593. deň: Kuleba: Ak Ukrajina prehrá, bude to znamenať koniec Európy

Počas zimy bude pre Ukrajinu prioritou chrániť energetické a strategické zariadenia, objekty kritickej infraštruktúry. Totálna vojna Ruska proti Ukrajine má pre Európu existenčný význam. V rozhovore pre magazín Forbes to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

09.10.2023 07:30 , aktualizované: 18:55
Charkov, vojna na Ukrajine Foto: ,
Záchranári našli telo 10-ročného chlapca. Zahynul pri ruskom leteckom útoku, ktorý zasiahol niekoľkoposchodovú budovu v centre Charkova v piatok 6. októbra 2023.
debata (345)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 593 dní
  • Kyjev túto zimu očakáva rekordný počet útokov ruských dronov
  • Teroristi, ktorí útočia na Izrael, majú taktiku ako Rusi, povedal Zelenskyj
  • Medzi Ruskom a KĽDR sa v zintenzívnila železničná doprava
F-16 aj Van Damme. Belgicko na pomoc Ukrajine nasadzuje najťažšie zbrane
Video
.
Rusko, Ukrajina Čítajte viac 592. deň: Kyjev očakáva, že v zime prudko stúpnu útoky ruských dronov

18:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok navštívi Rumunsko, uviedla v pondelok vo vyhlásení kancelária rumunského prezidenta. TASR o tom informuje podľa správy britského denníka The Guardian.

Zelenského prijme v utorok v prezidentskom paláci prezident Klaus Iohannis, píše sa vo vyhlásení. Obaja lídri majú rokovať o bezpečnostnej situácii v regióne a v Čiernom mori. Pôjde o prvú návštevu ukrajinského prezidenta v Rumunsku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

17:46 Ukrajinské ministerstvo zahraničia eviduje za deň vyše 200 žiadostí o pomoc od Ukrajincov zdržiavajúcich sa v Izraeli, kam cez víkend z Pásma Gazy vtrhli teroristi z palestínskeho radikálneho hnutia Hamas. Kyjev sa teraz podľa vyjadrenia svojej diplomacie snaží týmto občanom Ukrajiny pomôcť opustiť krajinu. Ukrajina, ktorá čelí už zhruba 20 mesiacov ruskej vojenskej agresii, eviduje oficiálne v Izraeli na 14-tisíc Ukrajincov, v skutočnosti sa ich tam ale nachádza výrazne viac.

V Izraeli žije početná ukrajinská komunita, ktorej veľkosť ministerstvo zahraničia odhaduje na zhruba 500-tisíc osôb. Väčšina z nich opustila Ukrajinu po rozpade Sovietskeho zväzu, napísal dnes server The Kyiv Independent.

16:45 Zahraničný výbor ruskej Štátnej dumy do desiatich dní preskúma otázku možného odstúpenia Ruska od ratifikácie zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Dnes to podľa agentúry Interfax uviedlo tlačové oddelenie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.

Predseda dumy Vjačeslav Volodin predtým vyhlásil, že odstúpenie od ratifikácie bude v súlade s ruskými záujmami a bude tiež odvetným opatrením na postoj USA, ktoré zmluvu ani neratifikovali.

Taktiež ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň varoval, že Moskva by mohla od zmluvy odstúpiť a vrátiť sa k jadrovým testom. Prípadné odstúpenie Ruska od ratifikácie má zahraničný výbor ruskej Dumy preskúmať do 18. októbra, uviedol dnes Interfax.

16:20 Eskalácia izraelsko-palestínskeho konfliktu nezníži podporu zo strany Európskej únie Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej invázii. Počas brifingu v Bruseli to v pondelok povedal hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Nemyslím si, že by niečo nejakým spôsobom ovplyvnilo podporu, ktorú Európska únia poskytuje Ukrajine,“ odpovedal Mamer na otázku, ako môže situácia na Blízkom východe zmeniť podporu EÚ pre Ukrajinu.

„Keď ste počúvali prejav predsedníčky EK Ursuly von Der Leyenovej v Bordeauxe v sobotu, tak niekoľkokrát zopakovala, že budeme stáť pri ukrajinskom ľude tak dlho, ako to bude potrebné," dodal Mamer.

16:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenil šéfa síl ukrajinskej teritoriálnej obrany, ktorá spadá pod ukrajinské ozbrojené sily. Informovala o tom dnes agentúra Unian. Novým šéfom teritoriálnej obrany sa stane 54-ročný generálmajor Anatolij Barhylevyč, ktorý podľa agentúry Reuters od minulého roka pôsobí ako náčelník štábu vojsk na východnej Ukrajine, kde zúri od začiatku ruskej invázie prudké boje.

