Rusko zvyšuje výdavky na obranu. Pripravuje sa na dlhú vojnu?

Ruské dokumenty, ktoré avizujú prudký nárast vojenských výdavkov v roku 2024, naznačujú, že sa Moskva pripravuje na dlhú vojnu na Ukrajine. Vo svojej pravidelnej správe to uvádza britské ministerstvo obrany, podľa ktorého dokumenty, pravdepodobne uniknuté ministerstvu financií, naznačujú zvýšenie výdavkov na obranu krajiny na približne 30 % celkových verejných výdavkov. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

01.10.2023 11:32
Putin, Kremeľ, Rusko, vojna na Ukrajine, Moskva Foto:
Ľudia na obrazovke sledujú, ako ruský prezident Vladimir Putin prednáša svoj prejav po slávnostnom podpise zmlúv o pripojení štyroch regiónov Ukrajiny k Rusku v moskovskom Kremli, počas stretnutia v Sevastopole na Kryme 30. septembra 2022.
debata (23)

Ruské ministerstvo údajne navrhuje obranný rozpočet v sume 10,8 bilióna rubľov, čo je ekvivalent zhruba 6 percent HDP a nárast o 68 percent v porovnaní s rokom 2023, uvádza britský rezort na platforme X, skôr známej ako Twitter. Podľa Londýna je veľmi pravdepodobné, že Rusko môže podporiť takúto úroveň výdavkov na obranu v priebehu budúceho roka, ale na úkor zvyšku ekonomiky.

Zbesilá streľba: ako Ukrajinci dobyli Rusmi okupované ropné plošiny
Video

Hoci sú podrobnosti o ruských výdavkoch na obranu vždy utajené, dané čísla naznačujú, že sa Rusko pripravuje na niekoľko ďalších rokov bojov na Ukrajine. Ruský minister obrany Sergej Šojgu napríklad 27. septembra naznačil, že je pripravený na to, že vojna bude trvať do roku 2025.

Božena 5 v akcii na Ukrajine

Ozbrojené sily Ukrajiny zverejnili zábery ako slovenský systém Božena 5 pomáha s odmínovaním.

Fotogaléria
Odmínovací systém Božena 5 si poradí aj s...
Valec s reťazami, ktorý slúži na odmínovanie.
+4Slovenský odmínovací systém Božena 5 v akcii na...
23 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine