Na Kanárske ostrovy prišlo za uplynulých 24 hodín vyše 900 migrantov

Viac ako 900 migrantov dorazilo za posledných 24 hodín na španielske Kanárske ostrovy na niekoľkých drevených člnoch zo západnej Afriky, informovala agentúra AFP, s odvolaním sa na tamojšiu námornú záchrannú službu.

07.10.2023 09:17
migranti, utečenci, španielsko Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

K ich príchodu došlo počas stretnutia lídrov Európskej únie v Granade na juhu Španielska, v centre pozornosti ktorého bola chúlostivá otázka migrácie v dôsledku narastajúceho prílivu migrantov na taliansky ostrov Lampedusa.

Päť lodí priviezlo spolu 526 migrantov na El Hierro, najmenší a najzápadnejší z Kanárskych ostrovov. Ďalšie dve lode dorazili na Tenerife a tri na Gran Canariu. Všetky plavidlá priviezli na Kanárske ostrovy spolu 908 ľudí, vrátanie žien a detí.

migrácia Čítajte viac Bild: Nemecká vláda chce zastaviť financovanie lodí zachraňujúcich migrantov

Hovorca záchrannej služby v piatok uviedol, že ďalšie dve lode s približne 150 ľuďmi na palube sú na ceste na El Hierro.

Kanárske ostrovy zažili v posledných dňoch prudký nárast migrácie, keďže pašeráci využívajú pokojné počasie a pokúšajú sa previezť ľudí na súostrovie, nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne pri severozápadnom pobreží Afriky. V najbližšom bode sú Kanárske ostrovy vzdialené len 100 kilometrov od Maroka.

Migranti a prevádzači. O čom hovorila Čaputová s maďarskou prezidentkou?
Video

Na jednom z plavidiel, ktoré zakotvili v El Hierro v utorok (3. októbra), bolo na palube 280 migrantov. Išlo o najväčší počet migrantov na jedinej lodi od roku 1994, keď prevádzači začali pravidelne využívať trasu na Kanárske ostrovy. Na tento malý ostrov s 11 000 obyvateľmi dorazilo za posledný týždeň viac ako 1 200 migrantov, čo ochromilo jeho sociálne služby.

Španielske úrady previezli v noci na štvrtok (5. októbra) približne 500 migrantov z ostrova El Hierro na Tenerife.

V posledných rokoch bola migračná trasa na Kanárske ostrovy obzvlášť vyťažená kvôli prísnejším kontrolám v Stredozemnom mori. Stroskotania lodí sú časté, pretože prechod je obzvlášť nebezpečný.

Podľa najnovších údajov španielskeho ministerstva vnútra prišlo medzi 1. januárom a 30. septembrom na Kanárske ostrovy 14.976 migrantov, čo predstavuje nárast o 19,8 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #migranti