587. deň: Zelenskyj na východnom fronte: Zvíťazíme. Šojgu: Oslabili sme ukrajinskú ofenzívu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok informoval, že navštívil frontové línie na východe Ukrajiny, kde ruské jednotky pokračujú v útokoch na vojakov ukrajinskej armády. Zelenskyj navštívil ukrajinské brigády, ktoré pôsobia na frontovej línii Kupiansk-Lyman patriacej k tým, kde sa momentálne odohrávajú najprudšie boje. "Každá naša bojová brigáda, každý bojovník, ktorý likviduje okupantov, každým svojím krokom vpred potvrdzujú, že víťazstvo bude patriť Ukrajine," uviedol Zelenskyj.

03.10.2023 06:15 , aktualizované: 22:55
zelenskyj vojak Foto:
Volodymyr Zelenskyj navštívil vojakov v Doneckej oblasti. 22.3.2023
debata (242)

Najdôležitejšie udalosti

 • Vojna na Ukrajine trvá už 587 dní
 • Rusko opäť vypustilo na Ukrajinu drony, Kyjev mal ostreľovať ruskú obec kazetovou muníciou
 • Rusko rozmiestňuje na fronte ‚trestanecké prápory‘, kvôli nelojálnym vojakom
 • Ukrajinská armáda znovu dobyla pozície juhozápadne od dediny Robotyne
 • Poliaci opravili Ukrajincom prvé Leopardy. Mieria opäť na front
 • Ukrajina zostrelila 29 z 31 ruských dronov
 • USA sú pripravené poslať rakety dlhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou muníciou na Ukrajinu
 • Rusko odvolalo veliteľa Syčevoja pre údajne slabé výkony pri Bachmute
 • Ukrajina porazila ruské námorníctvo v Čiernom mori, tvrdia britskí experti
 • Rusko neplánuje vyhlásiť novú mobilizáciu, vyhlásil Sergej Šojgu
 • Varšava a Kyjev sa dohodli o urýchlení prevozu obilia cez Poľsko
Zbesilá streľba: ako Ukrajinci dobyli Rusmi okupované ropné plošiny
Video
Vladimir Putin Čítajte viac 586. deň: Trpieť budú ľudia i ekonomika. Putin dá v roku 2024 na vojnu 40 % ruského rozpočtu

22:55 Zdroje na americkú vojenskú pomoc pre Ukrajinu sa minú v priebehu „niekoľkých mesiacov“, ak republikáni v Kongrese neschvália nové finančné prostriedky. Uviedol to v utorok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje agentúra AFP. Kirbyho vyhlásenie prichádza niekoľko hodín po tom, čo prezident USA Joe Biden telefonoval s poprednými spojencami Spojených štátov, aby ich ubezpečil o pokračujúcej americkej podpore Ukrajiny.

„Čas nie je náš priateľ. Máme dostatok finančných prostriedkov na to, aby sme ešte na chvíľu zabezpečili potreby Ukrajiny na bojisku, ale potrebujeme, aby Kongres konal,“ povedal na brífingu Kirby s tým, že je životne dôležité podporiť prebiehajúcu ukrajinskú protiofenzívu ešte pred príchodom zimy.

Podľa Kirbyho sa doposiaľ schválené zdroje, určené na pomoc Ukrajine, minú „za približne niekoľko mesiacov“.

Prezident Biden je však „presvedčený“ o tom, že Kongres potrebnú ďalšiu pomoc pre Kyjev napokon schváli, čo aj tlmočil lídrom spojeneckých krajín, uviedol Kirby. Obe komory amerického Kongresu minulú sobotu schválili návrh zákona o dočasnom financovaní americkej vlády na nasledujúcich 45 dní.

Americkí zákonodarcovia sa tak vyhli znefunkčneniu niektorých federálnych inštitúcií. Schválený zákon však v dôsledku kompromisu medzi republikánmi a demokratmi neobsahuje nijakú pomoc Ukrajine. Prezident Biden v tejto súvislosti obvinil republikánov z hrania politických hier.

Rusko využilo aktuálnu neistotu, čo sa týka ďalšej americkej pomoci Ukrajine, na propagandistické vyhlásenia, podľa ktorých Západ začína byť z pomoci Ukrajine čoraz viac unavený.

22:38 Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry Reuters informovalo, že nad severozápadnou časťou Čierneho mora pri Krymskom polostrove bola zničená ukrajinská strela Neptún. Toto tvrdenie nemožno nezávisle overiť.

Šéf správy Sevastopolu Razvozžajev na telegrame napísal, že trosky zostreleného ukrajinského dronu dopadli na strechu bytového domu. Niekoľko okien sa rozbilo, nikomu sa ale nič nestalo. Razvozžajev tiež napísal, že na miesto vyrazili špecializovaní záchranári, aby rozhodli, ako z miesta odstrániť výbušné zariadenia.

Ukrajina v posledných týždňoch zosilnela útokmi proti Krymu, ktorý Rusko obsadilo a anektovalo v roku 2014. Nedávno ukrajinské špeciálne sily zaútočili na sídlo velenia ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole.

