Najdôležitejšie udalosti
- Izraelská armáda pri piatkovom zásahu v Pásme Gazy našla telá niektorých Izraelčanov
- Počet obetí odvetných izraelských útokov na Pásmo Gazy stúpol na 2 215
- Počas útoku militantov zahynulo už približne 1 300 izraelských občanov
- Izraelská armáda hlási zabitie dvoch veliteľov Hamasu, ktorí riadili útok na Izrael
- Saudská Arábia prerušila rokovania o normalizácii vzťahov s Izraelom
- Izraelská armáda vyzvala civilistov z Gazy na evakuáciu určenými koridormi
- V zajatí Hamasu je viac ako 120 civilistov
- Izraelská armáda dokončuje prípravy na rozsiahlu pozemnú operáciu v Pásme Gazy
- Štvrtý repatriačný let z Izraela priviezol do Bratislavy Slovákov aj ľudí z iných krajín
- Irán vyzýva Izrael, aby zastavil útoky na Gazu, inak sa vojna rozšíri do regiónu
- Novinár agentúry Reuters prišiel o život počas cezhraničnej paľby medzi Izraelom a Libanonom
22:25 Vysoko postavený izraelský predstaviteľ priznal „chyby“ vo vyhodnotení bezpečnostnej situácie zo strany spravodajských služieb pred brutálnym útokom islamistického hnutia Hamas, ktorý minulý týždeň prekvapil krajinu. „Naozaj sme verili, že Hamas sa poučil z poslednej veľkej vojny s Izraelom v roku 2021,“ povedal izraelský poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi.
Čítajte viac Izrael priznal chyby tajných služieb, ktoré nedokázali predvídať útok21:48 Hamas už pred mesiacom zverejnil video z nácviku útoku na Izrael
Necelý mesiac predtým, ako militantné hnutie Hamas 7. októbra zaútočilo na Izrael a vniklo dokonca na jeho územie, sa bojovníci z tejto skupiny na verejnosti pripravovali na teroristický útok. Hamas totiž ešte 12. septembra zverejnil na sociálnych sieťach dvojminútové video ukazujúce bojovníkov, ako s pomocou výbušnín zneškodnili repliku kontrolného stanovišťa a strieľali na papierové terče s ľudskom siluetou.
Cvičenie zahŕňalo taktiež zničenie makiet betónových veží múru a komunikačnej antény, a to presne tak, ako to napokon militanti z Hamasu uskutočnili uplynulú sobotu pri bezprecedentnom útoku na Izrael.
Hamas sa pripravoval na miestach, ktoré boli tak blízko k hraničnému priechodu, že izraelskí vojaci mohli miesto permanentne pozorovať ďalekohľadom. Experti uviedli, že existujú náznaky, že Hamas úmyselne naviedol izraelských predstaviteľov k presvedčeniu, že sa pripravuje vykonať raketové útoky zo Západného brehu Jordánu a nie z Pásma Gazy.
Útok militantného hnutia Hamas a následná izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si počas ostatných dní vyžiadali tisícky obetí a taktiež desaťtisíce vysídlených ľudí, predovšetkým v Pásme Gazy.
21:17 Za cezhraničnou paľbou medzi Izraelom a Libanonom, počas ktorej zahynul reportér agentúry Reuters a zranenia utrpeli ďalší novinári, bol Izrael, uviedla libanonská armáda. Píše agentúra AFP. „Izraelský nepriateľ vystrelil raketový náboj, ktorý v piatok zasiahol civilné vozidlo patriace mediálnemu tímu, čo viedlo k smrti Issáma Abdalláha,“ reportéra Reuters-u, ako aj k zraneniu niekoľko ďalších novinárov, uviedli libanonské ozbrojené sily vo vyhlásení.
Izraelská armáda v sobotu vyjadrila „veľkú ľútosť“ v súvislosti so smrťou novinára agentúry Reuters, ktorý zahynul počas cezhraničnej paľby pozdĺž hranice medzi Izraelom a Libanonom. „Smrť novinára nás veľmi mrzí,“ povedal reportérom hovorca Izraelských obranných síl (IDF) Richard Hecht.
AFP pripomína, že izraelská armáda sa napriek tomu k zodpovednosti za incident doposiaľ neprihlásila. „Skúmame to,“ dodal Hecht. Pri incidente utrpelo zranenia šesť ďalších novinárov; boli medzi nimi aj reportéri agentúry AFP.
Podľa televízie CNN mali novinári v čase paľby izraelských síl na Libanon ochranný odev s jasným označením „Press“. Medzi zranenými boli aj novinári stanice al-Džazíra. Zhruba v tom istom čase – približne o piatej hodine popoludní miestneho času – IDF informovali, že delostrelecky ostreľovali územie Libanonu po tom, čo v blízkosti izraelského kibucu Hanita explodovalo pohraničné oplotenie.
21:00 Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, uviedla, že po útoku islamistického hnutia Hamas na Izrael prijíma ďalšie opatrenia proti šíreniu nezákonného a zavádzajúceho obsahu na internete. Počas prvých troch dní po tom, ako bojovníci Hamasu minulý týždeň v sobotu uskutočnili masakry, spoločnosť Meta „odstránila alebo označila za rušivé viac ako 795 000 príspevkov“ v hebrejčine a arabčine pre porušenie svojich zásad a usmernení.
