Prvých 7 800 ton vody z elektrárne, ktorú v roku 2011 takmer zničilo zemetrasenie a vlna cunami, vypustilo Japonsko medzi 24. augustom a 11. septembrom. Celkovo je v areáli Fukušimy zhruba 1000 nádrží s 1,34 milióna ton kontaminovanej vody, ktorá sa používala na ochladzovanie reaktorov.
Pre uskladňovanie vody v elektrárni sa už míňalo miesto, nádrže sú naplnené z 98 percent. S plánom Tokia zbaviť sa týmto spôsobom vody v areáli elektrárne v júli vyjadrila súhlas Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Voda je pred vypustením čistená pomocou filtračného systému, ktorý odstraňuje väčšinu nebezpečného materiálu okrem trítia – izotopu vodíka, ktorý sa ťažko separuje. Trítium je podľa vedcov pre ľudský organizmus škodlivé len pri vysokej koncentrácii, čo ale podľa expertov vo Fukušime nehrozí. Rádioaktívna voda je totiž následne riedená morskou vodou.
Testy morskej vody pri jadrovej elektrárni z konca augusta neukázali podľa japonských úradov žiadne detegovateľné zvýšenie rádioaktivity