21:31 Bieloruské ministerstvo obrany ohlásilo začiatok vojenského cvičenia, ktoré má preveriť bojovú pripravenosť jeho ozbrojených zložiek, informuje agentúra Reuters.

„Jednotky sa čo najskôr presunú do určených oblastí, kde budú vykonávať úkony vyplývajúce z normatívnych štandardov v oblasti bojového nácviku,“ vyhlásilo ministerstvo, pričom neuviedlo, kedy sa manévre skončia.

Cvičenie prebehne v Minskej oblasti, nachádzajúcej sa v strednej časti krajiny, a vo Vicebskej oblasti na severe Bieloruska a zapojí sa doň aj vojenská technika a letectvo.

Bielorusko síce nie je priamym účastníkom vojnového konfliktu na Ukrajine, ale ruská armáda jeho územie opakovane využila ako predpolie pre svoje útoky na Ukrajine, čo vyvoláva obavy aj v susednom Poľsku či Pobaltí.

Minsk popiera akékoľvek nepriateľské úmysly voči svojim susedným krajinám; hrozí však, že v prípade vpádu na bieloruské územie sú jeho ozbrojené sily pripravené reagovať.

20:10 Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN s odvolaním sa na viaceré nemenované zdroje. Washington v posledných týždňoch vyslal do Kyjeva niekoľko nót, v ktorých naznačil, že určité formy americkej hospodárskej pomoci budú spájané s pokrokom Ukrajiny v reformách jej inštitúcií.

hrivna, Ukrajina, Kyjev Čítajte viac CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

19:25 Americký prezident Joe Biden absolvoval v utorok telefonát s poprednými spojencami Spojených štátov s cieľom koordinovať podporu pre Ukrajinu. Telefonát sa uskutočnil niekoľko dní po tom, ako Kongres schválil dočasný vládny zákon o výdavkoch, ktorý nezahŕňa pomoc Ukrajine. Tá totiž zostáva pálčivou témou najmä pre konzervatívnych kongresmanov. Podľa americkej spravodajskej televízie CNN o tom v utorok informoval Biely dom. Podrobnosti o diskusii a o tom, či počas telefonátu boli prijaté nejaké rozhodnutia, nateraz nie sú k dispozícii, doplnila CNN.

Biden podľa tohto zdroja hovoril s predsedami vlád Británie, Kanady, Talianska a Japonska: Rishim Sunakom, Giorgiou Meloniovou a Fumiom Kišidom, prezidentmi Rumunska a Poľska – Klausom Iohannisom a Andrzejom Dudom, s francúzskou ministerkou zahraničných vecí Catherine Colonnaovou, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ako aj šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlom Michelom.

Podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu Biden počas rozhovoru ubezpečil svojich partnerov, že Spojené štáty budú naďalej podporovať Ukrajinu.

"Uistil nás, že podpora Ukrajine, najmä vojenská, pokračuje. Povedal, že túto podporu bude hľadať v Kongrese,“ povedal Duda na tlačovej konferencii.

Obe komory amerického Kongresu minulú sobotu – po približne 11 hodinovej debate – schválili návrh zákona o dočasnom financovaní americkej vlády na nasledujúcich 45 dní. Vyhli sa tak znefunkčneniu niektorých federálnych inštitúcií. Schválený zákon však v dôsledku kompromisu medzi republikánmi a demokratmi neobsahuje nijakú pomoc Ukrajine. Prezident Biden v tejto súvislosti obvinil republikánov z hrania politických hier.

17:59 Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor plánuje od 1. marca budúceho roka zablokovať používanie virtuálnych privátnych sietí (VPN). Uviedol to Arťom Šejkin, senátor vládnucej strany Jednotné Rusko. Dopyt po službách VPN v Rusku prudko vzrástol po vpáde vojsk Moskvy na Ukrajinu, keď krajina zároveň obmedzila prístup k niektorým západným sociálnym sieťam, píše agentúra Reuters.

„Od 1. marca 2024 nadobudne platnosť nariadenie, podľa ktorého bude Roskomnadzor blokovať všetky služby VPN, ktoré poskytujú prístup na stránky zakázané v Rusku,“ citovala Šejkina agentúra RIA Novosti. Zákaz sa podľa nej bude týkať napríklad obchodov s aplikáciami ako je App Store.

Šejkin zdôraznil, že nariadenie sa bude vzťahovať najmä na tie služby, ktoré umožňujú prístup k sociálnej sieti Instagram, ktorá je v Rusku zakázaná. „Je zásadné, aby sme obmedzili občanom prístup k produktom spoločnosti Meta, ktorá je na zozname extrémistických organizácií,“ dodal senátor.

Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo americkú technologickú spoločnosť Meta Platforms na zoznam extrémistických organizácií vlani na jeseň. Meta okrem Instagramu vlastní aj Facebook či komunikačnú službu WhatsApp. Prevádzka Facebooku a Instagramu v Rusku Moskva zakázala vlani v marci, krátko po invázii na Ukrajinu av reakcii na protiruské sankcie Západu.

