TVN24: Poľské kontroly hraníc so Slovenskom spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry

Zmätok na niektorých hraničných priechodoch spôsobili podľa poľských médií kontroly, ktoré zaviedlo Poľsko na hranici so Slovenskom kvôli zvýšenému počtu prichádzajúcich migrantov.

04.10.2023 19:19 , aktualizované: 21:02
Poľsko SR hranica kontroly dočasné zavedenie... Foto:
Poľsko zaviedlo od polnoci z utorka na stredu 4. októbra 2023 náhodné kontroly so SR. Vláda chce takto bojovať proti prevádzačom a nelegálnej migrácii. Kontroly na hraniciach so Slovenskom zaviedlo v rovnakom čase aj Česko a Rakúsko.
debata (8)

Niektorí vodiči nevedeli o obmedzení premávky na priechodoch a nemohli sa napríklad dostať na Slovensko za prácou. Jeden z motoristov k ránu narazil do novej bariéry, ktorej si zrejme nevšimol, uviedol web televízie TVN24.

Poľsko rovnako ako Česko a Rakúsko zaviedli od stredy na desať dní kontroly slovenskej hranice. Cieľom je obmedziť počet ľudí, ktorí sa nelegálne dostávajú na ich územie, odkiaľ chcú väčšinou zamieriť ďalej na západ.

hranicny prechod Berg Čítajte viac Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

Medzi Poľskom a Slovenskom od stredy funguje osem cestných, tri železničné a 11 peších hraničných priechodov. Tri z tých, ktoré boli doteraz prejazdné aj autom, sú podľa médií kvôli vládnym opatreniam iba pešie.

Kontroly na hraniciach s Poľskom: Skalité – Zwardoň
Video

To podľa TVN24 viedlo k niektorým nedorozumeniam napríklad na priechode Chocholów neďaleko Zakopaného v Tatrách.

„Tento prechod nie je často využívaný, nejazdia tu žiadne kamióny ani nákladné autá, takže som veľmi prekvapená,“ povedala reportérovi televízie jedna z vodičiek. „Tým skôr, že mám firmu na Slovensku a chcela som prejsť a zariadiť niektoré pracovné veci. Lenže mám problém,“ dodala žena.

Policajné kontroly na hraniciach Česka a Slovenska
Video

Podobne prekvapení boli aj ďalší vodiči. Iní sa však pripravili, nechali auto zaparkované na poľskej strane hranice a na tej slovenskej na nich čakalo ďalšie vozidlo alebo pokračovali peši.

Už ráno na tomto priechode narazilo jedno z áut do mobilnej bariéry, ktorá nanovo znemožňuje prejsť na Slovensko. Podľa polície ju vodič zrejme prehliadol.

Podľa poľských médií až na niektoré zmätky nespôsobujú kontroly veľké problémy, výraznejšie rady sa nikde netvoria. O tom, či polícia pri kontrolách objavila nejakých migrantov, médiá neinformovali.

APA: Rakúske kontroly nespôsobili problémy

Kontroly, ktoré kvôli rastúcemu počtu migrantov zaviedlo Rakúsko na hraniciach so Slovenskom, sa začali bez incidentov. Agentúre APA to povedal rakúsky policajný šéfinšpektor Johann Baumschlager.

Kontrolované je každé vozidlo, pričom osobitná pozornosť je venovaná dodávkam a malým nákladným autám, informovala APA.

V dolnorakouskom meste Berg, kde je hraničný priechod s bratislavskou štvrťou Petržalka, sa ráno tvorili krátke rady.

Na hraničnom priechode Kittsee-Rusovce bola podľa rakúskych úradov prevádzka bez problémov. „Polícia je v službe od polnoci, doprava je plynulá, nedochádza k žiadnym zvláštnym incidentom,“ povedal hovorca policajného riaditeľstva v spolkovej krajine Burgenland.

Rakúsko podobne ako Poľsko a Česko zaviedlo kontroly na hranici so Slovenskom na desať dní. Uplatňuje ich v stredu od polnoci. Zavedenie kontrol oznámil v utorok rakúsky minister vnútra Gerhard Karner, podľa ktorého je cieľom vyhnúť sa prílivu utečencov, ktorí by sa mohli dostať na rakúske územie alternatívnymi trasami.

Podľa rakúskeho ministerstva vnútra bolo pri predchádzajúcich kontrolách, ktoré boli v platnosti od konca septembra 2022 do začiatku februára 2023, zatknutých 24 prevádzačov operujúcich zo susednej krajiny.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #hraničné kontroly #migrácia