Generálmajor Veruv: Toto nie je vojna, toto je masaker. Hamas v dedine Kfar Aza zabil 70 civilistov

Izraelská armáda dnes vpustila zahraničnú tlač do kibucu Kfar Aza, kde podľa spravodajského webu The Times of Israel Hamás v sobotu zavraždil 70 izraelských civilistov. Generálmajor Itai Veruv novinárom povedal, že tam došlo k masakru, aký nikdy nevidel.

10.10.2023 15:35
Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza,... Foto: ,
Izraelskí vojaci pri telách Izraelčanov, ktorých zabili militanti Hamasu 10. októbra 2023 v kibuci Kfar Azza.
debata (140)

„Toto nie je vojna, toto nie je bojisko, toto je masaker,“ vyhlásil Veruv. „Vidíte bábätká, ich matky a otca v ich spálňach a úkrytoch a ako ich teroristi zabili – toto nie je vojna,“ poznamenal.

Izrael je vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. / Zdroj: IDF

Veruv zároveň uviedol, že za svoj život „nikdy nič také nevidel“. „Predstavovali sme si naše babičky a staré mamy počas pogromov v Európe. V novodobej histórii sme nič také neboli svedkami,“ dodal. Podľa spravodajkyne stanice i24 News jeden z armádnych veliteľov uviedol, že v kibuci bolo zavraždených 40 malých detí. Na mieste sú podľa nej stále mŕtvi, a bilancia obetí tak nie je konečná.

Vystrelené guľky na krvou postriekanej matraci... Foto: SITA/AP, Ohad Zwigenberg
Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza, armáda, vojaci, Hamas, Vystrelené guľky na krvou postriekanej matraci v kibuci Kfar Azza 10. októbra 2023.

Bojovníci Hamasu v sobotu prenikli do Izraela z palestínskeho Pásma Gazy a pri útokoch zabili 900 Izraelčanov a desiatky ďalších uniesli. Medzi izraelskými obeťami je potvrdených 123 vojakov. Len na hudobnom festivale neďaleko hraníc Pásma Gazy Hamas podľa izraelských úradov povraždil asi 260 prevažne mladých ľudí. Izrael v Pásme Gazy teraz podniká odvetné nálety namierené proti Hamasu. Doteraz podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré ovláda Hamas, pri náletoch zahynulo 770 Palestínčanov.

140 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Palestína #Hamas #útok na Izrael