16:40 Ruský rubeľ oslabil oproti americkej mene a hodnota jedného dolára sa v úvode utorkového obchodovania dostala nad symbolickú hranicu 100 rubľov.

Vladimir Putin, Rusko, Moskva, Kremeľ Čítajte viac Ruská mena sa prepadla pod symbolickú hranicu. Jeden americký dolár stojí 100 rubľov

16:30 Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v neprítomnosti obvinil šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova a niekoľko ďalších osôb z teroristických činov, za ktoré Moskva označuje nedávne útoky na ruskom území vrátane Moskvy.

Ako v utorok vo svojej správe pripomenula britská stanica BBC, Moskva bola počas uplynulého leta ohrozená viacerými útokmi s použitím dronov, pričom najmenej dvakrát sa tieto bezpilotné lietadlá dostali do blízkosti úradu vlády a v máji dva drony vybuchli priamo nad Kremľom.

Ukrajina, raketa, kyjev Čítajte aj Ukrajina sľubuje rýchlu odvetu za vlnu ruských raketových a dronových útokov

16:20 Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok tvrdil, že ruským jednotkám sa podarilo „výrazne oslabiť“ bojový potenciál prebiehajúcej ukrajinskej protiofenzívy a úspešne odraziť ukrajinské útoky v okolí Bachmutu a Soledaru v Doneckej oblasti. Šojgu to vyhlásil na schôdzke vojenského velenia v Moskve, informuje agentúra DPA.

Kyjev podľa Šojgua neuspel ani v prelomení ruských obranných línií pri obci Robotyne a Verbove v juhoukrajinskej vZáporožskej oblasti, ktorú čiastočne okupujú ruské sily.

Podľa DPA sú tvrdenia ruského ministra v priamom rozpore s vyhláseniami Kyjeva, ktorý pred časom informoval o strategických pokrokoch vrátane prelomu pri Verbovom na juhu Ukrajiny, ako aj o dobytí obce Robotyne.

Sergej Šojgu Čítajte aj Rusko na Ukrajine nemá inú možnosť, ako zvíťaziť, mieni Šojgu

16:14 Vojenská spolupráca Severnej Kórey a Ruska by mohla destabilizovať región severovýchodnej Ázie. Tieto krajiny by posilnila voči USA, Južnej Kórei a Japonsku. Pre TASR to uviedol Mason Richey, docent v odbore medzinárodnej politiky na Kórejskej univerzite zahraničných štúdií (HUFS) v Soule.

Severokórejský vodca Kim Čong-Un a ruský prezident Vladimir Putin sa mimoriadne stretli v polovici septembra, čo vyvolalo medzi západnými krajinami obavy, že Moskva a Pchjongjang sa dohodnú na spolupráci. Richey uviedol, že vidí hrozbu „najmä v prípade vojenskej spolupráce týchto krajín, ktorá by destabilizovala región severovýchodnej Ázie a znamenala by porušenie medzinárodných sankcií“.

Šojgu jasal na vojenskej prehliadke v KĽDR
Video
Delegácie Číny a Ruska, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a člena vedenia vládnucej čínskej komunistickej strany Li Chung-čungn, na prehliadke zbraní v Severnej Kórei. / Zdroj: Profimedia

Spolupráca KĽDR a Ruska by podľa Richeyho mohla mať vplyv aj na Ukrajinu. Predpokladá sa totiž, že Moskva má záujem o nákup severokórejskej munície, aby mohla pokračovať v bojoch na Ukrajine, zatiaľ čo Pchjongjang má záujem o spoluprácu s Ruskom v oblasti vesmírnych technológií s cieľom skonštruovať špionážne satelity.

16:05 Rusko vyhlásilo medzinárodné pátranie po bývalom poradcovi vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Olexijovi Arestovyčovi, informovala v utorok britská stanica BBC.

Podľa BBC nie je známy článok trestného zákona, na ktorého základe bolo po Arestovyčovi v Rusku vyhlásené pátranie. V Rusku je však zaradený do zoznamu extrémistov a teroristov.

Na Ukrajine sa Arestovyč po rozpútaní vojny Ruskom dostal do povedomia širokej verejnosti vďaka svojim každodenným strímom, v ktorých sa snažil upokojovať Ukrajincov a prinášať im aj pozitívne správy.

V polovici januára tohto roku Arestovyč odišiel zo spomínaného postu poradcu „na voľnej nohe“. Stalo sa tak po jeho kontroverzných výrokoch o raketovom útoku na bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro, pri ktorom prišlo o život najmenej 41 ľudí.

Dnipro po útoku Rusov: Ľudia zostali pod ruinami, je to boj s časom
Video
Záchranári sa v ukrajinskom meste Dnipro usilujú dostať ľudí z trosiek obytného domu. Ruský raketový útok ho zasiahol 14. januára. Pozrite si video, ktoré zverejnilo ukrajinské ministerstvo obrany. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Arestovyč spočiatku tvrdil, že ruskú raketu Ch-22 vystrelenú na Dnipro zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana. Týchto slov sa podľa Sky News rýchlo "chytila“ ruská propaganda, ktorá sa snažila tvrdiť, že bytovku v Dnipre zasiahla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Až neskôr Arestovyč uviedol, že ukrajinské sily nedokážu zostreliť taký typ rakety, akú Rusko vystrelilo na Dnipro, a za svoje predchádzajúce vyhlásenie sa ospravedlnil, i keď časť viny pripísal svojej únave a svojmu sústavnému nasadeniu od vypuknutia vojny.

15:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok informoval, že navštívil frontové línie na východe Ukrajiny, kde ruské jednotky pokračujú v útokoch na vojakov ukrajinskej armády.

Zelenskyj podľa agentúry AFP spresnil, že navštívil ukrajinské brigády, ktoré pôsobia na frontovej línii Kupiansk-Lyman patriacej k tým, kde sa momentálne odohrávajú najprudšie boje.

Vo vyhlásení na sociálnej sieti Facebook Zelenskyj dodal, že s veliteľmi tamojších ukrajinských jednotiek diskutoval o operačnej situácii na bojisku, problémoch a potrebách armády.

„Každá naša bojová brigáda, každý bojovník, ktorý likviduje okupantov, každým svojím krokom vpred potvrdzujú, že víťazstvo bude patriť Ukrajine,“ uviedol Zelenskyj.

15:10 Pre nedostatok zdrojov bola odmínovaná len šestina tej časti územia Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, ktorú vlani v novembri oslobodila ukrajinská armáda. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Aktuálne je odmínovaných 104-tisíc hektárov zo 683-tisíc, z toho 86-tisíc sa využíva na poľnohospodárske účely,“ uviedol hovorca vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksandr Tolokonnikov. „Neočakávali sme ani toľko. So zdrojmi, ktoré máme, sa plánovalo odmínovať približne 70-tisíc hektárov," dodal Tolokonnikov.

Úrady Chersonskej oblasti takmer každý deň hlásia úmrtia civilistov v dôsledku explózií mín počas vykonávania poľnohospodár­skych prác.

Božena 5, odmínovací systém, Way Industries, Krupina Čítajte aj Slovenské odmínovacie stroje Božena 5 zachraňujú životy na Ukrajine

15:00 Americká armáda je už pripravená poslať na Ukrajinu niekoľko rakiet dlhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou muníciou, hneď ako to schváli prezident Joe Biden, uviedla dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na popredného nákupcu zbraní Pentagonu.

Armáda „je na túto možnosť nachystaná už nejaký čas“, uviedol námestník tajomníka pre armádne nákupy Doug Bush. „Sme pripravení postupovať rýchlo. “

Rusko, Ukrajina Čítajte aj Rusi ani nos nevystrčia. Zakázaná kazetová munícia Ukrajine pomáha

Americkí zákonodarcovia už niekoľko mesiacov na Bidena naliehajú, aby Ukrajine, ktorá sa s pomocou západných spojencov 19 mesiacov bráni ruskej agresii, poslal tieto taktické balistické strely s doletom až 300 kilometrov. Podľa informovaných zdrojov prezident nakoniec súhlasil a svoje rozhodnutie dať Ukrajine obmedzené množstvo týchto rakiet oznámil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému počas jeho nedávnej návštevy Washingtonu.

14:05 Ruské ministerstvo obrany pravdepodobne odvolalo z funkcie generálporučíka Andreja Syčevoja, ktorý velil ruským jednotkám pri Bachmute na východe Ukrajiny. Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), špekulujú o tom ruskí vojnoví korešpondenti.

Podľa nich Syčevoj prišiel o svoj post pre slabé výkony ruských vojakov južne od Bachmutu, v blízkosti Kliščijivky a Andrijivky. Až do predchádzajúceho odvolania v septembri minulého roka 2022 velil Syčevoj ruským silám v Charkivskej oblasti. Práve z tejto oblasti na východe Ukrajiny ruskí okupanti pred rokom húfne utiekli. Súčasná pozícia Syčevoja v rámci ruskej armády momentálne nie je známa.

13:55 Britské ministerstvo obrany je presvedčené, že ukrajinská armáda dokázala poraziť ruskú flotilu v Čiernom mori. Povedal to námestník britského ministra obrany James Heappey v prejave na Varšavskom bezpečnostnom fóre. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Krížnik Moskva Čítajte viac Ukrajina porazila ruské námorníctvo v Čiernom mori

13:35 Rusko neplánuje dodatočnú mobilizáciu mužov do boja na Ukrajine, keďže sa tento rok do ozbrojených síl alebo dobrovoľníckych jednotiek prihlásilo vyše 335.000 ľudí. Oznámil to utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Rusko posilňuje svoje ozbrojené sily a zvyšuje výrobu zbraní, keďže sa očakáva, že vojna na Ukrajine, kde sa front za uplynulý rok takmer nepohol, bude dlhá.

„Nemáme plány na ďalšiu mobilizáciu,“ povedal Šojgu ruským generálom. Dodal, že ozbrojené sily majú dostatočný počet vojenského personálu pre „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako Moskva označuje svoju inváziu na Ukrajine.

Ruský minister obrany zároveň vyzdvihol patriotizmus tých, ktorí sa ozbrojených zložiek prihlásili. „Od začiatku roka vstúpilo do vojenskej služby na základe zmluvy alebo do dobrovoľníckych formácií vyše 335.000 ľudí. Len v samotnom septembri podpísalo zmluvy vyše 50.000 občanov,“ povedal Šojgu.

13:13 Ukrajinské špeciálne jednotky zničili kolónu ruských bojových vozidiel v Záporožžskej oblasti. Referuje web news.sky.com s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Ukrajinci pri leteckom prieskume spozorovali päť vozidiel pechoty a dve nákladné vozidlá v lesnom páse. Neskôr na tieto ciele spustili delostreleckú paľbu. Prieskumníci z jednotiek s názvami „Zúrivá panda“ a „Svätí“ sledovali kolónu v okrese Tokmak približne dva týždne.

V okolí obcí Robotyne, Verbove a Tokmak na južnom fronte trvajú ťažké boje, keďže Ukrajina sa snaží preraziť ruské obranné línie a tlačiť sa na juh k pobrežiu Azovského mora.

Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...

12:10 Varšava a Kyjev v utorok oznámili, že sa spolu s Litvou dohodli na urýchlení prevozu ukrajinského obilia cez Poľsko. TASR správu prevzala z agentúr AFP a PAP.

Dohodu uzavreli ministri poľnohospodárstva týchto troch krajín. Ukrajinské obilie určené najmä na trhy v Afrike a na Blízkom východe bude priamo prevážané cez Poľsko.

„Od zajtra rána bude obilie, ktoré prechádza cez Litvu, kontrolované v litovskom prístave a nie na poľsko-ukrajinských hraniciach,“ uviedol pre médiá poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

Zuzana Čaputová, OSN Čítajte aj Roztržka Poľska a Ukrajiny? Iba nedorozumenie, tvrdí Čaputová aj Pavel

12:00 Arménsky parlament ratifikoval v utorok zakladajúcu zmluvu Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Znamená to, že Arménsko bude uznávať jurisdikciu tohto súdu. TASR prevzala správy z agentúr AFP a Reuters, ktorá sa odvolala na ruské štátne tlačové agentúry.

Plán Arménska ratifikovať zakladajúcu zmluvu ICC, Rímsky štatút, vopred ostro kritizovalo Rusko, formálny spojenec Arménska. Ich vzťahy zhoršilo napätie spôsobené inváziou Moskvy na Ukrajinu a nedávne obsadenie separatistického regiónu Náhorný Karabach Azerbajdžanom. Tento región v rámci hraníc Azerbajdžanu pritom tri desaťročia ovládali etnickí Arméni.

karabach, arménsko, azerbajdžan Čítajte aj Arméni prišli o Karabach. Prídu Rusi o Arménsko?

ICC tento rok vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s deportáciou detí z Ukrajiny. Krok Arménska pravdepodobne vnesie ešte viac napätia do zhoršujúcich sa vzťahov s jeho spojencom Ruskom, ktoré minulý mesiac označilo plán Jerevanu pristúpiť do ICC za „nepriateľský krok“.

Krajiny, ktoré ratifikujú zakladajúcu zmluvu ICC, Rímsky štatút, sú povinné zatknúť Putina, ak vstúpi na ich územie.

Vzťahy Arménska a Ruska zhoršila invázia Moskvy na Ukrajinu a nedávne obsadenie separatistického regiónu Náhorný Karabach Azerbajdžanom.

ICC v Haagu je prvou stálou medzinárodnou súdnou inštitúciou, ktorá bola vytvorená na rozhodovanie o „najzávažnejších zločinoch s medzinárodným dosahom“, akými sú najmä zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, genocída a agresia. Súd môže stíhať osoby z ktorejkoľvek časti sveta, ak sa dopustili uvedených zločinov. ICC sa prípadmi zaoberá vtedy, ak dotknutá krajina nie je ochotná páchateľov stíhať. Podnety môžu vznášať krajiny, ktoré Rímsky štatút ratifikovali, Bezpečnostná rada OSN alebo žalobca ICC po schválení tromi porotcami.

11:30 Japonsko v utorok odsúdilo nečakanú návštevu poslanca parlamentu Munea Suzukiho v Moskve, kde sa stretol s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Andrejom Rudenkom. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Prvá známa návšteva japonského zákonodarcu od minuloročnej invázie Ruska na Ukrajinu sa uskutočnila po tom, ako sa Japonsko pridalo k západným spojencom a uvalilo na Moskvu sankcie.

„Suzuki vládu o návšteve Ruska neinformoval ani pred ňou, ani po nej. Vydávame varovanie o zrušení ciest do Ruska bez ohľadu na ich účel. Vyzývame všetkých občanov, aby sa zdržali ciest do Ruska,“ uviedol hovorca japonskej vlády.