Čítajte viac Spoločnosť Meta po útoku hnutia Hamas sprísnila kontrolu obsahu na platformách20:40 Izraelská armáda dnes na sieti X uviedla, že sa Hamas snaží civilistom v odchode na juh zabrániť tým, že na ceste dáva zátarasy, čo vedie k dopravným zápcham. Líder Hamasu Ismaíl Haníja medzitým vyhlásil, že Palestínčania Pásmo Gazy neopustia.
Skupina už skôr obyvateľov vyzvala, aby zostali vo svojich domovoch. Izraelská armáda naopak vyzvala civilné obyvateľstvo severu Pásma Gazy, vrátane mesta Gaza, na evakuáciu na juh s tým, že sa ozbrojenci Hamasu skrývajú pod domami a využívajú civilistov ako ľudské štíty.
20:09 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v sobotu telefonoval s čínskym kolegom Wang Im, ktorého vyzval, aby Čína využila svoj vplyv na dosiahnutie stabilnej situácie v regióne Blízkeho východu. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Podľa hovorcu americkej diplomacie Matthewa Millera mal Blinken „produktívny“ telefonát s Wang Im, ktorý trval približne jednu hodinu.
Blinken podľa Millera svojmu čínskemu kolegovi deklaroval, že je v spoločnom záujme Pekingu i Washingtonu zastaviť možné rozšírenie konfliktu medzi Izraelom a palestínskym islamistickým hnutím Hamas. AFP píše, že Čína udržiava vrúcne vzťahy s Iránom, ktorého vedenie podporuje Hamas, ako aj libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktoré by sa do konfliktu s Izraelom potenciálne mohlo zapojiť na strane Hamasu.
Podľa vyhlásenia čínskej diplomacie Wang I Blinkenovi povedal, že „Spojené štáty by mali prakticky zohrávať konštruktívnu a zodpovednú úlohu“ a konflikt vrátiť späť na cestu politického riešenia. Dodal, že Peking vyzýva na zvolanie medzinárodného mierového stretnutia na podporu dosiahnutia širokého konsenzu, pričom potvrdil dlhodobé stanovisko Číny, a teda že východisko palestínskej otázky spočíva v realizácii „dvojštátneho riešenia“.
Čína podľa AFP vo svojich vyhlásenia odsudzujúcich násilie v konflikte medzi palestínskym hnutím a Izraelom priamo nepomenovala Hamas, za čo si vyslúžila kritiku od niektorých predstaviteľov západných krajín.
19:33 Izraelská armáda v sobotu večer vo vyhlásení uviedla, že pripravuje koordinovanú ofenzívu v Pásme Gazy s využitím vzdušných, pozemných a námorných síl. Izrael neuviedol, kedy sa ofenzíva začne.
Zatiaľ nie je jasné ani to, koľko Palestínčanov zostalo na severe Pásma Gazy do sobotňajšieho popoludnia, uviedla Juliette Toumaová, hovorkyňa Úradu OSN pre palestínskych utečencov. „Vieme, že státisíce ľudí utiekli. A že za jeden týždeň bolo vysídlených celkovo milión ľudí,“ povedala.
Odhaduje sa, že 35-tisíc vysídlených civilistov sa natlačilo do areálu hlavnej nemocnice v meste Gaza. Sedia pod stromami, vo vstupnej hale a na chodbách budovy a dúfajú, že budú chránení pred bojmi, uviedli lekári.
„Ľudia si myslia, že toto je jediný bezpečný priestor po tom, čo boli zničené ich domovy a boli nútení utiecť,“ povedal lekár Medhat Abbas, predstaviteľ ministerstva zdravotníctva.
Rodiny v autách, v nákladných vozidlách či na vozoch s oslami, v ktorých majú naložený svoj majetok, sa tlačili na hlavnej ceste smerujúcej z mesta Gaza, zatiaľ čo izraelské nálety naďalej otriasali územím na juhozápade Izraela, kde v dôsledku izraelského obliehania dochádzajú základné potreby ako jedlo, palivo či pitná voda.
18:50 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil prvýkrát od útoku kibucy Beeri a Kfar Aza, v ktorých sa odohrali najväčšie z masakrov, ktoré pred týždňom spáchali ozbrojenci z palestínskeho hnutia Hamas, keď z Pásma Gazy zaútočili na južný Izrael. Na hranici s Pásmom Gazy sa Netanjahu tiež stretol s izraelskými vojakmi.
Čítajte viac Izraelský premiér Netanjahu navštívil vojakov pri hranici s Gazou. Hovoril o 'ďalšej fáze'18:20 Tisícky ľudí sa v sobotu zišli v centrálnej časti britskej metropoly Londýn, aby vyjadrili podporu Palestínčanom aj napriek varovaniam polície, že prípadní stúpenci palestínskeho hnutia Hamas môžu čeliť zadržaniu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Účastníci demonštrácií sa v sobotu ráno zhromaždili neďaleko centrály stanice BBC a pochodovali naprieč Londýnom. Poobede sa očakávali súvisiace zhromaždenia neďaleko britského parlamentu aj sídla premiéra Rishiho Sunaka.
Podľa AFP niektorí z demonštrantov ukazovali palestínsku vlajku a transparenty s heslami ako „sloboda pre Palestínu“, „koniec masakru“ a „sankcie pre Izrael“.
„Myslím si, že všetci ľudia na celom svete, nielen v Británii, musia povstať a vyzvať na ukončenie tohto šialenstva. V opačnom prípade by sme v najbližších dňoch mohli byť svedkami katastrofy,“ citovala AFP predsedu iniciatívy „Priatelia al-Aksá“, ktorý sa zúčastnil na demonštrácii.
17:58 Afganské vládne hnutie Taliban vyzvalo na ochranu civilného obyvateľstva Pásma Gazy, informuje TASR podľa správy agentúry DPA. Hnutie vo vyhlásení zároveň najostrejšie odsúdilo izraelské útoky na túto palestínsku enklávu, ktoré židovský štát spustil v reakcii na bezprecedentný útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na svoje územie.
V Afganistane medzitým do ulíc vyšli stovky demonštrantov, aby vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi. Účastníci jednotlivých protestov skandovali aj protiizraelské heslá.
Predtým, než sa Taliban v auguste 2021 opätovne chopil moci v Afganistane, podnikali militantní islamisti z tohto hnutia útoky voči civilistom v tejto krajine celé roky, pripomína DPA.
17:17 Šéf palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismaíl Haníja obvinil v sobotu Izrael, že sa dopúšťa vojnových zločinov a bráni vstupu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď Izrael podniká vzdušné útoky na túto palestínsku enklávu v reakcii na koordinované útoky Hamasu na izraelské územie, informuje TASR podľa agentúry AFP.
„Nepriateľské akcie Izraela vyúsťujú do vojnových zločinov,“ uviedol Haníja v liste adresovanom generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi. Znenie listu bolo zverejnené na webovej stránke spravovanej hnutím Hamas.
Predpokladá sa, že izraelská armáda v severnom sektore pásma Gazy podnikne pozemnú operáciu proti radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré pred týždňom podniklo prekvapivý vpád na územie Izraela, pričom boli zabité stovky izraelských civilistov i vojakov a ďalšie desiatky boli vzaté do zajatia a zavlečené do pásma Gazy. Severnú časť tejto blokovanej palestínskej enklávy už na výzvu izraelskej armády opustili tisícky civilistov.
16:47 Vládnym špeciálom dnes priletelo z izraelského Tel Avivu do Bratislavy 46 slovenských občanov a 44 občanov z iných krajín. Ide už o štvrtý a zároveň posledný repatriačný let, ktorý zabezpečil Letecký útvar Ministerstva vnútra SR.
Čítajte viac Štvrtý vládny špeciál priviezol na Slovensko ďalších 90 ľudí z Izraela16:12 Za uplynulých 24 hodín zahynulo počas útokov Izraela na pásmo Gazy najmenej deväť rukojemníkov zajatých Hamasom, uviedlo v sobotu toto militantné palestínske hnutie vo vyhlásení. Rukojemníkov zajali ozbrojenci Hamasu počas bezprecedentného útoku na územie Izraela v sobotu 7. októbra.
Brigády Izzedín al-Kassám, ozbrojené krídlo Hamasu, bez uvedenia ďalších podrobností spresnili, že počas izraelských „úderov na miesta, kde boli držaní rukojemníci“, zahynulo najmenej päť Izraelčanov a štyria cudzinci.
Na 22 tak stúpol odhadovaný počet obetí na životoch v radoch približne 150 rukojemníkov zajatých Hamasom, píše AFP. Okrem Izraelčanov sú medzi nimi i mnohí cudzinci a osoby s dvojakým občianstvom.
15:37 Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov budúci týždeň navštívi Katar, kde bude rokovať o oslobodení izraelských rukojemníkov zajatých palestínskym hnutím Hamas v pásme Gazy. S odvolaním na ruské médiá o tom v sobotu informovala agentúra AFP.
Podľa ruskej agentúry RIA Novosti Bogdanov nevylúčil stretnutie so zástupcami hnutia Hamas. Takáto schôdzka totiž prebehla vždy, keď Katar navštívil. „Ak si to (Hamas) želá, vždy budeme udržiavať kontakt. Navyše v súčasnej situácii je takéto stretnutie užitočné na riešenie praktických otázok vrátane prepustenia rukojemníkov,“ povedal Bogdanov.
Moskva dosiaľ opatrne odsudzovala násilie z oboch strán konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Zároveň opätovne navrhla stať sa potenciálnym sprostredkovateľom riešenia vzhľadom na to, že podľa AFP udržiava s obomi blízke vzťahy. „Rusko môže (pomôcť) vďaka tomu, že sme mali s Izraelom za posledných 15 rokov dobré vzťahy,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin v piatok na návšteve Kirgizska.
Šéf Kremľa zároveň varoval, že očakávaná pozemná ofenzíva izraelských síl proti palestínskym militantom v pásme Gazy povedie k „neprijateľným“ civilným obetiam. „Najdôležitejšie je teraz zastaviť krviprelievanie,“ deklaroval Putin.
15:18 Viac ako sto cudzincov zahynulo od soboty 7. októbra počas konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas. Množstvo ďalších je zranených alebo ich Hamas zajal ako rukojemníkov. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Od začiatku útokov teroristov z pásma Gazy zahynulo najmenej 1300 Izraelčanov. Zdravotnícke úrady v Gaze hlásia takmer 1800 obetí odvetných úderov.
Úrady USA oznámili, že o život prišlo 27 ich občanov a ďalší sú obeťami únosov. „Vieme, že medzi osobami zadržiavanými hnutím Hamas sú aj americkí občania,“ uviedol vo štvrtok americký prezident Joe Biden. Thajský premiér Séttchá Tchavísin vo štvrtok oznámil, že o život prišlo 21 Thajčanov. Ďalších 13 je zranených a 16 údajne uniesli.
Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová v piatok informovala o 15 francúzskych obetiach. Paríž predtým hlásil 17 nezvestných vrátane štyroch detí. Nepál hlási desať mŕtvych, Argentína sedem obetí a 15 nezvestných a Ukrajina tiež sedem mŕtvych a deväť nezvestných.
Ruské veľvyslanectvo v Tel Avive oznámilo, že o život prišli najmenej štyri osoby s dvojakým ruským a izraelským občianstvom. Dve obete spomedzi občanov Spojeného kráľovstva nahlásili ich rodiny a ďalšie dve potvrdilo v stredu britské veľvyslanectvo v Izraeli.
Obete a nezvestných hlásia aj Španielsko a Rakúsko (3 obete, 2 nezvestní), Rumunsko (2 obete), Írsko (1 obeť), Portugalsko (1 obeť), Španielsko (1 obeť, 1 nezvestný), Nemecko (viacero nezvestných) a Taliansko (3 nezvestní). Medzi obeťami teroristických útokov Hamasu v Izraeli môže byť aj Slovenka.
14:20 Egypt a Izrael sa v sobotu dohodli, že umožnia americkým občanom odísť z pásma Gazy cez hraničný priechod Rafah. Agentúra AFP o tom informovala s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa USA, píše TASR. Jediný hraničný priechod Rafah bude otvorený od 12.00 h do 17.00 h miestneho času (do 16.00 SELČ), uviedol predstaviteľ, ktorý sprevádza šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena na návštevách štátov v regióne Blízkeho východu.
Citovaný zdroj uviedol, že v pásme Gazy sa nachádza približne 500–600 občanov USA. Pre AFP však nevedel potvrdiť, či cez Rafah budú môcť prejsť aj občania iných národností. Ako spresnil, USA zatiaľ nemajú potvrdené, že sa egyptsko-izraelská dohoda uplatňuje, zámerom však podľa neho zostáva, aby bol Rafah otvorený. Dodal, že Katar v tejto súvislosti komunikoval aj s palestínskym militantným hnutím Hamas, aby ho podnietil k spolupráci.
Medzičasom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že na egyptské letisko neďaleko palestínskej enklávy dorazil dostatok základných zdravotníckych potrieb pre 300 000 ľudí. Podľa WHO sú tieto humanitárne potreby pripravené na odoslanie do pásma Gazy v prípade, že bude otvorený hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a pobrežnou enklávou. Ide o jediný priechod do a z pásma Gazy, ktorý nekontroluje Izrael.
14:02 Izraelská armáda v sobotu upozornila, že obyvatelia mesta Gaza nesmú odkladať svoj odchod pred začiatkom vojenskej ofenzívy proti militantom z palestínskeho hnutia Hamas, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Cesty vedúce zo severnej časti tejto palestínskej enklávy boli medzitým už preplnené miestnymi obyvateľmi, ktorí odchádzali smerom na juh.
Hovorca Izraelských obranných síl (IDF) Richard Hecht poukázal na existujúce časové „okno“ pre bezpečný prechod do južnej časti Gazy cez na to určené koridory medzi 10.00 h až 16.00 h miestneho času (9.00 h až 15.00 h SELČ). Hecht bez toho, aby spresnil, koľko dní zostane toto časové okno pre evakuáciu v platnosti, novinárom povedal: „Vieme, že to bude istý čas trvať, ale odporúčame ľuďom, aby to neodkladali.“
Velenie izraelskej armády dalo v piatok viac ako miliónu obyvateľov severu pásma Gazy 24 hodín na to, aby sa presunuli do južnej časti enklávy. Predpokladá sa, že izraelská armáda následne v severnom sektore pásma Gazy podnikne pozemnú operáciu proti radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré pred týždňom podniklo prekvapivý vpád na územie Izraela, pričom boli zabité stovky izraelských civilistov i vojakov a ďalšie desiatky boli vzaté do zajatia a zavlečené do pásma Gazy.
13:18 Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján upozornil, že na Irán napojené ozbrojené skupiny v regióne sú „plne pripravené“ reagovať na akýkoľvek krok Izraela. Abdollahján to vyhlásil v sobotu na záver svojej cesty v Sýrii, Iraku a Libanone, kde má Irán veľký vplyv a na ktorých území sú nasadené desaťtisíce bojovníkov podporovaných Iránom.
Vyzval Izrael, aby zastavil svoje útoky na Gazu, pričom varoval, že ak sa do bojov pripojí Hizballáh, vojna by sa mohla rozšíriť do ďalších častí Blízkeho východu. Podľa jeho slov tak Izrael zažije "obrovské zemetrasenie“.
Podľa denníka Abdollahján v sobotu novinárom v Bejrúte povedal, že sa stretol s vedením Hizballáhu a informoval ho, že Hizballáh v Libanone „je vo výbornom stave a je plne pripravený reagovať na trestné činy sionistickej entity (označenie používané pre Izrael)“.
" Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili sionistické zločiny v Gaze," avizoval Abdollahján, ktorý sa počas návštevy Bejrútu stretol aj s vodcom Hizballáhu Hasanom Nasralláhom.
13:06 Štvrtým repatriačným letom sa v sobotu vrátia z Izraela domov ďalší slovenskí občania. Vládny špeciál Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s kapacitou zhruba 90 miest odletel ráno po nich do Tel Avivu, s krajanmi na palube plánuje pristáť na domovskom Letisku M. R. Štefánika v Bratislave popoludní predbežne o 14.40.
Od stredy do piatka prišlo troma mimoriadnymi letmi z krajiny vo vojnovom stave viac ako 260 občanov Slovenska. Boli medzi nimi turisti a pútnici rôzneho veku, ale aj individuálni cestujúci, či občania dlhodobo žijúci v Izraeli. Slováci, podobne ako občania iných štátov, sa vracajú domov pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Izraeli po teroristických útokoch palestínskeho Hamasu z minulej soboty. Návrat im skomplikovalo následné zrušenie mnohých pravidelných letov z a do krajiny. Aj túto sobotu sú z Letiska Bena Guriona v Tel Avive zrušené tri desiatky odletov, väčšina však funguje.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR evidovalo na začiatku vojnového stavu v Izraeli približne 500 občanov SR. „Časť občanov sa rozhodla zostať v krajine, mnohí občania opustili krajinu individuálne," uviedol rezort diplomacie. Zopakoval, že neodporúča do Izraela cestovať. Pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela tento týždeň sprísnil cestovné odporúčanie na 3. stupeň – teda necestovať do krajiny. „V súčasnosti Izrael rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku," znova upozornilo ministerstvo zahraničia.
„Všetci naši pútnici, ktorí sa v čase vypuknutia konfliktu nachádzali na púti vo Svätej zemi, sú v bezpečí svojho domova," potvrdila na sociálnej sieti cestovná kancelária Awertour. „Aktuálne zabezpečujeme dopravu batožiny zo Svätej zeme na Slovensko a následne jej doručenie," dodala s tým, že všetkých bude postupne kontaktovať. Cestovka poďakovala pútnikom za dôveru, pochopenie a trpezlivosť pri zabezpečovaní odletu domov, sprievodcom, ktorí im boli pri neplánovane predĺženom pobyte oporou, ako aj slovenskému veľvyslanectvu v Izraeli a ministerstvu zahraničných vecí na čele s Miroslavom Wlachovským za pomoc pri bezpečnom návrate pútnikov späť na Slovensko. „Boli sme s manželom vo Svätej zemi, keď sa začali nepokoje. Vďaka nášmu sprievodcovi otcovi Michalovi Pitoniakovi sme v pokoji prežili celú púť a absolvovali sme celý program púte," opísala jedna z účastníčok Edita Tatárova.
12:56 Izraelská armáda tvrdí, že zabila veliteľa komanda palestínskej organizácie Hamas, ktorý pred týždňom viedol jeden z útokov na osady na juhu Izraela ležiace v blízkosti hraníc s palestínskym pásmom Gazy. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.
Z vyhlásenia izraelskej armády vyplýva, že Alí Kadhí bol veliteľom elitného komanda pôsobiaceho v rámci síl osobitného určenia brigád Izaddína Kasáma, ktoré sú vojenským krídlom Hamasu. Kadhí bol zabitý pri útoku bezpilotného lietadla, ktorý bol podniknutý na základe zistení spravodajskej služby Šin bet a vojenskej rozviedky.
Podľa vyhlásenia izraelskej armády bol Kadhí v roku 2005 Izraelom zatknutý v súvislosti s únosom a vraždou izraelských civilistov. Na slobodu sa dostal v roku 2011 v rámci veľkej výmeny palestínskych väzňov za izraelského vojaka Gilada Šalita.
12:14 Izraelské útoky na pásmo Gazy si v priebehu uplynulých 24 hodín vyžiadali najmenej 324 obetí a vyše 1 000 zranených. Informovali o tom úrady kontrolované palestínskym hnutím Hamas, píše agentúra AFP. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva je medzi obeťami aj 126 detí a 88 žien.
V dôsledku izraelských odvetných útokov zahynulo podľa ministerstva v pásme Gazy celkovo už 2 215 ľudí a ďalších 8 714 utrpelo zranenia. Počas útoku militantov zahynulo už približne 1 300 izraelských občanov.
11:18 Saudská Arábia prerušila rozhovory o možnej normalizácii vzťahov s Izraelom. Agentúre AFP to povedal nemenovaný zdroj oboznámený so stavom týchto rokovaní. Dôvodom sú zrejme boje medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas.
„Saudská Arábia sa rozhodla pozastaviť diskusiu o možnej normalizácii (vzťahov s Izraelom) a informovala (o tom) amerických predstaviteľov,“ uviedol zdroj podľa sobotňajšej správy agentúry AFP.
Do minulej soboty, keď sa odohral vpád kománd hnutia Hamas a začali sa mohutné raketové údery na Izrael a následne i jeho odveta, Saudská Arábia hovorila o pokroku v diplomatických rokovaniach vedených USA s cieľom normalizovať vzťahy s Izraelom, konštatovala AFP. Poznamenala, že takáto normalizácia by bola významným krokom pre konzervatívne kráľovstvo, na ktorého území sa nachádzajú dve najposvätnejšie miesta islamu.
Rijád však v posledných dňoch vyjadruje čoraz väčšie znepokojenie o osud Palestínčanov v pásme Gazy kontrolovanom Hamasom, kde Izrael v posledných dňoch podnikol tisíce úderov a nariadil evakuáciu civilistov zo severu na juh enklávy. Saudská Arábia v piatok odsúdila toto vysídlenie Palestínčanov i útoky na „bezbranných civilistov“.
10:36 Izraelské jednotky v sobotu s využitím dronu zabili niekoľko ozbrojencov, ktorí sa z Libanonu pokúšali preniknúť na územie Izraela. Podľa agentúry AFP o tom informoval hovorca izraelskej armády. Armáda podľa neho „identifikovala teroristické komando, ktoré sa pokúšalo infiltrovať z Libanonu na izraelské územie“. Do následného útoku izraelská armáda nasadila bezpilotné lietadlo, ktoré zabilo „troch teroristov“.
Denník The Times of Israel (TOI) napísal, že incident sa odohral v blízkosti mesta Margaliot na severe Izraela pri hranici s Libanonom.
Po nečakanom vpáde palestínskeho radikálneho hnutia Hamas z pásma Gazy na územie Izraela spred týždňa je situácia napätá aj v oblasti izraelsko-libanonskej hranice – od 7. októbra sa tam odohralo viacero cezhraničných prestreliek, pričom z libanonskej strany hranice na pozície izraelskej armády útočí Iránom podporovaná šiitská skupina Hizballáh.
Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) deklarovali, že „s cieľom deeskalovať situáciu aktívne spolupracujú s orgánmi na oboch stranách modrej línie“. Demarkačná línia OSN bola vytýčená, keď sa izraelskí vojaci v roku 2000 – po 22 rokoch okupácie – z južného Libanonu stiahli. Libanon a Izrael sú technicky stále vo vojne a od roku 1978 sú v Libanone rozmiestnené mierové jednotky OSN. „Potenciál, že sa táto eskalácia vymkne spod kontroly, je jasný a treba ju zastaviť,“ varovali UNIFIL vo vyhlásení.
10:02 Izraelská armáda nateraz potvrdzuje, že v zajatí palestínskej organizácie Hamas je viac ako 120 civilistov unesených pred týždňom z Izraela. Armáda o tom informovala v sobotu ráno na na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, uviedla britská stanica BBC.
Medzitým hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus informoval, že izraelskí záložníci sú v palestínskom pásme Gazy a pripravujú sa na ďalšiu fázu operácií proti palestínskym radikálom. „Náš cieľ je veľmi jasný, konečnou fázou tejto vojny je, že zlikvidujeme Hamas a jeho vojenské kapacity a zásadne zmeníme situáciu tak, aby Hamas už nikdy nemal možnosť spôsobiť akékoľvek škody izraelským civilistom alebo vojakom,“ vyhlásil Konrikus.
Na brífingu sa tiež vyjadril k výzve všetkým obyvateľom pásma Gazy žijúcim severne od údolia Vádí Gaza, aby sa do 24 hodín presunuli na juh pásma Gazy. Vysvetlil, že izraelská armáda oznámila svoje zámery vopred, pretože chce, „aby vojna nezasiahla civilistov“. „Nie sú naším nepriateľom, nepokúšame sa zabiť ani zraniť civilistov. Sme vo vojne s Hamasom,“ zdôraznil Konrikus.
Dodal, že izraelská armáda eviduje presun palestínskych civilistov z pásma Gazy, ktorí počúvli varovania a presunuli sa z nebezpečnej oblasti na juh. Uviedol tiež, že je „mimoriadne smutné a znepokojujúce“ vidieť, ako sa Hamas snaží zastaviť evakuáciu palestínskych civilistov z oblasti.
9:30 Izraelská armáda v sobotu vyzvala civilistov z palestínskeho Pásma Gazy, aby na svoju evakuáciu do južnej časti tejto enklávy využili určené koridory, a to od 10.00 h do 16.00 h miestneho času.
Po arabsky komunikujúci hovorca izraelskej armády vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti X uviedol: „Ak vám záleží na sebe a svojich blízkych, choďte na juh podľa pokynov…Uisťujeme vás, že vodcovia Hamasu (palestínskeho radikálneho hnutia, ktoré pred týždňom zaútočilo na Izrael) sa o seba postarali a kryjú sa pred útokmi v regióne.“
Velenie izraelskej armády dalo v piatok viac ako miliónu obyvateľov severu pásma Gazy 24 hodín na to, aby sa presunuli do južnej časti enklávy.
Predpokladá sa, že izraelská armáda následne v severnom sektore pásma Gazy podnikne pozemnú operáciu proti radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré pred týždňom podniklo prekvapivý vpád na územie Izraela, pričom boli zabité stovky izraelských civilistov i vojakov a ďalšie desiatky boli vzaté do zajatia a zavlečené do pásma Gazy.
Termín pre evakuáciu palestínskych civilistov v sobotu ráno uplynul. Hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus to na brífingu v sobotu ráno nijako nekomentoval.
8:54 Izraelský vzdušný úder v noci na sobotu zabil v Pásme Gazy veliteľa vzdušných síl radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Murada abú Murada. Podľa denníka The Times of Israel to oznámila izraelská armáda. Murád abú Murád sa veľkou mierou podieľal na organizácii masakrov spáchaných bojovníkmi Hamasu počas ich útoku na Izrael z minulého víkendu a tiež na výcviku týchto radikálov, oznámili podľa izraelskej tlače izraelské sily.
Hamas ovládajúci Pásmo Gazy pred týždňom podnikol rozsiahle vzdušné i pozemné útoky na Izrael, ktoré si na izraelskej strane vyžiadali najmenej 1300 obetí. Na útoku sa podieľali aj tímy bojovníkov na paraglajdoch, ktoré zabezpečovali terén pre hlavný pozemný útok.
Izraelské vzdušné sily podľa svojho oznámenia pri rozsiahlych vzdušných úderoch v noci na sobotu zasiahli tiež desiatky objektov využívaných komandami Hamasu, ktorým sa minulý víkend podarilo preniknúť za Pásmo Gazy na izraelské územie.
Murád abú Murád podľa oznámenia zomrel pri údere v meste Gaza. Ten cielil na jedno z centier Hamasu, z ktorého radikálne hnutie riadilo vzdušné útoky na Izrael.
8:00 Viedenský školský úrad dodal učiteľom v rakúskom hlavnom meste z aktuálneho popudu učebný materiál ku konfliktu na Blízkom východe. Podklady pre rôzne vekové skupiny obsahujú informácie k témam, ako sú medzinárodné právo, antisemitizmus a dejiny blízkovýchodného konfliktu, oznámil úrad vo štvrtok.
„Som veľmi rád, že už na školách môžeme poskytnúť osvetu a v prípade potreby podporu, a pôsobiť tak proti konfliktom,“ povedal mestský radca pre školstvo Christoph Wiederkehr.
V reakcii na víkendový útok islamistického hnutia Hamas na Izrael a protiúder Izraela v Pásme Gazy moslimská obec v Rakúsku už v nedeľu oznámila, že chce učiteľky a učiteľov vo svojich radoch pripraviť na novú situáciu. Vo výučbe náboženstva majú byť na školách dôkladnejšie preberané témy ako politické zneužívanie náboženstva, dialóg medzi náboženstvami a diskriminácia.
7:52 Svetové spoločenstvo sa dopustilo chýb pri riešení problému možného dvojštátneho riešenia pre Izrael a Palestínčanov, uviedol podľa agentúry DPA v sobotu šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
„Svet žalostne zlyhal, pred 30 rokmi sa nepodarilo nájsť riešenie v podobe dvoch štátov,“ povedal Borrell na návšteve Pekingu. Španielsky diplomat však tiež priznal, že dva samostatné štáty pre Izraelčanov a Palestínčanov sú síce žiaducim cieľom pre budúcnosť, no nevyriešili by aktuálny konflikt.
„Momentálne sme svedkami hrozivej humanitárnej situácie v Gaze,“ povedal Borrell. Opätovne podporil postoj OSN, ktorá sa verejne dištancovala od výzvy izraelskej armády na hromadnú evakuáciu severnej časti pásma Gazy na juh pred očakávanou pozemnou ofenzívou. Podľa Borrella je presun tamojšieho milióna obyvateľov za jediný deň „absolútne nemožné realizovať“, citovala ho agentúra AFP. Izrael má právo brániť sa, zdôraznil s tým, že to musí byť v súlade s medzinárodným právom.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v sobotu končí svoju trojdňovú návštevu Číny. Na tlačovej konferencii dostal otázku, či požiadal Peking o využitie svojho vplyvu na Blízkom východe. „Samozrejme sme hovorili o tom, čo každý z nás môže urobiť, aby sa snažil situáciu vyriešiť,“ reagoval.
6:25 Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je prioritou jeho vlády riešiť humanitárnu krízu v pásme Gazy, informovali agentúry AP a AFP. Biden vo vystúpení vo Filadelfii zopakoval svoju pevnú podporu Izraelu po útoku militantov Hamasu, ktorý označil za „čisté zlo“.
„Zabezpečujeme, aby mal Izrael to, čo potrebuje, aby sa bránil a reagoval na tieto útoku,“ povedal Biden.
„Je tiež mojou prioritou naliehavo riešiť humanitárnu krízu v Gaze,“ doplnil s tým, že dal pokyn americkým tímom v regióne, aby s vládami Izraela, Egypta, Jordánska a iných arabských krajín a OSN pracovali na zvýšení podpory.
„Nemôžeme zabúdať na to, že drvivá väčšina Palestínčanov nemá nič spoločné s Hamasom a hroznými útokmi Hamasu a že v ich dôsledku tiež trpia,“ povedal Biden.
Šéf Bieleho domu predtým informoval, že hovoril s rodinami Američanov, ktorých ozbrojenci Hamasu vzali za rukojemníkov. Podľa jeho slov Washington pracuje nepretržite na ich prepustení.
5:55 Izraelská armáda pri piatkovom zásahu v Pásme Gazy našla telá niektorých Izraelčanov zabitých palestínskymi ozbrojencami a transportovala ich späť do Izraela, uviedol server denníka The Jerusalem Post. Išlo o prvý zásah izraelskej armády v Gaze od prekvapivého útoku radikálneho hnutia Hamas z minulého víkendu.
Izraelská armáda už v piatok uviedla, že jej jednotky uskutočnili niekoľko rozsahom obmedzených operácií za hranicou Gazy, aby oblasť vyčistili od teroristov. Pri jednej z nich sa podľa serveru vojakom podarilo nájsť telá Izraelčanov a doviezť ich späť. Koľko ich bolo, The Jerusalem Post neuviedol.
Izraelské úrady vychádzajú z toho, že Hamas v Pásme Gazy, ktoré teraz čelí tvrdým odvetným náletom Izraela, drží okolo 150 rukojemníkov, medzi ktorými sú aj cudzinci. Hamas uviedol, že 13 rukojemníkov už pri izraelskom bombardovaní zomrelo. Nezávisle sa to overiť nedá.
Celkovo pri masakroch Hamasu zomrelo v Izraeli približne 1300 ľudí, prevažne civilistov. Zahynulo tiež 1500 ozbrojencov. U niektorých z nich sa podľa serveru denníka The Times of Israel našli plány útoku či informácie o tom, koľko ľudí žije v danej izraelskej obci.
Na niektorých nájdených dokumentoch boli podľa izraelskej televízie Kan príkazy ozbrojencom zabiť čo najviac civilistov, na ďalšom podľa amerického spravodajského serveru NBC News mapa jedného z kibucov blízko Pásma Gazy s inštrukciami cieliť na miesta, kde by sa mali nachádzať deti, „zobrať rukojemníkov“ a „zabiť toľko ľudí, koľko bude možné“.
Ďalšie príkazy pre ozbrojencov počítali s obkľúčením jedálne v kibuci a útokom na ordináciu zubára alebo supermarket. „Nikdy som nevidel také podrobné plánovanie masového teroristického útoku,“ povedal NBC News jeden z predstaviteľov izraelskej armády.
Izraelskí aj svetoví politici útok zo 7. októbra označujú za najhorší pre Židov od doby holokaustu.
5:50 Počet obetí izraelských útokov na Pásmo Gazy podľa miestnych zdravotných úradov stúpol na 1 900. Je medzi nimi aj vyše 600 detí. Ďalších takmer 7700 ľudí utrpelo zranenia, napísal server denníka The Times of Israel.
Detí podľa palestínskych úradov v oblasti, kde na rozlohe výrazne menšie ako Praha žije 2,3 milióna ľudí, zomrelo 614. O život prišlo tiež 370 žien.
Jeruzalem Gazu, z ktorej útok smeroval, kompletne uzavrel a do oblasti nepúšťa ani dodávky vody alebo potravín. Navyše pred očakávanou pozemnou ofenzívou vyzval vyše milióna obyvateľov pásma, aby počas 24 hodín odišli zo svojich domovov na juh tohto úzkeho pobrežného pásu.
Zo severu Pásma Gazy po izraelskej výzve odišli odhadom desaťtisíce ľudí, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA). Už predtým v Gaze svoje domovy opustilo vyše 400 000 Palestínčanov.
Zo strany mnohých humanitárnych organizácií, ale aj vrcholných činiteľov OSN Izrael čelí tlaku, aby niektoré opatrenia uvoľnil. Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok napríklad vyhlásil, že v Pásme Gazy je okamžite potrebné umožniť prístup pre humanitárnu pomoc, a predísť tak hroziacej katastrofe.
"Slučka okolo civilného obyvateľstva v Gaze sa uťahuje. Ako sa má 1,1 milióna ľudí presunúť cez husto obývanú vojnovú zónu za menej ako 24 hodín? "pýtal sa zase zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne otázky Martin Griffiths.
Naopak, predstavitelia Hamasu a rad mešít v Gaze v piatok obyvateľov vyzývali, aby zostali vo svojich domovoch. U časti Palestínčanov panujú obavy, či sa ešte niekedy budú môcť vrátiť späť.
Izraelská armáda v sobotu ráno postup Hamasu kritizovala. Zdôraznila, že výzvu na evakuáciu dala, pretože nechce, aby civilistov zasiahla vojna, a snahy Hamasu zastaviť presun obyvateľov označila za „extrémne smutné a znepokojujúce“.
Napätá je situácia aj na Izraelom okupovanom Západnom brehu, kde od útoku Hamasu zo 7. októbra pri stretoch s izraelskými silami zomrelo už 51 Palestínčanov. V noci na sobotu Izrael podľa svojho vyhlásenia tiež zasiahol „teroristický cieľ“ Hizballáhu v južnom Libanone. Reagoval tak na neidentifikovaný dron, ktorý sa cez hranicu oboch krajín dostal do severného Izraela. V oblasti pri hraniciach s Libanonom sa okrem toho objavili tiež dva „neidentifikované ciele“, ktoré boli zničené.