Izraelská armáda začala s obmedzenými pozemnými operáciami na okraji Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes uviedla, že jej pozemné jednotky s tankami posledných 24 hodín vykonáva lokálne operácie za hranicou Pásma Gazy, napísal server The Times of Israel (ToI). Cieľom je vyčistiť pohraničnú oblasť od bojovníkov palestínskeho hnutia Hamas, informujú izraelské médiá. Podľa denníka Haarec vojaci tiež hľadajú osoby, ktoré členovia Hamasu uniesli pri sobotňajšom útoku na Izrael. Jednotky nevstúpili hlbšie do vnútrozemia Pásma Gazy, uvádzajú izraelské médiá.

13.10.2023 05:50 , aktualizované: 23:04
Izraelská armáda / Tank / Pásmo Gazy / Foto: ,
Izraelskí vojaci v tankoch mieria do Pásma Gazy 13. október 2023
debata (793)

Najdôležitejšie udalosti

 • Izraelská armáda v Pásme Gazy uskutočnila v noci 750 vzdušných ú­derov
 • Svoje domovy v Pásme Gazy opustilo podľa OSN už vyše 423 000 ľudí
 • Izraelská armáda nariadila evakuáciu severnej časti Pásma Gazy
 • WHO: Zdravotnícky systém v Gaze je na pokraji kolapsu
 • Tisíce ľudí v arabských krajinách vyšli do ulíc na podporu Palestíny
 • Nemecko prezradilo, prečo nechce dať Ukrajine sofistikované rakety Taurus. Obáva sa dvoch vecí
 • Militanti z Gazy spustili raketový útok na Izrael. Vystrelili stovky rakiet
 • Aby sa USA vyhli regionálnej vojne, musia mať pod kontrolou Izrael, vyhlásil Irán
 • Do Izraela prileteli minister obrany USA, šéfka Európskej komisie Leyenová a ďalšie politické elity
 • Pentagon je podľa Austina pripravený do Izraela poslať ďalšie vojenské prostriedky
 • Pri izraelskom bombardovaní Gazy zomrelo od soboty 1799 Palestínčanov, vrátane 583 detí, uviedla Palestína
Prílet Slovákov z Izraela
Video
Vládny letecký špeciál na repatriáciu Slovákov z izraelského Tel Avivu pristál so slovenskými občanmi v Bratislave, 11. októbra.
Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza, armáda, vojaci, Hamas, Čítajte viac Abbás: Zriekame sa násilia a odsudzujeme zabíjanie civilistov. Izraelská armáda neochránila občanov, priznal najvyšší generál
Izraelskí vojaci v tankoch mieria do Pásma Gazy...
Izraelskí vojaci v tankoch mieria do Pásma Gazy...
+16Izraelské tanky smerujú k hraniciam s Pásmom...
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
+15Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...

23:04 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok vyhlásil, že vzdušné údery v pásme Gazy sú „len začiatkom“ izraelskej reakcie na útok militantov palestínskeho Hamasu, ktorý si vyžiadal 1300 mŕtvych. Informovala o tom agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

„Naši nepriatelia ešte len začali platiť. Nemôžem prezradiť, čo sa stane, ale hovorím vám, že toto je len začiatok,“ povedal Netanjahu. Zopakoval tiež svoj prísľub, že Hamas bude zničený.

Netanjahu sa vyjadril niekoľko hodín po tom, izraelská armáda oznámila, že jej vojaci vykonali cielené zásahy v pásme Gazy. Malo ísť o predohru očakávanej pozemnej invázie. Pri hranici s Gazou sa nachádzajú desaťtisíce izraelských vojakov.

22:09 V Pásme Gazy je okamžite potrebné umožniť prístup pre humanitárnu pomoc a predísť tak hroziacej katastrofe. Vyhlásil to dnes generálny tajomník OSN António Guterres, podľa ktorého „má aj vojna svoje pravidlá“. Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr varoval pred možnými zločinmi proti ľudskosti z izraelskej strany. Podľa izraelského veľvyslanca Gilada Erdana by OSN mala oceniť varovanie, ktoré jeho krajina civilistom pred útokom dala.

20:30 Biely dom urobí všetko, čo je v jeho silách, aby oslobodil amerických občanov, ktorých palestínske hnutie Hamas drží ako rukojemníkov. V piatok to uviedol americký prezident Joe Biden, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Militanti z Hamasu zajali počas víkendového masívneho útoku na Izrael asi 150 ľudí a odvliekli ich do Gazy. Sú medzi nimi Izraelčania, cudzinci aj ľudia s dvojakým občianstvom.

Biden hovoril s rodinami 14 Američanov, ktorí sú nezvestní po sobotnom útoku Hamasu. Biely dom dosiaľ nespresnil, koľko z nich je medzi rukojemníkmi, no potvrdil, že v Izraeli zahynulo najmenej 27 občanov USA.

19:16 Izraelská armáda dnes uviedla, že jej pozemné jednotky s tankami posledných 24 hodín vykonáva lokálne operácie za hranicou Pásma Gazy, napísal server The Times of Israel (ToI). Cieľom je vyčistiť pohraničnú oblasť od bojovníkov palestínskeho hnutia Hamas, informujú izraelské médiá. Podľa denníka Haarec vojaci tiež hľadajú osoby, ktoré členovia Hamasu uniesli pri sobotňajšom útoku na Izrael. Jednotky nevstúpili hlbšie do vnútrozemia Pásma Gazy, uvádzajú izraelské médiá.

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari podľa ToI povedal, že obrnené vozidlá a pechota čistia oblasť v Pásme Gazy blízko izraelskej hranice od teroristov. Niekoľko ich podľa neho zabili. Zneškodnili tiež bunku Hamasu, ktorá pálila protitankové strely na izraelské územie. „Jednotky tiež objavili dôkazy, ktoré im môžu pomôcť nájsť nezvestné osoby,“ povedal Hagari.

Nie je jasné, koľko ľudí v sobotu pri rozsiahlom útoku na pohraničné izraelské regióny ozbrojenci Hamasu uniesli. Odhaduje sa, že 150 až 200. Medzi unesenými sú zrejme aj cudzinci. Izraelská armáda doteraz informovala 120 rodín o tom, že ich blízki sú rukojemníkmi v Gaze.

17:53 Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prirovnal obliehanie pásma Gazy k blokáde Leningradu počas druhej svetovej vojny. Vyjadril aj ochotu Ruska prispieť k riešeniu tohto konfliktu. TASR správu prevzala z agentúr AFP, DPA a Reuters.

„Izrael sa chystá urobiť niečo, čo je porovnateľné s obliehaním Leningradu počas Veľkej vlasteneckej vojny,“ povedal Putin novinárom v Kirgizsku, kde sa zúčastnil na summite Rady lídrov Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). „Toto je podľa môjho názoru neakceptovateľné,“ do­dal.

Ruský prezident už predtým uviedol, že pozemná ofenzíva povedie k totálne neprijateľnému množstvu civilných obetí.

16:15 Nórsko prispeje sumou 70 miliónov nórskych korún (asi 6,1 milióna eur) na humanitárnu pomoc v Pásme Gazy. Oznámila to v piatok nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

„Utrpenie a rozsah škôd sú obrovské. Podľa OSN bolo zabitých takmer 500 detí. To je úplne neprijateľné,“ uviedla Huitfeldtová. Situácia sa podľa jej slov „každou hodinou zhoršuje“. „Je mimoriadne dôležité, aby civilné obyvateľstvo dostávalo potraviny, lieky, vodu,“ dodala.

Nórsko poskytne finančnú pomoc pre Pásmo Gazy čo najskôr prostredníctvom Organizácie Spojených národov a nórskych humanitárnych organizácii, vysvetlila ministerka.

15:55 Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy zomrelo od soboty 1799 Palestínčanov, vrátane 583 detí, uviedlo dnes podľa agentúry AFP palestínske ministerstvo zdravotníctva. Ďalších 6388 osôb bolo pritom podľa palestínskych úradov zranených. Masívne izraelské bombardovanie Pásma Gazy je odvetou za sobotňajší bezprecedentný a prekvapivý útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, ktorý si vyžiadal vyše 1300 prevažne civilných obetí a na 3400 zranených.

V reakcii na sobotňajší útok Hamasu, po ktorom armáda v Izraeli zlikvidovala na 1500 palestínskych ozbrojencov, izraelská vláda tiež vyhlásila totálnu blokádu Pásma Gazy. Na tomto území menším ako Praha žije na 2,3 milióna ľudí a od roku 2007 v ňom vládne hnutie Hamas. Po vyhlásení totálnej blokády tak tamojší obyvatelia zostali bez elektriny a dochádza im pitná voda aj potraviny. Izrael povedal, že blokádu neodvolá, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, ktorí pri sobotňajšom útoku uniesli. Ide asi o 150 ľudí, vrátane cudzincov.

„Gaza je zrovnaná so zemou, zomierajú tisíce ľudí, to sa musí zastaviť. Čo najdôraznejšie odsudzujeme izraelskú výzvu (na evakuáciu),“ povedala dnes podľa denníka Haarec výkonná riaditeľka organizácie Lekári bez hraníc Meinie Nicolaiová.

Palestínčania kráčajú uprostred trosiek po... Foto: SITA/AP, Fatima Shbair
Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, bombardovanie Palestínčania kráčajú uprostred trosiek po izraelských náletoch, ktoré zničili časti štvrte v Pásme Gaza, 10. októbra 2023.

15:50 Izrael vyjadril podporu myšlienke zriadiť bezpečné zóny pre civilistov v Pásme Gazy pred očakávanou pozemnou ofenzívou izraelských síl proti militantom z radikálneho hnutia Hamas. S odvolaním na nemenovaného predstaviteľa USA o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

Spojené štáty a Izrael vo štvrtok rokovali o „potrebe vytvoriť bezpečné oblasti, kam by sa civilisti mohli presťahovať a kde by boli v bezpečí pred legitímnymi bezpečnostnými operáciami Izraela“, uviedol citovaný zdroj. Do diskusií o spôsobe evakuácie je podľa neho zapojený Červený kríž aj OSN.

Spojené štáty rokujú s Egyptom o otvorení jediného hraničného priechodu Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy pre cudzincov, ktorí chcú utiecť, uviedol nemenovaný predstaviteľ s tým, že Washington o tom rokuje s Káhirou.

Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza, armáda, vojaci, Hamas, Čítajte aj Izrael rozdrví Hamas, každý jeho člen je mŕtvy muž, vyhlásil Netanjahu

15:48 Palestínsky prezident Mahmúd Abbás varoval v piatok pred „druhou nakbou“. Vyjadril sa tak v súvislosti s vyhlásením izraelskej armády, ktorá v piatok ráno nariadila evakuáciu civilného obyvateľstva na severe Pásma Gazy.

Výrazom „nakba“ (katastrofa) označujú Palestínčania vznik štátu Izrael v roku 1948, pretože počas následnej izraelskej vojny za nezávislosť státisíce palestínskych Arabov stratili domov, pripomína TASR.

Abbás v piatok podľa agentúry AFP povedal, že „úplne odmieta vysídlenie“ Palestínčanov z Pásma Gazy, ktoré by pre nich znamenalo „druhú nakbu“.

**15:35 Najmenej deväť Palestínčanov zahynulo a ďalších 130 sa zranilo po streľbe Izraela do zhromaždenia na podporu pásma Gazy na Západnom brehu Jordánu. Uviedlo to palestínske ministerstvo zdravotníctva, TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Spravodajcovia AFP hlásili násilné zrážky v Ramalláhu, Nábuluse, Túlkarime a ďalších mestách na Západnom brehu. Palestínsky Červený polmesiac informoval o desiatkach zranených na tomto území, kde od soboty zahynulo už najmenej 44 Palestínčanov v násilnostiach súvisiacich s izraelsko-palestínskym konfliktom.

Zrážky zosilneli v období, keď palestínske militantné hnutie Hamas na piatok zvolalo masové zhromaždenia na podporu Palestínčanov v boji proti Izraelu.

Násilné potýčky Palestínčanov s armádou sú hlásené z miest Ramalláh, Nábulus, Hebron, Tulkarom a ďalších, uviedla agentúra AFP. Podľa izraelského denníka Haarec sa na internete objavilo video, ktoré zachytáva, ako izraelský osadník s puškou strieľa na neozbrojeného Palestínčana pri dedine Tuvanie neďaleko Hebronu. Nie je jasné, aký je stav muža, na ktorého Izraelčan vystrelil.

15:30 Vatikán sa ponúkol ako sprostredkovateľ v rokovaní o prepustení rukojemníkov, ktoré palestínske hnutie Hamas pri sobotňajšom útoku na Izrael unieslo do Pásma Gazy. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Podľa nej dnes tiež vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin uviedol, že Izrael by mal na „neľudský“ sobotňajší útok Hamasu reagovať „primerane“. Podľa Parolina je tiež Vatikán presvedčený, že mier v blízkovýchodnom regióne môže zaručiť jedine dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

„Prepustenie izraelských rukojemníkov a ochrana nevinných životov v Gaze sú jadrom problému spôsobeného útokom Hamasu a reakciou izraelskej armády,“ povedal Parolin, ktorý je najvyšším vatikánskym diplomatom. Vatikán je podľa neho ako vždy pripravený na akékoľvek nevyhnutné sprostredkovanie rokovaní, je ale nutné opustiť „slepú logiku nenávisti a odmietnuť násilie ako riešenie“. „Je právom napadnutých sa brániť, ale aj legitímna obrana musí rešpektovať primeranosť,“ dodal Parolin.

Izraelská ambasáda vo Vatikáne dnes uviedla, že ju ráno Parolin navštívil, aby vyjadril „hlbokú bolesť a solidaritu“ s Izraelom kvôli útokom Hamasu.

15:25 Európska ľudová strana (EPP), najväčšia európska politická rodina, v piatkovom oficiálnom vyhlásení uviedla, že jednoznačne odsudzuje teroristické akcie hnutia Hamas proti štátu Izrael a ich „neospravedlniteľnú brutalitu“ voči civilistom. Informuje o tom spravodajca TASR.

Európski ľudovci vyzvali Hamas a ďalšie teroristické organizácie, aby okamžite prepustili všetkých izraelských rukojemníkov a vrátili rodinám telá zavraždených.

„Stojíme pri Izraeli. Je svätou zodpovednosťou každého štátu, vrátane Izraela, chrániť svojich občanov a brániť sa pred terorizmom v súlade s medzinárodným právom. Sme presvedčení, že Hamas nezastupuje ani nehovorí za palestínsky ľud, preto pomoc Európskej únie musí pokračovať. Je však zodpovednosťou EÚ, aby starostlivo preskúmala finančnú pomoc Palestíne a zabezpečila, aby toto financovanie neskončilo v rukách Hamasu alebo inej teroristickej organizácie,“ uvádza sa v dokumente, ktorý EPP zaslala médiám.

Podľa ľudovcov EÚ musí „hovoriť jedným hlasom“ a urobiť všetko, čo je v jej silách, aby zmiernila túto krízu a zabránila tomu, aby sa civilisti stali terčom ďalších nepriateľských ak­cií.

„EÚ musí tiež úzko spolupracovať so všetkými regionálnymi aktérmi, aby nikto ani slovami, ani skutkami nepodporoval destabilizáciu regiónu… Platformy sociálnych médií musia tiež prispieť k zastaveniu nerozlišujúceho rozmnožovania teroristického obsahu,“ uvádza sa vo vyhlásení EPP.

15:17 V jednom z izraelských kibucov, ktorý sa stal terčom islamských militantov z hnutia Hamas, údajne zomrela aj Slovenka. Žena mala dvojité občianstvo – slovenské aj izraelské.

Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza, armáda, vojaci, Hamas, Čítajte viac Medzi obeťami teroristických útokov Hamasu v Izraeli môže byť aj Slovenka

15:15 Výzva Izraela na evakuáciu obyvateľov Pásma Gazy je núteným presunom, a teda zločinom, vyhlásil v piatok šéf Ligy arabských štátov (LAŠ) Ahmad Abúl Ghajt. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

V liste adresovanom Generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi šéf LAŠ obvinil Izrael z „ohavnej pomsty…, ktorou potrestal nevinných civilistov v Gaze“ namiesto „plánovanej a premyslenej vojenskej operácie“ zameranej na militantov hnutia Hamas.

LAŠ v pondelok v reakcii na sobotňajší útok Hamasu odsúdila „násilie páchané všetkými stranami“ a požadovala „vytvorenie rámca na politické riešenie a spravodlivé urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu“. Spolu s Ruskom prisľúbili, že budú spoločne pracovať na zastavení krviprelievania v Izraeli a Pásme Gazy.

14:55 Za nerealistický označil dnes šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell požiadavku Izraela, aby sa viac ako milión Palestínčanov za 24 hodín evakuoval na juh Pásma Gazy. Borrell sa tak vyjadril po rokovaní s čínskym ministrom zahraničia Wang Iem v Pekingu. Wang uviedol, že príčinou terajšieho konfliktu na Blízkom východe je dlhodobé odkladanie vzniku nezávislého palestínskeho štátu a neschopnosť reagovať na historickú nespravodlivosť, ktorej Palestínčania trpi­a.

Podľa Borrella sa ministri zahraničia krajín EÚ zhodli na práve Izraela brániť sa pred agresiou, musia tak však robiť v súlade s medzinárodným humanitárnym právom.

„Civilisti musia byť nepochybne varovaní pred nadchádzajúcimi vojenskými operáciami, ale je absolútne nerealistické, aby sa viac ako milión ľudí niekam presunul o 24 hodín,“ vyhlásil Borrell na tlačovej konferencii v Pekingu.

Za zložitú úlohu označil dnes aj Biely dom izraelskú požiadavku, aby sa asi milión obyvateľov severnej časti Pásma Gazy počas jedného dňa presunul na juh zóny kontrolovanej radikálnym hnutím Hamas. Podľa nemenovaného amerického činiteľa citovaného agentúrou Reuters sa pri štvrtkovej schôdzke amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom hovorilo tiež o potrebe vytvoriť v Gaze bezpečné zóny pre evakuovaných.

„Je to veľmi málo času na presun toľkých ľudí,“ uviedol Kirby vo vysielaní televízie MSNBC. Médiá podotýkajú, že zo severu Gazy na juh vedie iba jedna väčšia cesta, pričom v oblasti za izraelskej blokády dochádza palivo a infraštruktúru značne poškodili intenzívne izraelské nálety reagujúce na víkendový útok Hamasu.

„Chápeme, o čo sa snaží a prečo sa to snaží urobiť. Snaží sa izolovať civilné obyvateľstvo od Hamasu, čo je ich skutočný terč,“ povedal Kirby o Izraelčanoch. „Samozrejme nechceme vidieť žiadnych zranených civilistov. Títo Palestínčania sú tiež obeťami. Nechceli toto, nepozvali Hamas a nepovedali im: ‚Bežte na Izrael‘,“ dodal hovorca Bieleho domu v neskoršom rozhovore s televíziou CNN.

14:40 Iránom podporované libanonské militantné hnutie Hizballáh oznámilo, že je plne pripravené pripojiť sa k palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas vo vojne proti Izraelu. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„My ako Hizballáh sa podieľame na tejto konfrontácii a budeme k nej (aj ďalej) prispievať v rámci našej vízie a plánu. Sme plne pripravení, a keď príde čas konať, využijeme ho,“ vyhlásil vo štvrtok zástupca šéfa Hizballáhu Naím Kássim na zhromaždení na podporu Palestínčanov v libanonskom Bejrúte.

Zdôraznil, že viaceré významné krajiny, arabské štáty, ako aj veľvyslanci pri OSN, ktorí vyzývajú hnutie Hizballáh, aby sa do konfliktu medzi Hamasom a Izraelom nezapájalo, jeho konečné rozhodnutie v tejto otázke neovplyvnia.

Izrael Palestínčania Gaza Čítajte aj Baraka: Irán a Hizballáh neboli vopred informované o plánoch Hamasu v Izraeli

14:35 Pentagon je podľa Austina pripravený do Izraela poslať ďalšie vojenské prostriedky. Minister na tlačovej konferencii v Tel Avive tiež povedal, že do Izraela mieri munícia, prostriedky protivzdušnej obrany a ďalšie vybavenie.

Jeho izraelský náprotivok Joav Galant uviedol, že Izrael vedie vojnu proti Hamasu, aby docielil trvalé zmeny a ochránil svoju vlastnú existenciu a demokraciu. Hamas spolu s Iránom označil za „os zla“.

14:25 Zamestnanec izraelského veľvyslanectva v Pekingu sa v piatok stal terčom útoku, po ktorom ho museli hospitalizovať, oznámilo izraelské ministerstvo zahraničných vecí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

„Zamestnanca previezli do nemocnice a je v stabilizovanom stave,“ oznámilo ministerstvo s tým, že útok sa neodohral v areáli veľvyslanectva. Izraelské orgány podľa neho zisťujú podrobnosti.

Americký veľvyslanec v Číne Nicholas Burns uviedol, že ho incident šokoval, informovala agentúra AFP. V príspevku na sociálnej sieti tiež napísal, že hovoril s izraelskou veľvyslankyňou v Pekingu Iritou Ben-Abbovou a vyjadril svoju plnú podporu izraelskej ambasáde a komunite v Číne.

Motív útoku nie je bezprostredne známy. Krátko pred ním izraelské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo „hlboké sklamanie“ nad vyjadrením Číny po útoku Hamasu na Izrael.

Vo vyhlásení Izrael píše, že nepočul od Číny „žiadne jasné odsúdenie strašného masakru, ktorý spáchala teroristická organizácia Hamas na nevinných civilistoch, z ktorých desiatky uniesla do Gazy“. Čínske vyhlásenia podľa izraelského ministerstva „nehovoria nič o izraelskom práve na obranu seba a svojich občanov, ktoré je základným právom akéhokoľvek samostatného štátu, ktorý napadli bezprecedentným spôsobom a s krutosťou, aká nepatrí do ľudskej spoločnosti“.

14:20 Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani v piatok počas návštevy Izraela prirovnal palestínske militantné hnutie Hamas k teroristickej skupine Islamský štát (IS) a k niekdajším nacistickým jednotkám SS. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

„Hamas je ako IS, ako SS, ako gestapo, robia rovnaké veci, sú to teroristi, vrahovia a využívajú palestínsky ľud ako štít,“ povedal Tajani pre talianske médiá. „Musíme sa vyhnúť ďalším úmrtiam nevinných,“ dodal.

Tajani navštívil mesto Netivot na juhu Izraela neďaleko Pásma Gazy. Vysvetlil, že touto návštevou chcel preukázať solidaritu Talianska s Izraelom po masívnom víkendovom útoku Hamasu.

Šéf talianskej diplomacie zároveň dúfa, že bude opäť obnovený mier a že reakcia Izraela nespôsobí príliš veľkú tragédiu medzi civilným obyvateľstvom.

„Izrael má právo na sebaobranu a som presvedčený, že bude reagovať primerane a urobí všetko pre to, aby zasiahol iba Hamas,“ povedal Tajani.

13:50 o Izraela dnes priletel americký minister obrany Lloyd Austin. Po stretnutí s premiérom Benjaminom Netanjahuom povedal, že útok Hamasu je horší, ako čo videl od Islamského štátu. Do Tel Avivu už tiež dorazili šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová, nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková a šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani. Počas dňa sa očakáva tiež prílet kanadskej ministerky zahraničia Mélanie Jolyovej.

Austin izraelskému premiérovi Netanjahuovi povedal, že USA stoja pri Izraeli. „Ako viete, som chlap, ktorý dal dokopy kampaň proti ISIS… toto je horšie, ako čo som videl od ISIS,“ povedal Austin o sobotňajšom útoku Hamasu na južný Izrael, pri ktorom zahynulo najmenej 1300 ľudí.

ISIS je jedna zo skratiek používaných pre teroristickú organizáciu Islamský štát, ktorá na vrchole moci v rokoch 2014 a 2015 ovládala severnú časť Iraku a východ Sýrie a na dobytých územiach sa dopúšťala okrem iného masakrov civilného obyvateľstva. V Iraku bol IS porazený na konci roka 2017, v Sýrii bolo ním pôvodne ovládané územie dobyté až v roku 2019.

Vyjadriť solidaritu do Izraela priletela dnes aj šéfka Európskej komisie von der Leyenová a predsedníčka Európskeho parlamentu Metsolaová. K spoločnej fotke na sieti X šéfka EP napísala: „Terorizmus nezvíťazí. Na našej reakcii záleží. Dokážeme a musíme zastaviť Hamas a robiť čo môžeme na zmiernenie humanitárnych dôsledkov.“

13:15 Tisíce ľudí v Iráne, Iraku, Jordánsku a iných krajinách vyšli v piatok do ulíc, aby podporili Palestínčanov počas pokračujúcich izraelských náletov na Gazu, ktoré sú odvetou za víkendový útok Hamasu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Demonštranti počas pochodu v iránskom hlavnom meste mávali vlajkami Iránu, Palestíny a hnutia Hizballáh a držali transparenty s nápismi „Preč s Amerikou“ a „Preč s Izraelom,“ uviedol novinár agentúry AFP. Podobné protesty sa konali aj v ďalších mestách islamskej republiky, kde pálili vlajky Spojených štátov a Izraela.

Teherán, ktorý finančne aj vojensky podporuje militantov Hamasu, vyzýva islamské a arabské krajiny z regiónu, aby vytvorili jednotný front proti Izraelu.

Demonštranti sa zhromaždili aj na námestí Tahrír v Bagdade, kde skandovali napríklad: „Nie okupácii! Nie Amerike!“ Na demonštrácie na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy vyzval šiitský vodca Muktadá as-Sadr, ktorý má v krajine veľký politický vplyv. Protestujúci mávali palestínskymi a irackými vlajkami, zatiaľ čo obrovská izraelská vlajka bola položená na zemi, kde po nej demonštranti šliapali.

Sadrovo hnutie zaviedlo okolo námestia Tahrír prísne bezpečnostné opatrenia, zatiaľ čo iracké bezpečnostné sily sú rozmiestnené okolo miesta konania zhromaždenia. Za hnutie na podporu Gazy sa postavila aj iracká vláda, ktorá obhajuje palestínske záujmy.

Iračania organizujú masové zhromaždenie na... Foto: SITA/AP, Anmar Khalil
Irak, Bagdad, Palestína, Irán, masové zhromaždenie Iračania organizujú masové zhromaždenie na podporu Palestínčanov v 13. októbra 2023 v Bagdade v Iraku.

Viac ako 10.000 ľudí sa na demonštrácii na podporu Palestínčanov v piatok zišlo aj v jordánskom hlavnom meste Ammán. Na protesty vyzývalo jordánske Moslimské bratstvo a niekoľko ľavicových a mládežníckych skupín.

Protesty sa konali aj v malajzijskom Kuala Lumpure, kde sa po piatkových modlitbách zhromaždilo približne 1000 moslimov, aby vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi.

13:00 „OSN považuje za nemožné, aby sa takýto presun uskutočnil bez ničivých humanitárnych následkov,“ upozornil Dujarric. „OSN dôrazne apeluje na to, aby akýkoľvek takýto príkaz, ak bude potvrdený, bol zrušený, a zabránilo sa tak tomu, čo by mohlo už tak tragickú situáciu zmeniť na katastrofálnu,“ do­dal.

„Reakcia OSN na včasné izraelské varovanie určené obyvateľom Gazy je hanebná,“ vyhlásil izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan. OSN by sa podľa neho mala zamerať na odsúdenie Hamasu a podporu práva Izraela na sebaobranu.

Izraelská armáda neskôr vydala varovanie pre obyvateľov mesta Gaza, ktoré sa nachádza v severnej časti oblasti a v ktorom mieni v nasledujúcich dňoch významne pôsobiť. Do svojich domovov sa podľa armády budú môcť ľudia vrátiť až po vydaní ďalšieho oznámenia. Armáda tiež varovala obyvateľov Gazy, aby sa nepribližovali k hraničnému plotu. „Pre svoju vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť vašich rodín sa vzdajte od teroristov Hamasu, ktorí vás využívajú ako ľudské štíty,“ uviedla armáda.

Hovorca OSN Dujarric povedal, že príkaz izraelskej armády sa vzťahuje aj na všetkých zamestnancov OSN a osoby ukryté v zariadeniach organizácie, vrátane škôl a zdravotníckych zariadení. Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) na sieti X informoval, že premiestnil svoje ústredie a medzinárodný personál na juh Pásma Gazy.

12:25 Vladimir Putin dnes varoval pred pozemnou operáciou Izraela v Pásme Gazy. Vyžiadala by si podľa neho straty medzi civilistami, čo ruský prezident označil za „úplne neprijateľné“. Vo vystúpení na summite postsovietskych štátov v Biškeku podľa tlačových agentúr tiež vyhlásil, že Izrael sa stal terčom bezprecedentne krutého útoku a má právo na sebaobranu. Konflikt by však podľa neho mal byť vyriešený mierovými prostriedkami a vytvorením palestínskeho štá­tu.

Izrael chystá pozemnú operáciu po sobotňajšom výpade radikálneho palestínskeho hnutia Hamas z Pásma Gazy, pri ktorom ozbrojenci Hamasu v južnom Izraeli podľa izraelských médií zabili 1300 ľudí a zhruba 200 ďalších uniesli. Izrael odpovedal nálety a totálnou blokádou Pásma Gazy, kde podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva od 7. októbra zahynulo vyše 1500 Palestínčanov a ďalších viac ako 6600 bolo zranených.

„(Izrael) bol vystavený útoku, ktorý vo svojej krutosti nemá obdoby. A prirodzene má právo na obranu, má právo na to, aby zabezpečil svoju pokojnú existenciu,“ povedal Putin. Varoval ale, že nasadenie ťažkých zbraní v obytných štvrtiach pri pozemnej operácii v Pásme Gazy, kde žijú vyše dva milióny ľudí, hrozí „vážnymi následkami pre všetky strany, predovšetkým absolútne neprijateľnými stratami medzi civilistami“.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte aj Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

„Teraz je hlavné zastaviť krviprelievanie,“ zdôraznil Putin, na ktorého príkaz vlani vo februári ruská armáda začala inváziu na Ukrajinu, kde sa odvtedy stávajú terčom ruských útokov aj civilné objekty. Podľa šéfa Kremľa je Rusko pri urovnaní blízkovýchodného konfliktu pripravené spolupracovať so všetkými konštruktívne uvažujúcimi partnermi. Moskva vidí riešenie palestínsko-izraelského konfliktu prostredníctvom mierových rokovaní s cieľom „vytvorenia nezávislého palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme, ktorý by v mieri a bezpečí koexistoval s Izraelom“, uviedol Putin.

12:10 Tri židovské školy v Amsterdame zostali v piatok zatvorené z dôvodu bezpečnosti žiakov a učiteľov potom, čo palestínske hnutie Hamas vyzvalo moslimov na celom svete, aby zabíjali Židov a prejavili tak solidaritu s Palestínčanmi. Na správu portálu DutchNews.nl upozornil bruselský spravodajca TASR.

Všetky tri amsterdamské židovské školy – Rosj Pina, Maimonides a Cheider – vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že bezpečnosť detí a zamestnancov je pre nich najvyššou prioritou a nebudú zbytočne riskovať.

Predseda organizácie Ústredný židovský dialóg (CJO) Channan Hertzberger pre amsterdamský denník Het Parool povedal, že prebehli intenzívne diskusie s mestským úradom a vládnymi úradníkmi, ale nebol dostatok času zvýšenie bezpečnosti na školách.

Židovské školy majú v súčasnosti zaistenú bezpečnostnú službu len na začiatku a na konci školského dňa. Vedenie škôl chcelo bezpečnostný dozor rozšíriť tak, aby pokrýval celý čas vyučovania.

Eitan Levon Čítajte aj Izraelský veľvyslanec: Hamas odsekával deťom hlavy, je horší ako Islamský štát

DutchNews.nl spresnil, že ostatné židovské organizácie v Amsterdame vrátane synagóg a Židovského historického múzea zostávajú otvorené.

11:25 Palestínski militanti z Pásma Gazy vystrelili v piatok dopoludnia na Izrael stovky rakiet. Informuje o tom spravodajca agentúry AFP, podľa ktorého boli rakety odpálené v priebehu 15 minút.

Správa prichádza v čase, keď Izrael pokračuje v intenzívnych náletoch na Pásmo Gazy, v rámci odvety na bezprecedentne masívny útok Hamasu na Izrael z minulej soboty.

Rakety odpaľované na Izrael z Pásma Gazy v... Foto: SITA/AP, Fatima Shbair
útok na Izrael, Izrael, Pásmo Gazy Rakety odpaľované na Izrael z Pásma Gazy v nedeľu 8. októbra 2023.

Izraelská armáda vyzvala v piatok ráno obyvateľov severnej časti Pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy, a to z dôvodu možnej pozemnej ofenzívy Izraela proti palestínskym militantom z radikálneho hnutia Hamas.

11:15 Spojené štáty „musia mať pod kontrolou Izrael“, ak sa chcú vyhnúť regionálnej vojne. Podľa agentúry AFP to dnes vyhlásil iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján pri návšteve Bejrútu. Dodal, že Irán chce zachovať bezpečnosť Libanonu.

„Ak chcú Američania zabrániť vzniku vojny v regióne, musia mať pod kontrolou Izrael,“ povedal iránsky minister a dodal, že „bezpečnosť a mier v Libanone sú pre nás dôležité“.

Izrael Palestínčania armáda útok raketový Čítajte aj Boje Izraela proti Hamasu môžu prerásť do rozsiahlejšej vojny, varuje expert

Amírabdolláhján sa dnes v Libanone stretol tiež s vodcom mocného a ozbrojeného šiitského hnutia Hizballáh, ktoré podporuje Teherán, informovali libanonské médiá. Šéf iránskej diplomacie s Hasanom Nasralláhom hovoril o „izraelskej agresii v Gaze a brutálnych zločinoch spáchaných na jej obyvateľstve,“ uvádza sa vo vyhlásení Hizballáhu.

Panujú obavy, že by sa Iránom podporovaný a ťažko vyzbrojený Hizballáh mohol zapojiť do vojny s Izraelom. V posledných dňoch boli na napätej libanonsko-izraelskej hranici hlásené sporadické násilnosti.

11:00 Americký minister obrany Lloyd Austin pricestoval v piatok do Tel Avivu, aby prejavil solidaritu s Izraelom a rokoval o ďalšej vojenskej pomoci po bezprecedentnom útoku militantného hnutia Hamas. Informovali o tom agentúra AFP a AP.

Očakáva sa, že sa Austin stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ministrom obrany Joavom Galantom, uviedli už vo štvrtok zdroje z americkej administratívy. Šéf Pentagónu sa v stredu a vo štvrtok zúčastnil na schôdzke ministrov obrany NATO v Bruseli.

10:40 V Maďarsku nebude žiadna demonštrácia na podporu terorizmu, napísal v piatok na Facebooku maďarský premiér Viktor Orbán. Predtým v pravidelnom rozhovore pre stanicu Kossuth Rádió v súvislosti so situáciou na Blízkom východe povedal, že po celej Európe sa konajú demonštrácie, na ktorých sú vyjadrované sympatie k teroristickým organizáciám.

Orbán zdôraznil, že v Maďarsku takéto zhromaždenie nepovolia, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

K aktuálnej situácii v Izraeli Orbán zdôraznil, že nejde o arabsko-izraelskú vojnu, ale o boj proti terorizmu. Dodal, že arabsko-izraelské vzťahy sa počas vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa naopak veľmi zlepšili, čo by bolo potrebné aj napriek teroristickému útoku zachovať.

Orbán pripomenul, že Maďarsko v roku 2015 vybudovalo hraničné zábrany na zastavenie migrácie, čo je podľa neho dôležité, pretože medzi migrantov sa zamiešavajú aj teroristi.

„Maďarská vláda musí chrániť svojich židovských občanov,“ povedal ďalej Orbán. Tvrdil tiež, že EÚ „pozýva migrantov do Európy“ a chce utečencov rozdeliť medzi členské štáty, čo označil za absurdné.

10:30 Americký minister zahraničia Antony Blinken sa v dnes v Ammáne stretol s jordánskym kráľom Abdalláhom II., informovala agentúra Reuters. Blinken sa v Jordánsku stretne tiež so šéfom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom. Návšteva Jordánska je druhou zastávkou Blinkenova doteraz najrozsiahlejšieho blízkovýchodného turné, ktoré sa koná v čase, keď sa Izrael zrejme pripravuje na rozsiahlu pozemnú ofenzívu v Pásme Gazy a vyzval obyvateľov severného mesta Gazy, aby sa evakuovali na juh.

Blinken rozšíril svoju cestu z Izraela a Jordánska na všetky arabské krajiny Perzského zálivu a Egypt, čo z nej robí jeho najväčšiu návštevu regiónu od nástupu do funkcie v januári 2021. Len dnes má Blinken navštíviť ďalšie tri krajiny: Katar, Bahrajn a Saudskú Arábiu, kde strávia noc. Pred odletom do Dauhy sa má v Ammáne stretnúť aj s Abbásom.

„Pri každom z týchto rokovaní budeme naďalej naliehať na krajiny, aby pomohli zabrániť rozšíreniu konfliktu a využili svoj vplyv na Hamas na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov,“ povedal Blinken na tlačovej konferencii v Tel Avive.

„Budeme tiež diskutovať o tom, ako môžeme pokračovať v uskutočňovaní našej pozitívnej vízie regiónu, ktorý bude mierumilovnejší, prosperujúci, bezpečnejší a integrovanejší. A to je vlastne voľba, ktorá sa sobotňajšími akciami Hamasu v niektorých ohľadoch ešte viac zostrila,“ dodal.

Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken...

10:05 Ozbrojené krídlo islamistického hnutia Hamas tvrdí, že pri izraelských náletoch v Pásme Gazy v posledných 24 hodinách zahynulo 13 rukojemníkov, píše agentúra Reuters. Ozbrojenci Hamasu pri svojom útoku na južný Izrael minulú sobotu podľa izraelských médií zabili 1300 ľudí a zhruba 200 ďalších uniesli. Izraelská armáda doteraz identifikovala 97 unesených.

Šesť rukojemníkov podľa vyhlásenia Hamasu zahynulo pri dvoch izraelských náletoch v severnej časti Pásma Gazy a sedem ďalších pri troch náletoch v dištrikte, kam spadá mesto Gaza.

10:00 Obyvatelia palestínskeho pásma Gazy musia „zotrvať pevní a zostať vo svojej zemi“, vyhlásil vo štvrtok egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Káhira pritom vyzvala, aby bol umožnený bezpečný prechod civilistom, ktorí uviazli v pásme Gazy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Obyvatelia pásma Gazy „musia zostať neoblomní a zostať na svojej pôde“, povedal prezident Egypta – krajiny, ktorá má jediný hraničný priechod s enklávou neovládanou Izraelom.

Hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a Gazou je jediným priechodom do tejto pobrežnej enklávy, ktorý nekontroluje Izrael.

9:39 Palestínske militantné hnutie Hamas označilo za „propagandu“ výzvu izraelskej armády na evakuáciu severnej časti Pásma Gazy. Civilisti by podľa Hamasu, ktorý túto palestínsku enklávu ovláda, nemali naletieť takýmto „propagandistickým rečiam“.

Zdroje z prostredia tamojších bezpečnostných síl navyše tvrdia, že obyvateľom má byť bránené v odchodoch na juh, informuje TASR podľa agentúry DPA. Aj viacerí svedkovia uvádzajú, že Hamas už zastavil niekoľkých obyvateľov a nariadil im vrátiť sa na sever Gazy. V oblasti podľa ich slov narastá panika a chýbajú jasné inštrukcie.

Izraelská armáda v piatok ráno oficiálne vyzvala obyvateľov severnej časti pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy, a to z dôvodu možnej pozemnej ofenzívy Izraela proti palestínskym militantom z radikálneho hnutia Hamas.

Evakuácia má prebehnúť počas nasledujúcich 24 hodín. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN), ktorej bolo predmetné nariadenie tiež doručené, sa evakuácia týka približne 1,1 milióna ľudí žijúcich na severe Gazy. Generálny tajomník OSN António Guterres požiadal Izrael o zrušenie tohto nariadenia, a to z humanitárnych dôvodov.

9:10 Rusko ostro kritizovalo vo štvrtok útoky izraelského letectva na dve hlavné letiská v Sýrii s tým, že išlo o nebezpečné porušenie medzinárodného práva. TASR informuje podľa agentúr AFP a DPA.

„Tieto kroky izraelskej strany predstavujú flagrantné porušenie suverenity Sýrskej arabskej republiky a základných noriem medzinárodného práva,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Ako dodalo, „takéto vojenské akcie sú plné mimoriadne nebezpečných následkov, pretože by vzhľadom na vyhrotenie izraelsko-palestínskeho konfliktu mohli vyvolať ozbrojenú eskaláciu v celom regióne“.

Takýto vývoj sa v žiadnom prípade nesmie pripustiť, uviedol rezort ruskej diplomacie.

Nálety na pristávacie dráhy letiska v sýrskej metropole Damask a meste Aleppo zasiahli civilnú infraštruktúru, píše DPA. „Týmto boli vystavení reálnemu nebezpečenstvu úplne nevinní ľudia, ako aj bezpečnosť medzinárodnej leteckej dopravy,“ dodalo ministerstvo v Moskve.

Izraelská armáda sa k tomu bezprostredne nevyjadrila. Sýrske médiá uviedli, že v dôsledku náletov bola prevádzka letísk pozastavená.

8:26 Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnes v palestínskom Pásme Gazy uskutočnila zhruba 750 vzdušných úderov na pozície islamistického hnutia Hamas, ktoré oblasť ovláda a ktoré minulú sobotu zaútočilo na južný Izrael. Dnes izraelská armáda vyzvala civilné obyvateľstvo severu Pásma Gazy na evakuáciu na juh. Podľa denníka The Times of Israel to naznačuje, že sa po šiestich dňoch bombardovania schyľuje k pozemnej operácii.

Terčom nočných náletov bola aj dvanásťpodlažná budova, odkiaľ podľa armády pôsobil Hamas. Armáda tiež uviedla, že zasiahla troch príslušníkov Hamasu, ktorí v posledných dňoch útočili na Izrael. Podľa armády boli zlikvidovaní na svojom veliteľstve v meste Gaza.

Terčom ďalších izraelských úderov boli podľa armády domy vysokopostavených príslušníkov Hamasu, tunely, základne skupiny, veliteľstvo či sklady zbraní.

Vo výzve na evakuáciu civilistov zo severu Pásma Gazy izraelská armáda dnes uviedla, že sa príslušníci Hamasu skrývajú v tuneloch pod domami, kde žijú civilisti. „Pre svoju vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť vašich rodín sa vzdiaľte od teroristov Hamasu, ktorí vás využívajú ako ľudské štíty,“ uviedla.

„Bojujeme proti teroristickej skupine, nie proti obyvateľom Gazy,“ uviedol armádny hovorca s tým, že Izrael nebude trpieť vládu Hamasu pri svojich hraniciach a nechce ubližovať civilistom. Skupinu prirovnal k teroristickej organizácii Islamský štát.

8:07 Zdravotnícky systém v Pásme Gazy je vzhľadom na masívne nálety zo strany izraelskej armády „na pokraji kolapsu“ upozornila v noci na piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

V dôsledku úplnej izraelskej blokády je táto palestínska enkláva bez paliva, ako i bez dodávok život zachraňujúceho lekárskeho i humanitárneho materiálu. V oblasti preto hrozí vypuknutie humanitárnej katastrofy.

„Sanitky (v Gaze) sa nevedia dostať k zraneným,“ uviedol Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) na platforme X (predtým Twitter).

Po masakri, ktorý podnikol v sobotu Hamas na území Izraela, bombarduje izraelská armáda husto osídlené oblasti pásma Gazy s cieľom zničiť vojenskú infraštruktúru militantov.

Stovky ľudí prišli o život a tisícky ďalších utrpeli zranenia, tamojšie nemocnice však majú elektrický prúd len niekoľko hodín denne, keďže palivo je na prídel a spoliehajú sa na generátory, vysvetlila WHO. „Bez prúdu hrozí, že sa nemocnice zmenia na márnice,“ varoval regionálny riaditeľ MVČK pre Blízky východ Fabrizio Carboni.

8:00 Ruské médiá označili správy o zverstvách teroristov Hamasu, ktorí podľa svedkov barbarsky vraždili nielen ženy a starcov, ale aj deti, za „falošné“. Masaker v kibuci Kfar Aza neďaleko Gazy prirovnala celoštátna televízia NTV i denník Komsomolskaja pravda, obľúbené noviny šéfa Kremľa, k „zinscenovaným“ vraždám civilistov v ukrajinskej Buči.

Israel Palestinians Čítajte viac Izraelská Buča? Ruskí propagandisti spochybňujú masaker v kibuci

7:49 Vláda Spojených štátov ponúkla Izraelu rozsiahlu podporu pri vyjednávaní o prepustení rukojemníkov, ktorých v Gaze zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

„Vysoko kvalifikovaní špecialisti a ďalší experti“ sú pripravení poskytnúť poradenstvo izraelským kolegom, uviedlo vo štvrtok miestneho času vo vyhlásení americké ministerstvo spravodlivosti vo Washingtone.

Okrem iného ide o špecialistov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a forenzných analytikov, spresňuje DPA. Ministerstvo dodalo, že sa vynakladá veľké úsilie v záujme nájdenia nezvestných amerických občanov a ich prevozu naspäť domov.

Podľa údajov vlády USA bolo počas bezprecedentného útoku, ktorý spustil Hamas na Izrael v sobotu 7. októbra, zabitých 27 občanov Spojených štátov. Štrnásť ďalších je naďalej nezvestných.

Aj medzi rukojemníkmi, ktorých bojovníci hnutia odvliekli z územia Izraela do pásma Gazy, je viacero Američanov; ich presný počet však doposiaľ nebol bezprostredne zná­my.

7:31 Polícia vo francúzskej metropole Paríž slzotvorným plynom a vodnými delami zasahovala vo štvrtok vo večerných hodinách proti propalestínskym demonštrantom, ktorí sa vzopreli zákazu a protestovali proti izraelskej vláde. Informovala o tom agentúra AFP.

Francúzsko vo štvrtok zakázalo akékoľvek propalestínske demonštrácie po víkendovom krvavom útoku militantného hnutia Hamas na Izrael. Takéto protesty totiž podľa Paríža ohrozujú verejný poriadok.

Na zakázanom proteste v Paríži mali propalestínski demonštranti okolo pliec palestínske vlajky a nápis „Free Palestine“ (Slobodná Palestína) nasprejovali na monument vo východnej časti metropoly. Viacerí z nich skandovali „My všetci sme Palestínčania“.

Tisícky ľudí tento týždeň pochodovali v uliciach francúzskeho hlavného mesta aj na podporu Izraela a Eiffelova veža bola nasvietená vo farbách izraelskej vlajky s Dávidovou hviezdou.

Boje na Blízkom východe aj v minulosti viedli k napätiu vo Francúzsku, ktoré má podľa odhadov tretiu najväčšiu židovskú populáciu na svete po Izraeli a Spojených štátoch; ako aj najväčšiu moslimskú populáciu v západnej Európe.

7:02 Izraelská armáda oficiálne vyzvala civilných obyvateľov mesta Gaza, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy pred možnou pozemnou ofenzívou proti palestínskym militantom z radikálneho hnutia Hamas, informuje TASR podľa agentúr AP, DPA a AFP.

„Armáda vyzýva všetkých civilistov v Gaze, aby v záujme vlastnej bezpečnosti a ochrany opustili svoje domovy a evakuovali sa na juh,“ uviedli Izraelské obranné sily (IDF) v piatok ráno vo vyhlásení.

Nariadenie evakuácie obyvateľov severnej časti Gazy na juh bolo predtým doručené aj OSN a prichádza v čase izraelskej ofenzívy proti militantom z hnutia Hamas, ktorí v sobotu 7. októbra spustili bezprecedentný útok na územie Izraela. Evakuácia má prebehnúť počas nasledujúcich 24 hodín. Svetová organizácia následne prostredníctvom hovorcu generálneho tajomníka Antónia Guterresa požiadala o zrušenie tohto nariadenia z humanitárnych dôvodov.

6:36 Stovky hollywoodskych filmových a televíznych hviezd podpísali vo štvrtok otvorený list, ktorým odsúdili „barbarské činy“ bojovníkov palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré počas uplynulého víkendu vraždilo a unášalo izraelských civilistov. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Medzi filmovými a televíznymi hviezdami bola aj predstaviteľka Wonder Woman, izraelská herečka Gal Gadotová, ako aj Jamie Lee Curtisová, Chris Pine, Mayim Bialik, Liev Schreiber, Michael Douglas či Jerry Seinfeld.

„Hamas zavraždil a uniesol nevinných mužov, ženy a deti. Uniesli a zavraždili dojčatá a seniorov,“ uvádza sa v otvorenom liste, ktorú zverejnila organizácia Creative Community For Peace. „Toto je terorizmus. Toto je zlo. Neexistuje ospravedlnenie alebo odôvodnenie činov Hamasu,“ dodáva dokument.

List podpísalo viac než 700 predstaviteľov sveta zábavy menej než týždeň po tom, čo ozbrojenci Hamasu počas útoku z pásma Gazy zabili najmenej 1300 Izraelčanov. Vyše 150 osôb vzali do zajatia a odvliekli do Gazy. Izrael reagoval masívnymi vzdušnými i delostreleckými útokmi na ciele Hamasu v Gaze, ktoré si už vyžiadali vyše 1500 obetí na životoch.

List tiež vyzýva ľudí pôsobiacich v zábavnom priemysle, aby plne podporili Izrael. Apeluje tiež na kolegov, aby „urobili všetko, čo je v ich silách v záujme vyzvať teroristickú organizáciu na návrat nevinných rukojemníkov k svojim rodinám“, cituje AFP.

5:55 Izraelská armáda v piatok ráno uviedla, že by sa 1,1 milióna Palestínčanov v Pásme Gazy malo počas najbližších 24 hodín presunúť na juh enklávy. Informoval o tom hovorca OSN. Tento krok by mohol byť podľa Reuters predzvesťou plánovanej izraelskej pozemnej ofenzívy.

„OSN považuje za nemožné, aby takýto presun prebehl bez ničivých humanitárnych následkov,“ uviedol vo vyhlásení hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphan Dujarric. „OSN dôrazne apeluje na to, aby bol akýkoľvek takýto príkaz, ak bude potvrdený, zrušený a zabránilo sa tak tomu, čo by mohlo už tak tragickú situáciu zmeniť na katastrofálnu,“ do­dal.

Dujarric uviedol, že príkaz izraelskej armády sa vzťahuje aj na všetkých zamestnancov OSN a osoby ukryté v zariadeniach organizácie, vrátane školy zdravotníckych zariadení.

5:50 Na pokračovanie zločinov proti Palestínčanom odpovie „zvyšok osi“ a Izrael ponesie zodpovednosť za následky. Po svojom prílete do Bejrútu to povedal iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján. Os odporu označuje alianciu Iránu, palestínskych militantných skupín, Sýrie, libanonskej militantnej skupiny Hizballáh a ďalších frakcií, pripomína agentúra Reuters.

Iránsky minister zahraničia uviedol, že vysídlenie Palestínčanov a prerušenie dodávok vody a elektriny do Pásma Gazy považuje za vojnové zločiny. „Niektorí západní predstavitelia sa pýtali, či existuje zámer otvoriť nový front proti sionistickej entite. Samozrejme – s ohľadom na pokračovanie týchto okolností, ktoré sú vojnovými zločinmi,“ povedal.

"Pokračovanie vojnových zločinov proti Palestíne a Gaze sa dočká odpovede od zvyšku osi. A sionistická entita a jej stúpenci budú samozrejme zodpovední za následky, "dodal.

Amírabdolláhján vo štvrtok oznámil, že začne cestu do zahraničia, počas ktorej bude rokovať o izraelsko-palestínskom konflikte. Podľa agentúry Reuters je očakávaný v Sýrii, navštíviť má tiež Irak.

Izrael v sobotu prekvapil útok asi tisícky ozbrojencov Hamasu z Pásma Gazy. Útok si na izraelskej strane podľa poslednej bilancie vyžiadali viac ako 1300 izraelských životov, v úplnej väčšine civilistov. Odvetné letecké útoky Izraela na Pásmo Gazy doteraz o život pripravili viac ako 1500 Palestínčanov, vrátane 500 detí. Zranených bolo vyše 6600 ľudí. Svoje domovy v Pásme Gazy kvôli izraelským útokom opustilo podľa OSN vyše 423 000 ľudí.

793 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #útok na Izrael