„Ruská strana zaznamenala významný prínos japonského poslanca k rozvoju bilaterálnych vzťahov,“ uvádza sa v utorkovom vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

„S poľutovaním konštatujeme, že dedičstvo spolupráce dvoch krajín, ktoré sa hromadilo celé desaťročia, je zámerne ničené politikou sankcií, ktorú Tokio uplatňuje, aby sa zapáčilo Spojeným štátom a protiruskému kurzu ‚kolektívneho Západu‘,“ dodala ruská diplomacia.

Hirošima, Japonsko Čítajte aj Guvernér Hirošimy: Rusko eskaluje situáciu, jadrové zbrane už nikdy nesmieme použiť

11:22 Ruské úrady používajú označenie zahraničný agent ako prostriedok na manipuláciu verejnej mienky v spojitosti s protizápadnými a provojnovými postojmi. Uviedlo to v utorok britské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z oznámenia ministerstva na sociálnej sieti.

„Týmito opatreniami sa informačný priestor v Rusku značne zužuje,“ uvádza ministerstvo. „Z tohto dôvodu je čoraz ťažšie obhajovať postoj, ktorý sa líši od oficiálnej línie vrátane odlišných názorov na vojnu,“ dodáva rezort.

Londýn sa odvoláva na nedávny verejný prieskum ruského centra pre prieskum verejnej mienky WZIOM. V ňom sa 61 percent účastníkov vyjadrilo, že zahraničných agentov považujú za zradcov, ktorí o Rusku šíria klamstvá.

Vladimir Putin Illarionov Čítajte aj Kremeľ na zoznam zahraničných agentov zaradil aj dlhoročného Putinovho poradcu

Rusko vlani po začiatku invázie na Ukrajinu uviedlo do platnosti novú verziu zákona o zahraničných agentoch, pripomína britské ministerstvo. Rozšírilo v nej právomoci úradov, ktoré môžu za takéhoto agenta označiť kohokoľvek, kto podľa ich názoru „koná pod vplyvom zo zahraničia“.

11:00 Opití regrúti, trestanci či vojaci neochotní podriadiť sa sú medzi stovkami ruských vojakov vyslaných do najnebezpečnejších častí frontovej línie v takzvaných čatách Storm Z. Ako referuje web news.sky.com, potvrdilo to dovedna 13 ľudí so znalosťou veci vrátane piatich bojovníkov.

Jeden z vojakov z armádnej jednotky 40318 povedal, že sa to podobá na „trestanecké prápory“, aké kedysi vytvoril sovietsky diktátor Josif Stalin pre tých vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny opustili svoje pozície. Spomenutý vojak poznamenal, že Kremeľ s vojakmi zo Storm Z zaobchádza „len ako s mäsom“.

ruskí vojaci Čítajte aj Bez výcviku idú rovno na jatky. BBC a Meduza zistili mená desaťtisícov zabitých Rusov

10:55 Ukrajinské sily znovu dobyli pozície juhozápadne od dediny Robotyne v Záporožžskej oblasti, ktoré predtým oslobodili v období medzi 12. a 17. septembrom. V najnovšej aktualizácii to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorí sa odvolávajú na geografické snímky z pondelka. Deň predtým ISW tvrdil, že Ukrajinci stratili časť pozícií v zákopovom systéme pri Robotyne. Okrem toho podľa vojenských analytikov ukrajinské jednotky mierne postúpili pri hraniciach Doneckej a Záporožžskej oblasti a pri Bachmute.

V pondelok ruské jednotky pokračovali v ofenzíve na línii Avdijivka – Doneck a postupovali ďalej. Ruská armáda tvrdila, že v nedeľu a pondelok dobyla niekoľko ukrajinských pozícií pri Avdijivke. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl však informoval, že ukrajinské sily odrazili ruské útoky.

Dramatické zábery: ako Ukrajinci oslobodili Robotyne
Video
Protiofenzíva pokračuje, ruskí okupanti ustupujú. Ukrajinci oslobodili obec Robotyne v Záporožskej oblasti a sú odhodlaní pokračovať v boji. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

10:37 Reťazec s rýchlym občerstvením Burger King na rozdiel od mnohých iných podobných zahraničných firiem ďalej podniká v Rusku, upozornil dnes server BBC News. Kanadsko-americká spoločnosť Restaurant Brands International (RBI), ktorá vlastní 15-percentný podiel v ruskom Burger Kingu, pritom pred vyše rokom prisľúbila stiahnutie z tamojšieho trhu.

Mnohé medzinárodné spoločnosti prestali podnikať v Rusku po tom, čo Moskva vo februári 2022 začala inváziu na Ukrajinu. Z reťazcov rýchleho občerstvenia a kaviarní zatvorili napríklad McDonalds alebo Starbucks. Zmizla tiež značka KFC.

