CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN s odvolaním sa na viaceré nemenované zdroje.

03.10.2023 20:07
debata (9)

Washington v posledných týždňoch vyslal do Kyjeva niekoľko nót, v ktorých naznačil, že určité formy americkej hospodárskej pomoci budú spájané s pokrokom Ukrajiny v reformách jej inštitúcií.

Podľa CNN sa nič nemení na vojenskej podpore, ktorú krajine čeliacej 19 mesiacov ruskej agresii poskytuje administratíva prezidenta Joea Bidena. Nemenovaní americkí činitelia ale dávajú jasne najavo, že ďalšie formy pomoci pre Ukrajinu by mohli byť ohrozené, ak Kyjev neurobí viac pre boj proti korupcii. Americký Kongres ešte neschválil žiadosť Bidenovej administratívy o ďalších 24 miliárd dolárov pre Ukrajinu. Niektorí republikáni odrádzajú od poskytnutia takejto sumy bez toho, aby s tým bola spojená dôkladná kontrola a bez toho, aby to bolo viazané na určité podmienky.

„Odkaz Ukrajincom bol vždy taký, že keď niektoré z týchto peňazí budú spreneverené, potom to ohrozuje celú americkú pomoc pre ich krajinu,“ povedal CNN istý činiteľ.

Zelenskyj sa takto pustil do susedov a nahneval Poliakov
Video

Americké ministerstvo zahraničných vecí koncom leta poslalo do Kyjeva formálnu diplomatickú nótu, v ktorej upozornilo, že Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina bude naďalej prijímať rôzne opatrenia proti korupcii a pre zvýšenie finančnej transparentnosti, aby mohla dostávať priamu podporu rozpočtu. V demarši Washington tiež zdôrazňoval, že je potrebné, aby Ukrajina zaviedla kritické reformy podľa programu Medzinárodného menového fondu. Jedna z nich sa týka boja proti praniu špinavých peňazí s cieľom zabrániť financovaniu terorizmu.

Okrem toho Biely dom vytvoril zoznam reforiem, ktoré by Ukrajina mala prijať, aby mohla ďalej prijímať podporu zo strany USA a pokračovať v zbližovaní s Európskou úniou. „Išlo o zoznam vytvorený ako základ pre konzultácie s ukrajinskou vládou a ďalšími kľúčovými partnermi…,“ uviedla americká ambasáda v Kyjeve. Dokument obsahuje zmeny, ktoré by Ukrajina mohla urobiť v priebehu troch mesiacov, pol roka, roka a 18 mesiacov.

Server Politico v pondelok napísal, že Bidenova administratíva si kvôli korupcii na Ukrajine robí oveľa väčšie starosti, ako verejne priznáva. Washington varuje, že vysoká miera korupcie, s ktorou sa východoeurópska krajina dlhodobo potýka, by mohla partnerov Kyjeva odradiť od toho, aby mu ďalej poskytovali pomoc pre obranu proti Rusku.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Ukrajina #vojna na Ukrajine