Rusi poslali na Ukrajinu aj 30-ročný neúspešný prototyp obrneného vozidla

Jedno z najnovších videí z bojov na východe Ukrajiny odhalilo zaujímavú raritu. Na záberoch sa mihne ruské osemkolesové obrnené vozidlo BTR-90. Vyvinuli ho v roku 1993, no do sériovej výroby sa nedostalo. Zdalo by sa, že jeho kariéra sa navždy skončí v múzeu. Vojna na Ukrajine to však zmenila a na fronte sa objavil aj tento stroj.

15.10.2023 06:00
ruske obrnene vozidlo BTR-90 na Ukrajine Foto:
Ruské obrnené vozidlo BTR-90 zachytené na videu na Ukrajine.
debata (245)

Video má viac ako dve minúty a zachytáva ruský tank, ako sa pohybuje po bojisku a strieľa na vzdialené ciele na horizonte. Pravdepodobne vzniklo v okolí Avdijivky, no presná lokalita nie je známa. Až v samom závere sa objaví osemkolesové vozidlo idúce v protismere. Hoci ho vidno len pár sekúnd, charakteristická veža a vystuženie prednej bočnej časti panciera ho jednoznačne identifikujú ako BTR-90.

Prišli, videli, víťazia. Rusov ničia francúzske húfnice Caesar
Video
Francúzske húfnice Caesar v nasadení. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Posledným sériovo vyrábaným členom rozvetvenej rodiny osemkolesových transportérov je pritom BTR-80. Toto vozidlo sa objavilo v roku 1986 a v základnej verzii je vyzbrojené guľometom kalibru 14,5 mm. V roku 1993 vyvinuli jeho nástupcu BTR-90. Je o 30 cm širší a o 50 cm vyšší, dĺžka zostala rovnaká – 7,7 metra. Hmotnosť sa zvýšila o šesť ton na 21 ton. Na tomto náraste sa podpísalo najmä použitie väčšej veže z BVP-2 s kanónom kalibru 30 mm a protitankovými raketami Konkurs. Obe vozidlá, BTR-80 aj BTR-90, majú trojčlennú posádku a môžu prepraviť sedem vojakov.

Ruské ministerstvo obrany po ukončení vojskových skúšok oficiálne zaviedlo BTR-90 v roku 2008 do výzbroje. Sériová výroba sa však nerozbehla a už v roku 2011 ministerstvo obrany akékoľvek nákupy BTR-90 zrušilo. Dôvodov pre toto rozhodnutie bolo niekoľko. V roku 2009 sa objavil stroj BTR-82, ktorý mal menšiu vežičku s kanónom kalibru 30 mm. Nebolo treba meniť trup, čo znižovalo náklady. BTR-82 mal aj lepšie elektronické vybavenie. V mnohých ohľadoch bol výkonnejší a účinnejší ako BTR-90, a navyše bol aj lacnejší.

Presný zásah. Rus vzal z vyhoreného tanku nohy na plecia
Video
Ukrajinská 66. mechanizovaná brigáda ničí ruské tanky. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Definitívnym klincom do rakvy sa stalo verejné predstavenie úplne nového osemkolesového vozidla Bumerang v roku 2015. BTR-90 bol uvoľnený na export, no ani zo zahraničia žiadne objednávky neprišli.

Novy izraelsky tank Merkava Barak Čítajte viac Izrael má nové tanky Barak, ktoré využívajú umelú inteligenciu

Spolu vzniklo okolo desať prototypov a predsériových kusov. Jeden z nich bol vystavený v tankovom múzeu v Kubinke pri Moskve. Zdalo sa, že to bude jediné použitie v kariéra tohto neúspešného typu. Potom však prišla vojna na Ukrajine a s ňou obrovské straty ruskej obrnenej techniky. Tie sa Rusko snaží nahrádzať všetkým, čo sa aspoň trochu hýbe. A tak sa bojového nasadenia dočkal aj raritný BTR-90.

Súboj tankov. Ukrajinský nedal šancu ruskému
Video
,,Súboj tankov v Luhansku: Ukrajinský T-64 proti ruskému T-72. Ďalšie víťazstvo pre ozbrojené sily Ukrajiny," komentovalo na Twitteri ukrajinské ministerstvo obrany video 92. mechanizovanej brigády. / Zdroj: Video 92. mechanizovanej brigády

Mimochodom, boje pri Avdijivke, kde zábery pravdepodobne vznikli, sú odpoveďou na otázku, prečo ukrajinská protiofenzíva napreduje tak pomaly. Rusi sa už niekoľko dní pokúšajú o masívny frontálny útok na ukrajinské pozície. Nepodnikajú však takmer žiadne taktické manévre, pechota i tanky sa tvrdohlavo pokúšajú preraziť v rovných kolónach stále na tých istých miestach, na ktoré je zastrieľané ukrajinské delostrelectvo. Výsledkom je niekoľko tisíc stratených vojakov a niekoľko stoviek vyradených vozidiel. Na niektorých miestach Rusi postúpili o 400–500 metrov, ale väčšinu získaných pozícií vzápätí zas stratili.

Ukrajinci pritom na juhu Záporožskej oblasti útočia proti omnoho hlbšie vybudovanej obrane s rozsiahlejšími mínovými poľami. Ak nechcú mať také straty, ako Rusi teraz pri Avdijivke, inak ako pomaly a metodicky sa postupovať ani nedá.

Ruské tanky T-72 v bojoch na Ukrajine
Video
Zdroj: Ministerstvo obrany RF

© Autorské práva vyhradené

245 debata chyba
Viac na túto tému: #obrnený transportér #vojna na Ukrajine #obrnené vozidlá #ukrajinská protiofenzíva