RBI v marci 2022 uvádzala, že uzavretie asi 800 reštaurácií Burger King v Rusku je komplikované kvôli zmluvám s obchodnými partnermi prevádzkujúcimi franšízy. Šéf RBI David Shear vtedy oznámil, že hlavný prevádzkovateľ siete v Rusku odmietol podniky zatvoriť. Zároveň ale dodal, že RBI začala proces predaja svojho 15-percentného podielu vo firme s tým, že „to nejaký čas potrvá“. Či v tomto ohľade odvtedy nastal pokrok, ale teraz nechcel hovorca RBI komentovať.

pizza, potraviny Čítajte aj V Rusku zbankrotovala známa sieť pizzérií. Uteká z krajiny ako mnoho ďalších firiem

10:25 Ukrajina prevzala prvé tanky Leopard 2, ktoré opravili v Poľsku po tom, ako boli poškodené na bojisku. Ako referuje web Kyiv Independent, na mikroblogovacej sieti X to oznámila poľská zbrojárska spoločnosť Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Opravy ďalších tankov trvajú a Ukrajina ich prevezme neskôr, dodala firma PGZ. Na zriadení centra pre opravy tankov Leopard 2, ktoré používa Ukrajina, sa Poľsko a Nemecko dohodli ešte v júli.

Podľa časopisu Forbes počas aktuálnej ukrajinskej protiofenzívy bolo do konca augusta zničených len päť tankov Leopard, ktoré mala vo výzbroji armáda Ukrajiny. Kyjev tieto tanky údajne stratil v prvých týždňoch protiofenzívy na južnom fronte pri dedine Robotyne v Záporožskej oblasti.

Leopard 2A4 Čítajte aj Ukrajinci zatiaľ pri ofenzíve nenávratne stratili iba päť tankov Leopard 2

10:15 Ruský prezident Vladimir Putin môže v novembri ohlásiť, že na budúci rok bude kandidovať v prezidentských voľbách, uviedol v utorok ruský denník Kommersant. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Očakáva sa, že Putin by mohol oznámiť svoju kandidatúru v marcových prezidentských voľbách v rámci medzinárodnej konferencie Rusko, ktorá sa uskutoční práve v novembri. Podľa zdrojov blízkych administratíve ruského prezidenta by sa tak mohlo stať počas otvorenia konferencie alebo na sprievodnom podujatí, na ktorom predstavia všetky regióny Ruska.

Existujú aj iné scenáre toho, čo šéf Kremľa na konferencii urobí, uvádza jeden z najrešpekto­vanejších ruských denníkov Kommersant. Konečné rozhodnutie o oznámení kandidatúry je pritom podľa denníka na samotnom Putinovi.

Vladimir Putin Čítajte aj Prezidentské voľby? Sú drahé a zbytočné, zaznelo z Kremľa

Kremeľ tieto informácie bezprostredne nekomentoval, upozorňuje Reuters.

10:00 Ukrajinská armáda zničila 29 z 31 dronov a jednu raketu s plochou dráhou letu, ktorými v noci útočilo Rusko, oznámili v utorok ukrajinské vzdušná sily. Terčom väčšiny útokov boli Mykolajivská a Dnipropetrovská oblasť. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

„V noci na 3. októbra 2023 napadli ruskí okupanti (Ukrajinu) s 31 Šáhidami (dronmi iránskej výroby) a raketou Iskander-K,“ uviedli ukrajinské v vzdušné sily. Dodali, že 29 z nich zostrelili.

Podľa velenia ukrajinskej armády pre sektor Juh trvali ruské nočné útoky vyše tri hodiny. Pád trosiek spôsobil požiar v súkromnej firme na juhovýchode mesta Dnipro, uviedol tamojší gubernátor Serhij Lysak. Požiar sa podarilo rýchlo uhasiť.

Poškodenie výrobných zariadení v priemyselnom podniku v meste Pavlohrad tiež spôsobilo požiar, ktorý sa podarilo uhasiť, dodal Lysak na sociálnej sieti Telegram.

9:11 Niekoľko domov bolo v noci zničených v jednej z obcí v ruskej Brajnskej oblasti po ostreľovaní, ku ktorému podľa tamojšieho gubernátora ukrajinské sily použili kazetovú muníciu. Uviedla to agentúra Reuters s tým, že informáciu nemožno vierohodne overiť. Ruské jednotky aj dnes vypustili drony na ukrajinské ciele a ukrajinská armáda oznámila, že z 31 ich zostrelila 29, zlikvidovala aj jednu strelu s plochou dráhou letu.

Gubernátor Brjanskej oblasti Alexander Bogomaz dnes na sieti Telegram napísal, že ukrajinská armáda bombardovala ruskú obec Klimovo. Podľa predbežných informácií pri tom nebol nikto zranený. Agentúra Reuters uviedla, že gubernátor nepripojil k svojej informácii žiadnu fotografiu, ktorá by bombardovanie Klimova dokazovala. Ukrajina sa k tomu nevyjadrila.

Akú ničivú silu majú letecké kazetové bomby
Video
Kazetovú muníciu je možné nasadiť vo forme delostreleckých granátov, rakiet, ale aj leteckých bômb. / Zdroj: US Air Force

Kazetovú muníciu dostala Ukrajina tento rok od Spojených štátov, čo Moskva kritizovala, hoci sama túto muníciu vlastní a používa. Kazetová munícia v určitej fáze letu exploduje a rozpadne sa na menšie nálože, ktoré sa rozptýlia v širšom okolí. Nevybuchnuté nálože môžu predstavovať nebezpečenstvo pre civilistov aj dlho po dopade. Vyše 120 krajín je signatármi dohovoru, v ktorom sa zaväzujú nepoužívať, nevyrábať ani ďalej nepredávať kazetovú muníciu. Spojené štáty, Rusko ani Ukrajina medzi týmito signatármi nie sú.

Požiar súkromného podniku podľa šéfa regionálnej správy Dnepropetrovskej oblasti Serhija Lysaka spôsobili trosky jedného z 13 dronov, ktoré dnes ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila v okolí mesta Pavlohrad v Dnepropetrovskej oblasti. Správy o obetiach nie sú, napísala ruská verzia servera BBC. Letecké útoky podľa ranného vyjadrenia južného veliteľstva ukrajinských síl mali niekoľko vĺn a trvali viac ako tri hodiny.

Podľa informácie ukrajinského generálneho štábu z dnešného rána nedošlo na fronte v posledných 24 hodinách k výrazným zmenám. Podľa tejto správy ruské jednotky útočili v severnej časti frontu, smerom na Lyman, južne od Bachmutu, okolo Avdijivky a Marjinky v Doneckej oblasti, a tiež na južnom fronte. Všade podľa generálneho štábu ukrajinská armáda útoky odrazila.

„Ukrajinské obranné sily pokračujú v útočnej operácii v smere na Melitopol. V útočných akciách pri Bachmute spôsobujú okupačným silám straty na živej sile a vybavení, upevňujú pozície na obsadených líniách a vyčerpávajú nepriateľa,“ uviedol generálny štáb, podobne ako v minulých dňoch. Tvrdenie bojujúcich strán obvykle nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. (čtk, reuters)

6:15 Dvadsaťpäťročný Pavel Prigožin zdedil podľa ruských kanálov na platforme Telegram spájaných s Vagnerovou skupinou po svojom otcovi Jevgenijovi Prigožinovi aktíva aj kontrolu nad rozsiahlym podnikateľským impériom vrátane vedenia tejto ruskej žoldnierskej skupiny, informovala americká stanica CNN. Jeden z kanálov tvrdí, že sa mu podarilo získať kópiu Prigožinovho závetu a zverejnil aj jeho fotografiu.

Jevgenij Prigožin (62) zahynul 23. augusta pri havárii lietadla v Tverskej oblasti na západe Ruska. Lietadlo typu Embraer Legacy 600 smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo Prigožinove firmy, keď sa zrútilo. Na jeho palube sa okrem Prigožina nachádzalo deväť ľudí vrátane viacerých vagnerovcov.

K havárii, ktorú neprežil žiaden z pasažierov, došlo presne dva mesiace po tom, čo sa Prigožin a jeho bojovníci nakrátko vzbúrili proti ruskému vojenskému vedeniu.

Vladimir Putin, Trošev, vagnerovci, Jevkurov Čítajte aj Putin formuje nových bojovníkov. Rokoval s bývalým veliteľom vagnerovcov, ktorého Prigožin označoval za zradcu

V domnelom závete tohto šéfa vagnerovcov – s notárskou pečiatkou z 2. marca – je Prigožinov syn Pavel označený za jediného dediča rozsiahleho majetku svojho otca, a to vrátane prevzatia vedenia nad Vagnerovou skupinou. Pavel podľa týchto zdrojov údajne o vydanie svojho dedičstva požiadal 8. septembra.

Kanál na Telegrame tiež uviedol, že Pavel je pripravený vymáhať všetky existujúce podlžnosti voči svojmu ocovi, pričom odhadol, že ruské ministerstvo obrany dlhuje Prigožinovmu obchodnému impériu až 763 miliónov eur.

Aj americká expertná skupina Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v pondelok informovala, že Pavel Prigožin zrejme podniká kroky na prevzatie velenia vagnerovcov. ISW sa vo svojom tvrdení odvolávala na kanál na Telegrame spájaný s vagnerovcami, podľa ktorého Prigožinov syn rokuje s ruskou Národnou gardou (Rosgvardija) o znovuzapojení vagnerovcov do bojov na Ukrajine.

CNN podotýka, že takéto tvrdenia nedokázala overiť a že zo správ nebolo ani bezprostredne jasné, či by mohli byť vagnerovci v bojoch na Ukrajine priradení k niektorým zo zložiek ruskej armády. Práve Rosgvardija mala po neúspešnej júnovej vzbure a následnom odzbrojení vagnerovcov dostať veľkú časť z ich zbraní.

© Autorské práva vyhradené

242 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine