Slovensko sa obracia k Moskve, píše po Ficovej výhre poľská Rzeczpospolita

Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, keď pod nátlakom odišiel z funkcie premiéra, aj po sérii obvinení z korupcie, sa mal šéf slovenskej strany Smer Robert Fico už navždy stať človekom minulosti, píše poľský denník Rzeczpospolita. Avšak Slovensko, tak ako mnoho iných európskych krajín, zachvátila horúčka populizmu, len do veľkej miery ľavicová.

02.10.2023 10:17
fico, smer Foto:
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách po boku členov strany 1. októbra 2023.
debata (7)

Rzeczpospolita pripomína, že pred voľbami Fico sľuboval zásadnú zmenu v politike voči Rusku. V situácii, keď Slovensko doteraz patrilo k jednému z najvernejších spojencov Ruskom napadnutej Ukrajiny, Fico ohlásil, že v prípade víťazstva jeho strany Ukrajinci „nedostanú ani náboj“. Plánuje tiež blokovať ďalšie sankcie EÚ proti Rusku a finančnú pomoc Kyjevu zo strany Bruselu. To podľa poľského denníka vzbudzuje obavy ako v centrále EÚ, tak vo Washingtone. Doteraz zjavne proruskú politiku viedol len maďarský premiér Viktor Orbán, ale keďže bol izolovaný, dal sa jeho odpor pomerne ľahko prekonať. „Teraz to môže byť oveľa ťažšie,“ myslí si Rzeczpospolita.

Robert Fico Čítajte viac BBC o Smere a voľbách na Slovensku: Vyhrala populistická promoskovská strana

V Bruseli podľa tohto denníka majú tiež obavy, že podobne ako Maďarsko a Poľsko bude teraz aj Slovensko porušovať princípy právneho štátu. Už teraz sa vysporiadanie Slovenska s najrôznejšími korupčnými aférami zdá nemožné a nedá sa vylúčiť, že Fico pôjde ešte ďalej a podriadi justíciu politickej moci. „Občianska vzbura, ktorú vyvolala Kuciakova vražda, príde navnivoč,“ píše Rzeczpospolita.

Fico prichádza do centrály Smeru po víťazných voľbách
Video
Zdroj: TV Pravda

Za konflikt dvoch protichodných politických ideológií označuje denník Gazeta Wyborzca na pondelok plánovanú schôdzku Fica s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá ho ako lídra víťaznej strany poverí zostavením budúcej slovenskej vlády. Gazeta Wyborcza pripomína, že prezidentka bola pred vstupom do politiky advokátkou zaoberajúcou sa bojom za ľudské práva. Zosobňuje podľa denníka hlboký dôraz na princípy právneho štátu, demokratickej, európskej a transatlantickej hodnoty. „Na opačnom póle politického spektra je Robert Fico. Je považovaný za populistu, ktorý v snahe dostať sa k moci sa nezastaví pred ničím,“ píše o pravdepodobnom budúcom slovenskom premiérovi Gazeta Wyborcza.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023