Vo funkcii Barhylevyč nahradí Ihora Tancjuru, ktorého Zelenskyj odvolal. O dôvode tohto Zelenského kroku médiá neinformujú.

Medzi úlohy teritoriálnej obrany patrí okrem iného ochrana objektov kritickej infraštruktúry, boj proti sabotážnym akciám alebo zabezpečenie obrany v čase, keď sú nasadené hlavné zložky ozbrojených síl.

16:14 Rusko poskytlo militantom z hnutia Hamas zbrane vyrobené v Spojených štátoch a Európskej únii, ktoré ukradili počas nepriateľských akcií na Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinskú rozviedku, Rusko týmto chcelo zdiskreditovať Ukrajinu s cieľom ovplyvniť postoj spojencov v súvislosti s dodávkami západných zbraní.

„Agresorský štát Rusko využíva útok teroristov Hamasu na štát Izrael na rozsiahlu provokáciu voči Ukrajine. Obranné spravodajstvo ukrajinského ministerstva obrany si je vedomé toho, že ruská rozviedka už dodala militantom z Hamasu zbrane vyrobené v USA a EÚ, ktoré boli získané počas nepriateľských akcií na Ukrajine. Ďalším krokom v pláne Rusov by mali byť falošné obvinenia ukrajinskej armády z údajného pravidelného predaja západných zbraní teroristom,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

16:00 Od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu ruské sily v Doneckej oblasti zničili a poškodili 315 poľnohospo­dárskych podnikov. Spôsobené škody sa odhadujú na sumu približne 109 miliónov dolárov, uviedol úradujúci šéf vojenskej administratívy Doneckej oblasti Ihor Moroz. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. „Napriek tomu farmári vynakladajú maximálne úsilie na pestovanie a skladovanie plodín a poskytujú regiónu potraviny,“ povedal Moroz.

Do októbra tohto roka celková výška priamych zdokumentovaných škôd na ukrajinskej infraštruktúre dosiahla 151,2 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s júnom tak škody stúpli o 700 miliónov dolárov.

14:15 Medzi Ruskom a Severnou Kóreou sa v ostatnom období zintenzívnila železničná doprava. Ako referuje web news.sky.com, naznačujú to nové satelitné zábery, ktoré má k dispozícii Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS). Tieto správy prichádzajú necelý mesiac po stretnutí ruského vodcu Vladimira Putina so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom v dňoch 12. až 17. septembra.

Satelitné zábery severokórejského železničného zariadenia Tumangang na hranici s Ruskom zachytené 5. októbra ukazujú bezprecedentný počet nákladných vozňov, celkovo približne 73. Podľa CSIS je intenzita železničnej dopravy medzi spomenutými štátmi oveľa vyššia, ako bola pozorovaná za posledných päť rokov, dokonca aj v porovnaní s úrovňami pred pandémiou COVID-19.

Vzhľadom na to, že Putin a Kim na svojom nedávnom samite diskutovali o niektorých vojenských výmenách a spolupráci, dramatický nárast železničnej dopravy pravdepodobne naznačuje dodávky zbraní a munície zo Severnej Kórey do Ruska. Rozsiahle používanie nepremokavých plachiet na zakrytie prepravných kontajnerov a zariadení však znemožňuje presvedčivú identifikáciu nákladu.

Kim Čong-un Čítajte aj Kim si vo Vladivostoku prezrel bombardéry, hypersonické strely či vojnové lode. Stihol zájsť aj na balet

Vojenské transfery medzi oboma krajinami by porušili viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a podliehali by dodatočným sankciám zo strany Spojených štátov a ich spojencov.

13:30 Totálna vojna Ruska proti Ukrajine má pre Európu existenčný význam. Ako referuje web Ukrajinská pravda, v rozhovore pre magazín Forbes to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Podotkol, že v Európe prevláda naratív o dlhodobej podpore Ukrajiny, pokiaľ „to bude potrebné“ pre víťazstvo. „To povedal aj Josep Borrell, najvyšší predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, ako aj ministri. Pre Európu je to existenciálna vojna. Európania chápu, že je to aj o nich. Nemôžu si dovoliť nevyhrať spolu s Ukrajinou v tejto vojne. Toto bude koniec Európy, ak Ukrajina prehrá,“ domnieva sa Kuleba.

kuleba Čítajte aj Kuleba kritikom protiofenzívy: Ukrajina nemala existovať do troch dní, nikdy nás nepodceňujte

Estónska premiérka Kaja Kallasová tvrdí, že spojenci by mali obstáť v skúške, čo sa týka pomoci Ukrajine, pretože Kremeľ práve teraz počíta s „únavou z vojny“. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis zasa zdôraznil, že svet si nemôže dovoliť byť „unavený“ vojnou. Islandská ministerka zahraničných vecí Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir vyjadrila názor, že za súčasných okolností je prirodzené a logické prijať Ukrajinu do NATO.

