Šéf Kremľa: Zmena jadrovej doktríny nie, jadrové skúšky možno áno

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok naznačil možnosť, že Rusko by mohlo prvýkrát za viac ako tri desaťročia obnoviť jadrové skúšky a stiahnuť svoju ratifikáciu prelomovej zmluvy o zákaze jadrových skúšok, informovala agentúra Reuters.

06.10.2023 06:40
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje pri prejave na výročnom stretnutí Valdajského diskusného klubu v čiernomorskom letovisku Soči v Rusku vo štvrtok 5. októbra 2023.
debata (24)

Putin, ktorý má v najväčšej jadrovej mocnosti sveta najvyššiu rozhodovaciu právomoc, tiež uviedol, že Moskva úspešne otestovala riadenú strelu s jadrovým pohonom a jadrovou hlavicou Burevestnik, ktorej schopnosti označil za „bezkonkurenčné“.

Putinova superzbraň. Test ruskej medzikontinetálnej rakety Sarmat (Satan 2)
Video
Zdroj: MO RF

Šéf Kremľa však uviedol, že nie je potrebné meniť ruskú jadrovú doktrínu, pretože akýkoľvek útok na Rusko by v zlomku sekundy vyvolal odpoveď v podobe úderu stovkami jadrových striel, čo by žiadny nepriateľ nemohol prežiť.

Simonian Putin1 Čítajte viac Vráťme svet o tridsať rokov, odpáľme atómovku nad Sibírou, radí ruská propagandistka

Dodal, že existencia Ruska nie je ohrozená. „Myslím si, že žiadny človek so zdravým rozumom a jasnou pamäťou by nepomyslel na použitie jadrových zbraní proti Rusku,“ povedal Putin na stretnutí Valdajského diskusného klubu v čiernomorskom Soči.

„Počúvam výzvy, aby sme začali testovať jadrové zbrane, aby sme sa vrátili k testovaniu,“ dodal Putin s odkazom na návrhy tvrdej línie politológov a komentátorov, ktorí tvrdia, že takýto krok by mohol vyslať silný signál nepriateľom Moskvy na Západe.

Putin poznamenal, že Spojené štáty podpísali Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ale neratifikovali ju, zatiaľ čo Rusko ju podpísalo aj ratifikovalo.

Ako vystrašiť Rusov? Stíhačkou F-35 a atómovou bombou B61-12
Video
Neviditeľné" stíhačky F-35 majú byť schopné niesť jadrové bomby B61-12. / Zdroj: US Air Force

V Rusku niektorí vyzývajú Putina, aby odpálil jadrovú bombu a ukázal tak Západu, že trpezlivosť Moskvy v súvislosti s jeho podporou Ukrajiny a zjavnou neochotou rokovať už dochádza.

Podľa OSN sa v priebehu piatich desaťročí od roku 1945 do prijatia CTBT v roku 1996 uskutočnilo viac ako 2000 jadrových skúšok, z toho 1032 v Spojených štátoch a 715 v bývalom Sovietskom zväze. Ten naposledy testoval v roku 1990, USA v roku 1992.

Putin vo februári pozastavil účasť Ruska na zmluve New START z roku 2010 obmedzujúcej počet jadrových zbraní, ktoré môže každá strana rozmiestniť.

Putin vo štvrtok uviedol, že Rusko takmer dokončilo práce na novej generácii medzikontinentálnych balistických rakiet Sarmat, ktoré sú schopné niesť desať alebo viac jadrových hlavíc.

Facebook X.com 24 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #jadrové zbrane #vojna na Ukrajine #ruský prezident Vladimir Putin