Šéf Kremľa: Zmena jadrovej doktríny nie, jadrové skúšky možno áno

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok naznačil možnosť, že Rusko by mohlo prvýkrát za viac ako tri desaťročia obnoviť jadrové skúšky a stiahnuť svoju ratifikáciu prelomovej zmluvy o zákaze jadrových skúšok, informovala agentúra Reuters.

06.10.2023 06:40
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje pri prejave na výročnom stretnutí Valdajského diskusného klubu v čiernomorskom letovisku Soči v Rusku vo štvrtok 5. októbra 2023.
debata (24)

Putin, ktorý má v najväčšej jadrovej mocnosti sveta najvyššiu rozhodovaciu právomoc, tiež uviedol, že Moskva úspešne otestovala riadenú strelu s jadrovým pohonom a jadrovou hlavicou Burevestnik, ktorej schopnosti označil za „bezkonkurenčné“.

Putinova superzbraň. Test ruskej medzikontinetálnej rakety Sarmat (Satan 2)
Video
Zdroj: MO RF

Šéf Kremľa však uviedol, že nie je potrebné meniť ruskú jadrovú doktrínu, pretože akýkoľvek útok na Rusko by v zlomku sekundy vyvolal odpoveď v podobe úderu stovkami jadrových striel, čo by žiadny nepriateľ nemohol prežiť.

Simonian Putin1 Čítajte viac Vráťme svet o tridsať rokov, odpáľme atómovku nad Sibírou, radí ruská propagandistka

Dodal, že existencia Ruska nie je ohrozená. „Myslím si, že žiadny človek so zdravým rozumom a jasnou pamäťou by nepomyslel na použitie jadrových zbraní proti Rusku,“ povedal Putin na stretnutí Valdajského diskusného klubu v čiernomorskom So­či.

„Počúvam výzvy, aby sme začali testovať jadrové zbrane, aby sme sa vrátili k testovaniu,“ dodal Putin s odkazom na návrhy tvrdej línie politológov a komentátorov, ktorí tvrdia, že takýto krok by mohol vyslať silný signál nepriateľom Moskvy na Západe.

Putin poznamenal, že Spojené štáty podpísali Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ale neratifikovali ju, zatiaľ čo Rusko ju podpísalo aj ratifikovalo.

Ako vystrašiť Rusov? Stíhačkou F-35 a atómovou bombou B61-12
Video
Neviditeľné" stíhačky F-35 majú byť schopné niesť jadrové bomby B61-12. / Zdroj: US Air Force

V Rusku niektorí vyzývajú Putina, aby odpálil jadrovú bombu a ukázal tak Západu, že trpezlivosť Moskvy v súvislosti s jeho podporou Ukrajiny a zjavnou neochotou rokovať už dochádza.

Podľa OSN sa v priebehu piatich desaťročí od roku 1945 do prijatia CTBT v roku 1996 uskutočnilo viac ako 2000 jadrových skúšok, z toho 1032 v Spojených štátoch a 715 v bývalom Sovietskom zväze. Ten naposledy testoval v roku 1990, USA v roku 1992.

Putin vo februári pozastavil účasť Ruska na zmluve New START z roku 2010 obmedzujúcej počet jadrových zbraní, ktoré môže každá strana rozmiestniť.

Putin vo štvrtok uviedol, že Rusko takmer dokončilo práce na novej generácii medzikontinen­tálnych balistických rakiet Sarmat, ktoré sú schopné niesť desať alebo viac jadrových hlavíc.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #jadrové zbrane #vojna na Ukrajine