Austrálčania v referende odmietli zmenu ústavy v prospech pôvodných obyvateľov

Austrálski voliči odmietli v sobotu v referende návrh zakotvenia zmienky o pôvodných obyvateľoch do austrálskej ústavy, oznámil tamojší vicepremiér Richard Marles. Informuje agentúra AFP. Reforma by pôvodným obyvateľom Austrálie poskytla uznanie v ústave a väčšie práva, napríklad poradný orgán v parlamente.

14.10.2023 14:13
austrália, referendum Foto: ,
Austrálčania v referende odmietli reformu, ktorá by pôvodným obyvateľom Austrálie poskytla uznanie v ústave a väčšie práva, napríklad poradný orgán v parlamente. 14.10.2023
debata (17)

„Austrálčania nehlasovali za zmenu ústavy,“ potvrdil Marles po tom, čo čiastkové výsledky preukázali, že reforma v referende neuspela. Po sčítaní hlasov z dvoch tretín volebným miestností hlasovalo proti zmene ústavy 55 percent voličov. Austrálsky vicepremiér zároveň zdôraznil, že „tieto výsledky do najväčšej miery rešpektujeme“.

Napriek podpore zo strany stredoľavicovej vlády v krajine kampaň na podporu referenda zaostávala v prieskumoch verejnej mienky niekoľko mesiacov a porážka sa všeobecne očakávala. V prípade pozitívneho výsledku referenda by pôvodných obyvateľov Austrálie uznali v austrálskej ústave prvýkrát od jej prijatia v roku 1901. Zároveň mal vzniknúť poradný orgán, ktorého úlohou má byť pripomienkovanie vládnych opatrení týkajúcich sa pôvodných obyvateľov.

Austrálska volebná komisia uviedla, že do hlasovania v referende sa prihlásilo viac ako 17 miliónov ľudí, čo je najviac v histórii krajiny.

Na zmenu austrálskej ústavy je potrebná „dvojitá väčšina“, to znamená, že za možnosť ‚áno‘ musela v referende hlasovať nadpolovičná väčšina na celoštátnej úrovni a zároveň to musí byť v najmenej štyroch zo šiestich štátov Austrálie. Nedávne výsledky v prieskumoch preukázali, že za návrh je asi 40 percent Austrálčanov a 60 percent je proti.

Plánovaný poradný orgán sa mal skladať z pôvodných obyvateľov, ktorí by sa mohli vyjadrovať k otázkam, ktoré sa týkajú ich komunít. „Som zdrvený,“ konštatoval líder pôvodného obyvateľstva Thomas Mayo, ktorý sa významne zapojil do kampane za reformu ústavy. „Túto štrukturálnu zmenu potrebujeme,“ do­dal.

Pôvodní obyvatelia, ktorí tvoria asi 3,8 percenta z celkových viac ako 25 miliónov obyvateľov Austrálie, predstavujú sociálne najslabšiu časť spoločnosti – problémom je chudoba, nezamestnanosť, alkoholizmus, narkománia, domáce násilie, vysoká detská úmrtnosť či negramotnosť. Podľa pôvodných obyvateľov však množstvo problémov ich komunity spôsobila diskriminácia a odsunutie na okraj spoločnosti.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #Aborigéni