Najdôležitejšie udalosti
- Hamas vystrelil z pásma Gazy na Izrael vyše 2 500 rakiet
- Líder ozbrojeného krídla vyzval ozbrojencov v Libanone, aby sa pripojili
- Izraelská armáda začala nálety na pásmo Gazy, povoláva záložníkov, v krajine vyhlásili vojnový stav
- Izrael hlási 250 obetí a vyše 1 450 zranených
- izraelské nálety v pásme Gazy zabili 232 ľudí a zranili ďalších najmenej 1 610
- izraelský premiér Netanjahu vyhlásil, že Izrael je vo vojne a sľubuje odvetu
- prezident palestínskej autonómie Abbás hovorí o obrane proti „teroru osadníkov“ a okupačných vojakov
- Západ sa postavil na stranu Izraela, Rusko vyzýva na zdržanlivosť, Irán podporil palestínsky útok
- Medzi obeťami ani zranenými v Izraeli nie sú Slováci, informuje ministerstvo zahraničných vecí
Izrael podľa svetových médií čelí najrozsiahlejšiemu útoku od roku 2007, keď sa Hamas chopil moci v pásme Gazy. Podľa odhadu izraelských médií do židovského štátu prenikli najmenej tri stovky bojovníkov Hamasu a desiatky ich tam naďalej operujú.
Ako prvé prišli ráno informácie o masívnom raketovom útoku Palestínčanov, ktorý v popoludňajších hodinách pokračoval. Hamas podľa izraelskej armády vypálil vyše 2 500 rakiet, z ktorých niektoré zasiahli oblasti od regiónu mesta Beerševa na juhu Izraela cez Aškelon až po Tel Aviv a okolie. Podľa izraelského ministerstva zdravotníctva zahynulo najmenej 250 Izraelčanov, vyše 1 450 ďalších utrpelo zranenia.
Situácia na juhu Izraela je napriek rozsiahlej operácii izraelskej armády ďalej pomerne neprehľadná. Armádny hovorca uviedol, že boje pokračujú na 22 miestach, okrem iného v kibucoch Ofakim a Beeri, kde zvláštne jednotky zasahujú proti ozbrojencom, ktorí držia izraelských rukojemníkov.
Palestínski bojovníci počas útoku zajali veľké množstvo izraelských rukojemníkov, vrátane armádnych dôstojníkov, povedal stanici Al-Džazíra Sálih Arúrí, druhý muž v hierarchii vedenia hnutia Hamas. Podľa Arúrího Hamas drží toľko rukojemníkov, že môže prinútiť Izrael k prepusteniu všetkých Palestínčanov, ktorí sú teraz v izraelských väzniciach. Počet však nespresnil.
„Občania Izraela, sme vo vojne,“ povedal Netanjahu vo videu publikovanom niekoľko hodín po prvých správach o ofenzíve. „A vyhráme,“ pokračoval. „Nepriateľ zaplatí cenu, akú doteraz nikdy nepoznal,“ reagoval Netanjahu. Dodal, že nariadil bezpečnostným zložkám, aby vyhnali útočníkov z infiltrovaných miest a mobilizovali zálohy.
Čítajte viac Netanjahu: Izrael je vo vojne, Hamas bude za svoj útok tvrdo potrestanýNetanjahu večer vyzval opozičných lídrov Jaira Lapida a Bennyho Ganca, aby spoločne vytvorili mimoriadnu národnú vládu.
Palestínsky ľud má právo brániť sa „teroru osadníkov a okupačných vojakov“, vyhlásil prezident palestínskej autonómie Mahmúd Abbás.
Čítajte viac Abbás: Palestínčania majú právo brániť sa teroru osadníkov a okupačných vojakovAbbás, ktorý na čele palestínskej samosprávy stojí ako líder hnutia Fatah už od roku 2005, na rokovaní hovoril o potrebe zabezpečiť ochranu „našich ľudí“. Na stretnutí sa podľa webu televízie Al-Džazíra zúčastnili civilní aj bezpečnostní predstavitelia palestínskej samosprávy.
Armáda po rannom palestínskom útoku začala operáciu Železné meče a mobilizuje desaťtisíce príslušníkov záloh. Izraelská armáda vyhlásila vojnový stav. Letectvo podniklo rozsiahle odvetné nálety na pásmo Gazy, kde zničilo aj objekty Hamasu alebo výškový dom. V reakcii z pásma Gazy letelo na Izrael ďalších 150 striel. Do centra Tel Avivu dopadla prvá palestínska raketa. Večer Izrael prikázal štátnej elektrárenskej spoločnosti, aby zastavila dodávky do pásma Gazy.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že nálety v Gaze zabili najmenej 232 ľudí a vyše 1 600 ich zranili.
Líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Díf vyzval všetkých Palestínčanov, ako aj ozbrojencov v susednom Libanone, aby sa do bojov zapojili. „Toto je deň najväčšej bitky, ktorá ukončí poslednú okupáciu na zemi,“ uviedol Díf, ktorý verejne vystupuje len zriedkavo. Na Izrael podľa neho ráno smerovalo 5 000 rakiet. Na izraelské územie okrem toho prenikol neznámy počet palestínskych ozbrojencov.
Díf podľa AP o udalostiach hovoril ako o „operácii búrka al-Aksá“, čo je odkaz na názov mešity na chrámovej hore v Jeruzaleme. Útok je podľa neho odvetou za izraelské „znesväcovanie“ mešity. „Rozhodli sme sa, že čo je veľa, to je veľa,“ uviedol muž, ktorý prežil niekoľko izraelských pokusov o atentát.
Bezprecedentný útok prišiel v deň významného židovského sviatku a zároveň takmer presne 50 rokov po tom, ako Izrael napadli sýrske a egyptské jednotky pri tzv. Jomkipurskej vojne. Bezprostredne mu predchádzali týždne zvýšeného napätia na hranici pásma Gazy a stretov v Izraelčanmi okupovanom Západnom brehu Jordánu. Zdá sa však, že izraelské tajné služby takto veľkú operáciu nečakali. Denník Haarec na svojom webe uvádza, že podľa prvotných informácií palestínski radikáli pri útoku použili padáky a prebojovali sa cez brány z pásma Gazy strážené izraelskou armádou.
Palestínski ozbrojenci začali ráno rozsiahly a podľa médií prekvapujúci útok. V južnom a strednom Izraeli, vrátane regiónu Tel Avivu, v sobotu od rána zneli sirény varujúce pred raketovými útokmi. Dopady rakiet hlásili z Tel Avivu, ale aj ďalších miest, explózie bolo počuť aj pri Jeruzaleme. Na sociálnych sieťach sa šírili videá ukazujúce odpaľované rakety a tiež zábery napríklad z izraelského Aškelonu, kde sú vidieť autá v plameňoch, zrejme po zásahu jednou z rakiet.
Z miest pri hraniciach pásma Gazy, do ktorých vtrhli palestínski ozbrojenci, medzitým postupne prichádzali neoficiálne informácie o drastickom počínaní útočníkov, či už v podobe videí alebo výpovedí miestnych. Objavovali sa zábery prezentované ako snímky tiel izraelských vojakov alebo tiež unesených vojakov a civilistov. Izraelská armáda únosy potvrdila, počet rukojemníkov neuviedla. Hamas tvrdí, že drží vyše 50 Izraelčanov a bude za ich oslobodenie žiadať prepustenie Palestínčanov z izraelských väzníc.
Čítajte viac Palestínski bojovníci držia množstvo izraelských rukojemníkov vrátane vojakovNa sociálnych sieťach kolovalo mnoho videí, často krvavých, ktoré podľa komentátorov ukazovali dianie pri hraniciach pásma Gazy. Objavili sa napríklad zábery, kde ľudia šliapu po bezvládnom tele vo vojenskej uniforme, alebo video so skupinou Palestínčanov oslavujúcich pri horiacom izraelskom tanku. Ďalšie videá boli podľa NYT prezentované ako obrázky palestínskych bojovníkov vracajúcich sa do Gazy s telami izraelských vojakov, médiá však varujú, že autenticitu záberov väčšinou nie je možné potvrdiť.
Veľké letecké spoločnosti tento víkend zrušili lety do Tel Avivu. Na palube príletov na letisku Ben Gurion boli ako zrušené označené lety spoločností Air France, Lufthansa, Emirates, Ryanair, Aegan Airlines a niektorých amerických aerolínií.