12:50 Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že túto zimu očakávajú rekordný počet útokov ruských dronov na ich území. Ako referuje web news.sky.com, hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat uviedol, že na základe údajov za september by ruské útoky s použitím iránskych bezpilotných lietadiel Šáhid prekonali minuloročný počet.

„Táto jeseň je už rekordná, čo sa týka počtu bezpilotných lietadiel Šáhid. Viac ako 500 (bolo použitých) v septembri,“ povedal v rozhovore pre národnú televíziu. Tento počet porovnal s ruskými náletmi na Ukrajinu počas minulej zimy a povedal, že za šesť mesiacov bolo použitých asi tisíc bezpilotných lietadiel Šáhid.

Útoky na energetické zariadenia minulú zimu poškodili značnú časť ukrajinského energetického systému a prinútili väčšinu miest prideľovať elektrinu a teplú vodu. Napriek tomu, že Ukrajina posilnila svoju protivzdušnú obranu, úrady varovali pred rizikom opätovných útokov v priebehu nasledujúcej zimy, pričom elektrická sieť po ostatnom bombardovaní ešte ani zďaleka nebola obnovená.

bachmut Čítajte aj Zima nevyšla a tak Putin stavil na naťahovanie vojny. Cieľom celá Ukrajina

11:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vyzval, aby sa medzinárodná vláda zákona zjednotila a vysporiadala sa s terorizmom. Porovnal pritom útok „teroristickej organizácie“ na Izrael s podobnou taktikou, ktorú používa Rusko, ktoré je podľa neho „teroristický štát“. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje denník The Guardian.

Parlamentnému zhromaždeniu, ktoré sa zišlo v Kodani, sa Zelenskyj prihovoril prostredníctvom videospojenia. Okrem iného mu povedal, že svet by sa mohol zhodnúť na súbore definícií terorizmu, pričom základ by malo podľa neho byť: „Neznásilňujte ženy. Nezabíjajte. Nepovažujte deti za trofeje. Neplňte dediny a mestá krvou. Nestrieľajte civilistov v autách“.

Palestínske militantné hnutie Hamas a Rusko podľa neho používajú rovnaké taktiky. Izraelskí novinári, ktorí boli na Ukrajine a videli následky tamojších zverstiev teraz vidia to isté u nich doma, poznamenal Zelenskyj.

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...

Ukrajinský prezident zdanlivo skritizoval aj republikánov v americkom Kongrese, keď povedal, že teraz „nie je čas stiahnuť sa z medzinárodného priestoru do vnútorných sporov, nie je čas mlčať“. Dodal, že ľudia by nemali predstierať, že terorizmus na jednom kontinente neovplyvní zvyšok sveta.

Zelenskyj tiež spojil Irán s vojnou na Ukrajine a útokom na Izrael. Teherán podľa jeho slov „nemôže hovoriť, že nemá nič spoločné s tým, čo sa deje na Ukrajine“, ak predáva Rusom drony Šáhid, a nemôže tvrdiť, „že nemá nič spoločné s tým, čo sa deje v Izraeli“, ak jeho predstavitelia podporujú Hamas.

11:28 Kremeľ dnes vyjadril krajné znepokojenie ohľadom situácie okolo Izraela, ktorý sa cez víkend stal terčom útoku hnutia Hamas z Pásma Gazy. Obáva sa prípadnej ďalšej eskalácie a rozšírenia konfliktu, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre región, povedal Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Domnievame sa, že situáciu je potrebné čo najskôr obrátiť smerom k mieru, pretože pokračovanie v kruhu násilia samozrejme hrozí ďalšou eskaláciou a rastom konfliktu. To predstavuje veľké nebezpečenstvo pre región, a tak sme krajne znepokojení, "zdôraznil Peskov podľa agentúry TASS.

Hovorca podľa agentúry Reuters uviedol, že ruské veľvyslanectvo v Izraeli nemá informácie o tom, koľko ruských občanov v Izraeli mohlo byť zranených či zabitých pri výpade ozbrojencov palestínskeho hnutia.

