Republikánski rebeli odvolali svojho šéfa Snemovne, prvýkrát v americkej histórii

Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov, keď návrh na jeho odvolanie popri hŕstke straníckych rebelov podporili všetci hlasujúci kongresmani Demokratickej strany.

03.10.2023 23:00
Kevin McCarthy Foto: ,
Šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy (Republikán, Kalifornia).
debata (12)

McCarthy bol iba tretím šéfom zákonodarnej komory, ktorý bol v jej 234 rokoch dlhých dejinách vystavený pokusu o odvolanie, a ako prvý z tejto bitky odchádza porazený, napísal denník The New York Times.

Republikán Kevin McCarthy končí na čele snemovne reprezentantov
Video
Republikán Kevin McCarthy sa už nebude uchádzať o post predsedu Snemovne reprezentantov. / Zdroj: C-SPAN

Príslušné uznesenie navrhnuté radikálnym floridským republikánom Mattom Gaetzom bolo prijaté pomerom 216 hlasov ku 210. Jeden z McCarthyho spojencov Tom Cole pred hlasovaním varoval, že takýto výsledok uvrhne snemovňu do chaosu. Gaetz oponoval, že chaosom je predsedníctvo McCarthyho, ktorému sa podľa neho nedá veriť.

McCarthyho pozícia ako predsedu Snemovne reprezentantov bola oslabená už v januári po jeho zvolení, keďže určitá frakcia Republikánskej strany ho považovala za slabého šéfa neschopného čeliť tlaku Bieleho domu a Senátu, ktorý má pod kontrolou Demokratická strana. Odpor voči McCarthymu sa vystupňoval po víkendových udalostiach, keď McCarthy spolupracoval s demokratmi na právnych predpisoch potrebných na zamedzenie paralyzovania amerických federálnych úradov.

Tesne po ohlásení výsledkov hlasovania sa z republikánskych lavíc ozvalo: „A teraz ako čo?“, načo bol na základe zákonov prijatých v roku 2001 dočasným predsedom Snemovne reprezentantov vymenovaný republikánsky kongresman zo Severnej Karolíny Patrick McHenry. Dolná komora je však po odvolaní McCarthyho, ktorý vo funkcii zotrval 269 dní, viditeľne nepokojná, píšu americké médiá.

„Nikto nevie, čo sa teraz bude diať, ani tí, ktorí hlasovali za uvoľnenie miesta predsedu, o tom nemajú poňatie. Nemajú žiadnu alternatívu. Jednoducho hlasovali za chaos,“ povedal médiám podľa stanice CNN McCarthyho spojenec Cole krátko po hlasovaní.

Obe americké strany budú teraz rokovať o menách, ktoré nominujú ako kandidátov na nového predsedu. Otázkou zostáva, či sa kreslo pokúsi získať späť McCarthy. Je to však nepravdepodobné vzhľadom na to, že osem jeho spolustraníkov zdvihlo ruku pre jeho odvolanie.

Republikáni majú v dolnej komore Kongresu tesnú väčšinu 221 ku 212 kreslám, teoreticky teda stačilo, aby okrem všetkých demokratov pre McCarthyho odvolanie hlasovalo päť rebelujúcich republikánov.

„Je teraz zodpovednosťou Republikánskej strany, aby ukončila parlamentnú republikánsku občiansku vojnu,“ vyhlásil šéf demokratickej menšiny Hakeem Jeffries. Demokrati v uplynulých dňoch zvažovali, či McCarthyho svojimi hlasmi na čele komory podržia výmenou za politické ústupky. Jeffries však podľa amerických médií na víkendovom rokovaní za zatvorenými dverami vydal pokyn, aby tak jeho spolustraníci neurobili, keďže republikáni podľa neho „nie sú schopní sa odpútať od extrémistickej politiky“.

Väčšina republikánov v Snemovni reprezentantov nesúhlasí s migračnou ani ekonomickou politikou demokratického prezidenta Joea Bidena, požadujú škrty vo vládnom rozpočte, prísnejší dohľad na hraniciach a správajú nechuť voči istým progresívnym sociálnym zmenám. Zhruba pätina zvolených republikánov v Kongrese spadá do radikálnej frakcie nazvanej Freedom Caucus, ktorá okrem iného združuje McCarthyho odporcov.

„(Táto frakcia) sa pomyselne delí na dve hlavné skupiny. Prvá de facto súhlasí s republikánskym hlavným prúdom, ale tvrdí, že títo ľudia nevedia vyjednávať. Druhá, menšia skupina, McCarthyho osobne neznáša a mnoho ľudí v Kongrese si myslí, že nekonajú z dobrej vôle a Mccarthyho by nepodporili za žiadnych okolností,“ komentuje situáciu washingtonský spravodajca týždenníka The Economist Adam O 'Neal.

Okrem McCarthyho špekulujú médiá o viacerých menách ako možných nových predsedoch dolnej komory. Podľa agentúry Reuters by ním mohli byť napríklad Jim Jordan, šéf výboru pre súdnictvo a spojenec exprezidenta Donalda Trumpa, Steve Scalisa, ktorému vyjadril podporu iniciátor utorkového hlasovania Gaetz, alebo sám Donald Trump; americká ústava totiž nešpecifikuje, že by za predsedu dolnej komory Kongresu musel byť zvolený jej člen. Do úvahy prichádza aj variant, že plnohodnotným šéfom Snemovne reprezentantov sa stane teraz dočasný predseda McHenry, McCarthyho spojenec, ktorý hlasoval za jeho zotrvanie na čele komory.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kongres #Kevin McCarthy