Video má viac ako dve minúty a zachytáva ruský tank, ako sa pohybuje po bojisku a strieľa na vzdialené ciele na horizonte. Pravdepodobne vzniklo v okolí Avdijivky, no presná lokalita nie je známa. Až v samom závere sa objaví osemkolesové vozidlo idúce v protismere. Hoci ho vidno len pár sekúnd, charakteristická veža a vystuženie prednej bočnej časti panciera ho jednoznačne identifikujú ako BTR-90.
Posledným sériovo vyrábaným členom rozvetvenej rodiny osemkolesových transportérov je pritom BTR-80. Toto vozidlo sa objavilo v roku 1986 a v základnej verzii je vyzbrojené guľometom kalibru 14,5 mm. V roku 1993 vyvinuli jeho nástupcu BTR-90. Je o 30 cm širší a o 50 cm vyšší, dĺžka zostala rovnaká – 7,7 metra. Hmotnosť sa zvýšila o šesť ton na 21 ton. Na tomto náraste sa podpísalo najmä použitie väčšej veže z BVP-2 s kanónom kalibru 30 mm a protitankovými raketami Konkurs. Obe vozidlá, BTR-80 aj BTR-90, majú trojčlennú posádku a môžu prepraviť sedem vojakov.
Ruské ministerstvo obrany po ukončení vojskových skúšok oficiálne zaviedlo BTR-90 v roku 2008 do výzbroje. Sériová výroba sa však nerozbehla a už v roku 2011 ministerstvo obrany akékoľvek nákupy BTR-90 zrušilo. Dôvodov pre toto rozhodnutie bolo niekoľko. V roku 2009 sa objavil stroj BTR-82, ktorý mal menšiu vežičku s kanónom kalibru 30 mm. Nebolo treba meniť trup, čo znižovalo náklady. BTR-82 mal aj lepšie elektronické vybavenie. V mnohých ohľadoch bol výkonnejší a účinnejší ako BTR-90, a navyše bol aj lacnejší.
Definitívnym klincom do rakvy sa stalo verejné predstavenie úplne nového osemkolesového vozidla Bumerang v roku 2015. BTR-90 bol uvoľnený na export, no ani zo zahraničia žiadne objednávky neprišli.
Čítajte viac Izrael má nové tanky Barak, ktoré využívajú umelú inteligenciuSpolu vzniklo okolo desať prototypov a predsériových kusov. Jeden z nich bol vystavený v tankovom múzeu v Kubinke pri Moskve. Zdalo sa, že to bude jediné použitie v kariéra tohto neúspešného typu. Potom však prišla vojna na Ukrajine a s ňou obrovské straty ruskej obrnenej techniky. Tie sa Rusko snaží nahrádzať všetkým, čo sa aspoň trochu hýbe. A tak sa bojového nasadenia dočkal aj raritný BTR-90.
Mimochodom, boje pri Avdijivke, kde zábery pravdepodobne vznikli, sú odpoveďou na otázku, prečo ukrajinská protiofenzíva napreduje tak pomaly. Rusi sa už niekoľko dní pokúšajú o masívny frontálny útok na ukrajinské pozície. Nepodnikajú však takmer žiadne taktické manévre, pechota i tanky sa tvrdohlavo pokúšajú preraziť v rovných kolónach stále na tých istých miestach, na ktoré je zastrieľané ukrajinské delostrelectvo. Výsledkom je niekoľko tisíc stratených vojakov a niekoľko stoviek vyradených vozidiel. Na niektorých miestach Rusi postúpili o 400–500 metrov, ale väčšinu získaných pozícií vzápätí zas stratili.
Ukrajinci pritom na juhu Záporožskej oblasti útočia proti omnoho hlbšie vybudovanej obrane s rozsiahlejšími mínovými poľami. Ak nechcú mať také straty, ako Rusi teraz pri Avdijivke, inak ako pomaly a metodicky sa postupovať ani nedá.