NATO je slabé, zaútočíme, veril si Putin. Teraz jeho velitelia na juhu volia medzi ústupom a veľkými stratami

Stav ruských jednotiek pri Orichive v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny sa zrejme zhoršil natoľko, že sa znížila ich schopnosť podnikať protiútoky a brániť tak ukrajinskému postupu. Vo svojej najnovšej analýze bojov na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

04.10.2023 13:35
Vladimir Putin, Rusko, Moskva, Kremeľ Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (80)

Ukrajinská armáda vedie južne od Orichivu už niekoľko mesiacov protiofenzívu. Ruskí vojnoví blogeri podľa ISW navyše hovoria o tom, že ruskí velitelia čoraz častejšie stoja pred voľbou, či ustúpia, alebo či sa budú snažiť udržať pozície za cenu strát svojich vojakov.

Rýchla invázia? Drony Bayraktar vniesli do ruských radov hrôzu
Video
Drony Bayraktar sa stali jedným zo symbolov ukrajinského odporu, keď sa vlani začala ruská invázia. Teraz sú turecké bezpilotné lietadlá späť. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Americkí analytici v tejto súvislosti poukázali na to, že ruský minister obrany Sergej Šojgu na nedávnej porade s ruským armádnym velením chválil určité jednotky pôsobiace v Záporožskej oblasti. Výber týchto jednotiek pritom pôsobil nezvyčajne. Podľa ISW to môže svedčiť o tom, že Šojgu sa snaží vyzdvihnúť tie jednotky, ktoré sa riadia príkazmi ruského velenia požadujúceho neustále protiútoky. Niektoré formácie, ktoré Šojgu chválil, podnikajú podľa pozorovania ISW protiútoky aj za cenu strát a cez svoj zrejme neutešený stav.

Ukrajinské sily zároveň pokračujú v protiofenzíve na východe Ukrajiny pri meste Bachmut. Za posledný deň ale nedosiahli žiadne nové zisky. Ani ruské sily, ktoré pri Bachmute podnikajú útoky, podľa ISW v tejto oblasti nové úspechy nedosiahli.

Putin zaútočil, pretože veril, že NATO je slabé

Ruský vodca Vladimir Putin minulý rok napadol Ukrajinu, pretože veril, že „Organizácia Severoatlantickej zmluvy je slabá“. V najnovšej aktualizácii správy o situácii na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Putin, Kremeľ, Rusko, vojna na Ukrajine, Moskva Čítajte aj Ľutujem, Vladimir, ale sám si si na vine. Putin si za rozšírenie NATO môže sám, odkázala Clintonová

Podľa analytikov šéf Kremľa veril, že nastolenie proruskej vlády v Kyjeve „bude úplne bezpečné a jednoduché". Cieľom Putina nebolo brániť Rusko pred hrozbami, na ktoré sa vyhováral, ale skôr „rozšíriť moc a vplyv Ruska, zlikvidovať ukrajinskú štátnosť a zničiť NATO“, uvádza ISW a dodáva, že týchto cieľov sa stále nevzdal.

Koncom roka 2021 podľa ISW Putin „presvedčil sám seba“, že Rusko má „možnosť bezpečne začať inváziu na Ukrajinu v plnom rozsahu, aby dosiahlo dva rôzne ciele naraz“, a to nastolenie ruskej kontroly nad Ukrajinou bez toho, aby čelil výraznému odporu Západu, a rozbitie jednoty NATO.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sergej Šojgu #vojna na Ukrajine #Záporožská oblasť #ukrajinská protiofenzíva #ISW