Nemecká poslankyňa pochádzajúca zo Slovenska: Návrat Fica môže urobiť ďalšie trhliny medzi spojencami

Návrat Roberta Fica a jeho Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) k moci bude mať dopady aj mimo Slovenska a môže narušiť jednotu podporovateľov Ukrajiny. Na sociálnej sieti X to napísala poslankyňa nemeckých liberálnych slobodných demokratov (FDP) Renáta Altová, ktorá pochádza zo Slovenska a ktorá v minulosti pôsobila v československých a slovenských diplomatických službách.

02.10.2023 06:40
fico, smer Foto: ,
Robert Fico na prvej povolebnej tlačovej besede. 1.10.2023
debata (40)

Vláda spolkového kancelára Olafa Scholze ani predstavitelia jeho sociálnych demokratov (SPD) zatiaľ Ficovo volebné víťazstvo nekomentovali.

„Volebný výsledok na Slovensku bude mať dopady aj za hranicami krajiny. Aliancia podporovateľov Ukrajiny by mohla dostať ďalšie trhliny, pokiaľ Fico dodrží svoje vyhlásenia,“ uviedla Altová. Fico v predvolebnej kampani hovoril o záťaži protiruských sankcií na slovenské hospodárstvo a o tom, že namiesto vyzbrojovania Ukrajiny, ktorá vzdoruje ruskej invázii, je potrebné s Moskvou rokovať o mierovom riešení.

Prvá povolebná tlačová beseda víťazného Smeru. Fico: Čakáme na telefonát od prezidentky Čaputovej
Video

Nemecké médiá opisujú Fica ako ľavicového populistu a k jeho volebnému triumfu uvádzajú, že Slovensko pod jeho vedením ukončí zbrojnú podporu Ukrajiny. Zastavenie zbrojnej pomoci Ukrajine očakáva tiež analytik Milan Nič z Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (DGAP). V rozhovore s nemeckou verejnoprávnou stanicou pre vysielanie do zahraničia Deutsche Welle (DW) to ale označil za nie príliš podstatné, pretože slovenské vojenské sklady sú už prázdne.

Dosluhujúca slovenská vládna koalícia poskytla Ukrajine značnú vojenskú podporu, okrem iného stíhačky MiG-29, systém protivzdušnej obrany S-300, bojové vozidlá pechoty, odmínovacie zariadenia či vrtuľníky a v rámci komerčného kontraktu tiež samohybné húfnice Zuzana 2.

Altová pochádza zo západoslovenskej Skalice pri hraniciach s Českom, v nemeckom Spolkovom sneme je tak jedným z mála zákonodarcov s koreňmi v niekdajšom Československu. K svojmu pôvodu sa liberálka hlási, v minulosti okrem iného viedla parlamentnú skupinu Slovensko-Česko-Maďarsko a v roku 2021 sprevádzala spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera počas jeho návštevy Českej republiky. Steinmeier si vtedy v Prahe ako prvý nemecký prezident uctil pamiatku československých výsadkárov, ktorí padli v boji s nacistami po atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vojna na Ukrajine