„Napriek viacerým opatreniam, ktoré sme podnikli, sa nám, žiaľ, v sobotu nepodarilo poskytnúť dostatočné varovanie, ktoré by nám umožnilo útok zmariť. Ako šéf organizácie za to nesiem zodpovednosť ja,“ uviedol Bar. Dodal, že „na vyšetrovanie bude ešte čas“. „Práve teraz sme vo vojne,“ uviedol.
Bar je posledným z radu vysokopostavených Izraelčanov, ktorí prevzali zodpovednosť za zlyhanie, ktoré viedlo k masakru spáchanému ozbrojencami z Hamasu. Svoj diel viny už priznali napríklad náčelník generálneho štábu izraelských obranných síl Herci Halevi či minister školstva Joav Kiš. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu alebo minister obrany Joav Galant tak doteraz neurobili, poznamenal Tol.
Poradca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi predtým uviedol, že izraelské spravodajské služby chybovali a zlyhali pri zabezpečovaní bezpečnosti svojich občanov.
Hanegbi uviedol, že Izrael nedostal žiadne konkrétne varovanie pred útokom Hamasu z Gazy, ktoré prišlo nad ránom 7. októbra. Neprišlo podľa neho ani od Egypta, ktorého tajné služby uviedli, že Izrael varovali pred „veľkou akciou“ pripravovanou v Gaze. Bar mal dve a pol hodiny pred začiatkom útoku schôdzku, ktorá sa týkala nových spravodajských informácií. Podľa Hanegbiho ale neboli tieto informácie vyhodnotené ako konkrétne varovanie pred tým, čo neskôr nasledovalo.
Nezvyčajný pohyb v Pásme Gazy, ktorý identifikovali obranné sily, viedol k nočnému telefonátu medzi vysokopostavenými predstaviteľmi, ale reakcia bola väčšinovo odmietnutá. Napriek tomu sa podľa správ izraelských médií Bar vydal do sídla tajnej služby a nariadil nasadenie malého tímu vyslaného k hranici s Pásmom Gazy v očakávaní útoku malého rozsahu. Podľa agentúry bolo pri útokoch 7. októbra zabitých najmenej desať príslušníkov služby Šin Bet.
V Izraeli po bezprecedentnom pozemnom a vzdušnom útoku Hamasu zo 7. októbra zomrelo najmenej 1400 ľudí, väčšinou civilistov, vrátane žien a detí. Padlých izraelských vojakov je podľa aktualizovanej bilancie 299. Zranených bolo podľa izraelského ministerstva zdravotníctva vyše 4000 Izraelčanov, 344 z nich je hospitalizovaných.
Odvetné izraelské útoky v Pásme Gazy si od začiatku konfliktu vyžiadali už 2808 palestínskych obetí a 10 850 ľudí pri nich utrpelo zranenia. Uviedol to podľa agentúry Reuters vládny úrad islamistického hnutia Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne. Ďalších najmenej tisíc ľudí je po náletoch nezvestných a pátra sa po nich v troskách budov, uviedol server BBC s odvolaním sa na palestínske úrady.