi potešením spustiť novú globálnu iniciatívu hudobnej diplomacie ministerstva zahraničných vecí," uviedol Antony Blinken. / Zdroj: U.S. Department of State
Kliščijivka Čítajte viac 584 deň: Zelenskyj chce mať z Ukrajiny jedného z najväčších výrobcov zbraní na svete

21:30 Víťazstvo Ukrajiny vo vojne, ktorú proti nej vedie Rusko, podľa jej prezidenta príde. Volodymyr Zelenskyj to povedal, pri príležitosti Dňa obrancov – sviatku, počas ktorého si Ukrajinci pripomínajú veteránov a padlých vojakov – pričom zdôraznil dôležitosť jednoty a optimizmu, aj keď boje pokračujú.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Víťazstvo Ukrajiny vo vojne príde, povedal Zelenskyj

20:12 Ukrajina čeliaca ruskej vojenskej invázii môže naďalej počítať s pomocou Spojených štátov, hoci zákon o núdzovom financovaní americkej federálnej vlády vojenskú pomoc Ukrajine nezahŕňa. Uviedol to dnes americký prezident Joe Biden.

Víkendové schválenie zákona o núdzovom financovaní na najbližších 45 dní na poslednú chvíľu odvrátilo ochromenie amerických vládnych úradov, teda takzvaný shutdown. Zákon však nakoniec nezahŕňa šesť miliárd dolárov na vojenskú pomoc Ukrajine, ktoré obsahoval skorší návrh predložený demokratmi. Proti tejto pomoci sa stavala časť republikánov.

„Za žiadnych okolností nesmieme pripustiť prerušenie americkej pomoci Ukrajine,“ uviedol Biden po prijatí zákona. Spojené štáty už Ukrajine od začiatku ruskej invázie poskytli vojenskú pomoc v hodnote okolo 46 miliárd dolárov.

20:04 Európska únia pripravuje zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine a tiež dlhodobé bezpečnostné záväzky voči Ruskom napadnutej krajine. Pri návšteve Kyjeva to dnes podľa agentúry Reuters uviedol šéf úniovej diplomacie Josep Borrell, ktorý zároveň vyjadril nádej, že úniové štáty dospejú k rozhodnutiu o zvýšení pomoci „do konca roka“. Vyhlásenie nasleduje po tom, čo zákon o núdzovom financovaní americkej vlády schválený americkým Kongresom nezahŕňal pomoc Ukrajine. Schopnosť Ukrajincov brániť sa ruskej invázii je do veľkej miery závislá od pomoci od zahraničných partnerov.

Borrell na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní s ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom v Kyjeve povedal, že „predložený návrh“ ukazuje, že EÚ plánuje zvýšiť vojenskú pomoc Ukrajine.

„Uvidíme, čo sa stane v USA, ale z našej strany budeme pokračovať v podpore a vo zvyšovaní našej podpory,“ reagoval Borrell na otázku ohľadom hlasovania vo Washingtone. „Ukrajinci bojujú s všetkou svojou odvahou a schopnosťami,“ dodal s tým, že ak EÚ chce, aby boli úspešnejší, „musíme im poskytnúť lepšie a väčšie zbrane“.

19:19 Ukrajinské drony v nedeľu údajne zasiahli vrtuľníkovú základňu v ruskom Soči, ako aj závod na výrobu lietadiel a ich komponentov ruskom Smolensku. TASR o tom píše podľa stanice Sky News a denníka The Guarduian odvolávajúcich sa na správy ruských aj ukrajinských médií.

V Rusku sa na sociálnych sieťach medzičasom objavili videá zachytávajúce jednak útok dronom v Smolensku, a následne aj dym a výbuchy pri zmienenej základni Adler v Soči, rozsah škôd však bezprostredne známy nebol.

Internetové noviny Ukrajinská pravda uviedli, že za útokom je Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR). Kyjev sa k zodpovednosti dosiaľ oficiálne neprihlásil, čo pri podobných útokoch obvykle ani nerobieva.

18:55 Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nasadila v Litve prieskumné lietadlá, aby „monitorovali ruskú vojenskú aktivitu pri hranici aliancie“. Lietadlá vzdušného varovného a riadiaceho systému (AWACS) budú podľa nej schopné „detegovať lietadlá a rakety stovky kilometrov ďaleko“ a sú „kľúčovou schopnosťou včasného varovania NATO". Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

„Ruská agresívna vojna proti Ukrajine zvýšila naše zameranie na bezpečnostné prostredie v regióne Baltského mora,“ uviedol úradujúci hovorca NATO Dylan White.

Minulý týždeň po ruských útokoch dronmi pri území NATO Spojené štáty nasadili štyri ďalšie stíhačky F-16 v Rumunsku, aby posilnili vzdušnú hliadkovaciu misiu NATO.

15:49 Ukrajinské drony napadli ruské mesto Soči a zasiahli zaparkovaný vrtuľník. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda, ktorého zdroje uviedli, že za útok je zodpovedná ukrajinská vojenská rozviedka.

Približne v rovnakom čase čelilo útoku dronmi aj ruské mesto Smolensk. Ruské médiá informovali, že cieľom bol Smolenský letecký závod.

13:32 Rusko prišlo na Ukrajine podľa Kyjiva za uplynulých 24 hodín o 440 vojakov. Ruské straty na životoch sa tak zvýšili na 278 570. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko počas dňa vo vojne na Ukrajine stratilo aj 11 tankov, sedem obrnených bojových vozidiel pechoty, 30 delostreleckých systémov, dva salvové raketomety, jedno lietadlo, 37 taktických bezpilotných lietadiel, 29 vozidiel a cisterien a jeden kus špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

Celkovo tak prišlo o 4 702 tankov, 8 991 obrnených bojových vozidiel pechoty, 6 477 delostre­leckých systémov, 798 salvových raketometov, 316 lietadiel, 5 043 taktických bezpilotných lietadiel, 8 883 vozidiel a cisterien a 933 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

11:35 Ruské dokumenty, ktoré avizujú prudký nárast vojenských výdavkov v roku 2024, naznačujú, že sa Moskva pripravuje na dlhú vojnu na Ukrajine. Vo svojej pravidelnej správe to uvádza britské ministerstvo obrany, podľa ktorého dokumenty, pravdepodobne uniknuté ministerstvu financií, naznačujú zvýšenie výdavkov na obranu krajiny na približne 30 % celkových verejných výdavkov.

Putin, Kremeľ, Rusko, vojna na Ukrajine, Moskva Čítajte viac Rusko zvyšuje výdavky na obranu. Pripravuje sa na dlhú vojnu?

10:10 Ukrajinské sily protivzdušnej obrany v noci zničili 16 z 30 útočných dronov Šáhid, ktoré na Ukrajinu vyslalo Rusko. Ukrajinské vzdušné sily informovali, že Rusi vykonali útoky dronmi z okupovaného Krymu, Primorsko-achtarského rajónu a Kurskej oblasti. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Vedúca tlačového centra ozbrojených síl na juhu Ukrajiny Natalia Humeňuk už skôr uviedla, že v noci na juhu zničili najmenej 15 dronov Šáhid, z toho 14 v Odeskej a jeden v Mykolajivskej oblasti. Ako poznamenala, v Mykolajivskej oblasti útok poškodil sklad. Okrem toho Rusi zaútočili na Chersonskú oblasť 16 laserom navádzanými bombami.

8:46 Administratívnu budovu v meste Trubčevsk ležiacom v ruskej Brianskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou v sobotu zasiahol ukrajinský dron. Uviedol to tamojší gubernátor Alexandr Bogomaz s tým, že zranenia utrpela jedna osoba. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Bogomaz na platforme Telegram uviedol, že dron poškodil okná a strechu budovy. Gubernátor predtým obvinil ukrajinské sily z ostreľovania dediny v zmienenej oblasti, pri ktorom boli poškodené tri domy.

Reuters upozorňuje, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

5:55 Británia chce svojich vojenských inštruktorov pre výcvik ukrajinských vojakov poslať priamo na Ukrajinu, povedal britský minister obrany Grant Shapps v rozhovore s denníkom Sunday Telegraph. V súčasnosti príslušníci ukrajinskej armády absolvujú výcvik na území Británie a ďalších európskych krajín, píše agentúra Reuters. Spojenci Kyjeva sa doteraz v snahe znížiť riziko priameho konfliktu s Ruskom vyhýbali tomu, aby na ukrajinské územie formálne posielali svojich vojakov.

V Británii bolo za posledný rok na výcviku približne 20-tisíc Ukrajincov.

Shapps povedal, že o svojich plánoch hovoril v piatok v armádnymi veliteľmi. Išlo by podľa neho o to presunúť výcvik bližšie k Ukrajine a aj na Ukrajinu, najmä na jej západ. Britský minister obrany tiež dúfa, že britské zbrojovky, ako je napríklad BAE Systems, zrealizujú plány na zriadenie tovární na výrobu zbraní na Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu povedal, že chce na základe partnerstva so západnými výrobcami zbraní vytvoriť zo svojej krajiny veľké zbrojárske centrum, ktoré by zväčšilo prísun zbraní pre ofenzívu proti Rusku.

Grant Shapps sa stal britským ministrom obrany presne pred mesiacom, na tomto poste vystriedal Bena Wallacea.

106 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine