Ukrajinská armáda vedie južne od Orichivu už niekoľko mesiacov protiofenzívu. Ruskí vojnoví blogeri podľa ISW navyše hovoria o tom, že ruskí velitelia čoraz častejšie stoja pred voľbou, či ustúpia, alebo či sa budú snažiť udržať pozície za cenu strát svojich vojakov.
Americkí analytici v tejto súvislosti poukázali na to, že ruský minister obrany Sergej Šojgu na nedávnej porade s ruským armádnym velením chválil určité jednotky pôsobiace v Záporožskej oblasti. Výber týchto jednotiek pritom pôsobil nezvyčajne. Podľa ISW to môže svedčiť o tom, že Šojgu sa snaží vyzdvihnúť tie jednotky, ktoré sa riadia príkazmi ruského velenia požadujúceho neustále protiútoky. Niektoré formácie, ktoré Šojgu chválil, podnikajú podľa pozorovania ISW protiútoky aj za cenu strát a cez svoj zrejme neutešený stav.
Ukrajinské sily zároveň pokračujú v protiofenzíve na východe Ukrajiny pri meste Bachmut. Za posledný deň ale nedosiahli žiadne nové zisky. Ani ruské sily, ktoré pri Bachmute podnikajú útoky, podľa ISW v tejto oblasti nové úspechy nedosiahli.
Putin zaútočil, pretože veril, že NATO je slabé
Ruský vodca Vladimir Putin minulý rok napadol Ukrajinu, pretože veril, že „Organizácia Severoatlantickej zmluvy je slabá“. V najnovšej aktualizácii správy o situácii na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Podľa analytikov šéf Kremľa veril, že nastolenie proruskej vlády v Kyjeve „bude úplne bezpečné a jednoduché". Cieľom Putina nebolo brániť Rusko pred hrozbami, na ktoré sa vyhováral, ale skôr „rozšíriť moc a vplyv Ruska, zlikvidovať ukrajinskú štátnosť a zničiť NATO“, uvádza ISW a dodáva, že týchto cieľov sa stále nevzdal.
Koncom roka 2021 podľa ISW Putin „presvedčil sám seba“, že Rusko má „možnosť bezpečne začať inváziu na Ukrajinu v plnom rozsahu, aby dosiahlo dva rôzne ciele naraz“, a to nastolenie ruskej kontroly nad Ukrajinou bez toho, aby čelil výraznému odporu Západu, a rozbitie jednoty NATO.