Rusi skúšajú ďalšiu nevídanú taktiku. Maľujú si lietadlá na zem

Satelitné snímky zhotovené na konci septembra, zobrazujú nevídané lietadlá na ruskej leteckej základni Engels. Rusi tam začali maľovať obrysy strategických bombardérov Tu-95MS. Kľúčová základňa sa v minulosti stala cieľom ukrajinských dronov.

02.10.2023 14:31
maľovane ruské lietadlá, bombardér TU-95,... Foto:
Satelitná snímka ruskej leteckej základne Engels, na ktorej sú obrysy bombardéra TU-95.
debata (5)

Referuje o tom portál iDnes.cz, ktorý sa odvoláva na informácie z portálu The Drive. Satelitné snímky vyhotovila spoločnosť Planet labs, 29. septembra. Sú na nich vidieť dve biele siluety štvormotorového turbovrtuľového lietadla, ktoré v kóde NATO nesie označenie Bear (Medveď).

„Je možné, že môže ísť aj o lacné textilné atrapy, ale nemajú prakticky žiadny vertikálny rozmer, takže sú najskôr len namaľované,“ píše portál The Drive. Rusi na siluetu dokonca umiestnili pneumatiky, aby jej dodali vierohodnosti. Už začiatkom septembra sa totiž objavili správy, že Rusi strategické bombardéry týmto spôsobom chránia pred útokmi ukrajinských dronov.

tupolev Čítajte aj Čo tým Rusi sledujú? Strategické bombardéry „zamaskovali“ pneumatikami

Nie je celkom jasné, či nová taktika môže fungovať, pretože aj na satelitných snímkach s menším rozlíšením je dobre zrejmé, že namaľované atrapy nie sú trojrozmerným objektom. Je tiež možné, že ich cieľom je zmiasť senzory striel s plochou dráhou letu alebo malé kvadrokoptéry vypustené v noci diverznými skupinami operujúcimi v ruskom tyle.

Útok dronom na ruské lietadlo A-50
Video

Strategické bombardéry Tu-95 sú spolu so strojmi Tu-160 a Tu-22M hlavnými prostriedkami pre ruské raketové útoky na ciele ležiace hlboko na ukrajinskom území. Strely vypúšťajú zo vzdušného priestoru nad Ruskom, takže ich ukrajinská protivzdušná obrana nemá šancu zostreliť.

Ukrajinci preto pomocou bezpilotných strojov s dlhým doletom útočia na letecké základne hlboko v tyle mocnejšieho nepriateľa. Základňa Engels v Saratovskej oblasti sa stala ich cieľom vlani v decembri, keď tu drony poškodili dva stroje Tu-95. Nezávislý portál Vjosrtka koncom augusta spočítal, že o rok a pol vojny bolo v ruskom tyle zničených alebo poškodených 24 lietadiel.

ukrajina Čítajte aj Ukrajinský dron zničil ruský strategický bombardér
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bombardér #ruská armáda #vojna na Ukrajine #Tu-95