11:00 Ruská tajná služba FSB obvinila právnika Iľju Novikova z vlastizrady, napísala agentúra TASS. Novičok, ktorý teraz žije na Ukrajine, je kritik ruskej invázie do tejto krajiny. Ako právnik preslávil obhajobou okrem iného ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkovej súdené v Rusku a niektorých ruských opozičných aktivistov, píše agentúra Reuters.

Novikov podľa FSB po začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva oficiálne nazýva svoju vojnovú agresiu na Ukrajine, „dobrovoľne opustil územie Ruska“ a „pripojil sa k silám územnej obrany Ukrajiny“, kde „podstúpil vojenský výcvik, zúčastnil sa bojov a zapojil sa do propagandy“. Podľa ruských zákonov mu teraz hrozí až doživotné väzenie.

Novikov na obvinenia reagoval vulgarizmom a ruské úrady poslal do patričných miest.

10:40 Dvaja ukrajinskí civilisti zomreli a ďalších dvadsaťdva utrpelo zranenia pri ruských útokoch počas uplynulého dňa. Oznámili to v pondelok regionálne ukrajinské úrady. Mŕtvych a zranených hlásili z Charkovskej, Doneckej a Chersonskej oblasti. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Jeden človek prišiel o život a ďalších osemnásť, vrátane dvoch detí, bolo zranených v Chersonskej oblasti, uviedol jej gubernátor Oleksandr Prokudin. Podľa gubernátora Charkivskej oblasti Oleha Synjehubova ruské ostreľovanie zabilo 65-ročnú ženu v meste Vovčansk. Štyroch obyvateľov mesta Kosťantynivka v Doneckej oblasti zranila ruská raketa, informoval o tom na Facebooku gubernátor Ihor Moroz.

Apokalypsa v Kliščiivke: čo po sebe zanechali Rusi
Video
Zničená obec Kliščiivka v Doneckej oblasti. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

10:00 Ukrajinské sily odrazili v nedeľu ruské útoky v smeroch Kupiansk, Bachmut, Lyman, Avdijivka a Marinka. Uviedol to generálny štáb ukrajinskej armády, ktorý počas dňa zaznamenal tridsaťtri potýčok s ruskými silami. Rusko okrem toho podniklo šesť leteckých a dvadsať raketometových útokov, ktoré spôsobili straty medzi vojakmi aj civilistami. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

V sobotu Kyjev zaznamenal 774 ruských útokov v kupiansko-lymanskom smere, povedal hovorca ukrajinskej armády na východe krajiny Iľja Jevlaš. Hovorca tiež poznamenal, že Rusko rozmiestňuje svoje rezervy severne od Bachmutu v snahe zastaviť postupujúcu ukrajinskú protiofenzívu v Doneckej oblasti.

8:45 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 350 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 282 630, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o dva tanky, tri obrnené bojové vozidlá pechoty a jeden delostrelecký systém.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 823 tankov, 9 126 obrnených bojových vozidiel pechoty a 6 706 delostre­leckých systémov.

7:50 Poľský prezident Andrzej Duda hovorí, že boje medzi Hamasom a Izraelom sú pre Rusko užitočné pri odvádzaní pozornosti sveta a pracuje v jeho prospech, napísala agentúra Reuters. Duda v nedeľnom rozhovore pre súkromnú televíziu Polsat News tvrdil, že konflikt na Blízkom východe odvádza pozornosť od agresie Moskvy na Ukrajine a môže viesť k novým migračným tlakom na Európu. Podľa neho je pravdepodobné, že Európu zasiahne nová vlna migrantov z Blízkeho východu.

7:30 Počas zimy bude pre Ukrajinu prioritou chrániť energetické a strategické zariadenia, objekty kritickej infraštruktúry. Uviedol to podľa portálu Ukrajinska Pravda hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ignat. Podobnú taktiku použil Kyjev aj vlani. Existuje zoznam objektov, ktoré by mohli byť v zimnom období cieľom ruských útokov. Do kritickej infraštruktúry zarátal Ignat aj potravinársky sektor.

Ignat podľa portálu poznamenal, že Ukrajine stále chýbajú vhodné obranné systémy, preto je potrebné využiť všetky dostupné prostriedky na zostrelenie vzdušných cieľov. Hovorca nedávno pripomenul, že len v septembri bolo použitých viac ako 500 dronov Šáhid, čo je oproti vlaňajšku rekordné číslo.

345 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine