Centrom Ankary otriasla explózia, odpálil sa samovražedný atentátnik

Dvaja samovražední atentátnici útočili v nedeľu v centre tureckej metropoly Ankara v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

01.10.2023 09:33 , aktualizované: 20:41
debata (3)

Obaja atentátnici sa na miesto útoku doviezli na osobnom aute. Minister vnútra Ali Yerlikaya spresnil, že pri prestrelke utrpeli ľahké zranenia aj dvaja policajti. Útok sa odohral len niekoľko hodín predtým, ako mal v parlamente, ktorý v nedeľu zasadne prvýkrát po letnej prestávke, s prejavom vystúpiť turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Yerlikaya na sociálnej sieti X uviedol, že išlo o teroristický útok na ministerstvo vnútra, keďže sa atentátnik odpálil práve pri vstupe do jeho budovy a niekoľko stoviek metrov od vstupu do parlamentu, píše DPA. Centrum Ankary po explózii uzavreli.

Útok v Ankare dôrazne odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je s Tureckom solidárne v boji proti terorizmu,“ uviedol v príspevku na platforme X a zraneným policajtom zaželal rýchle zotavenie. K útoku došlo podľa DPA v čase, keď sa poslanci tureckého parlamentu opätovne schádzali po letnej prestávke.

Podľa tureckej štátnej televíznej stanice TRT je medzi bodmi nadchádzajúcej parlamentnej agendy aj hlasovanie o žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecko a Maďarsko sú posledné dve krajiny Aliancie, ktoré dosiaľ prijatie tejto severskej krajiny neodsúhlasili.

DPA pripomína, že Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.

K zodpovednosti sa prihlásila Strana kurdských pracujúcich

Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa prihlásila k zodpovednosti za nedeľný samovražedný bombový útok v centre Ankary. K útoku došlo v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra, pričom zranenia utrpeli dvaja ľudia. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

„Akciu obety, ktorej terčom bolo turecké ministerstvo vnútra, spáchal tím z našej Nesmrteľnej brigády,“ uviedla PKK pre svoju spriaznenú kurdskú tlačovú agentúru ANF. Dodala, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko