Zruší Poľsko zákaz interrupcií a vráti sa k vojenskej pomoci Ukrajine? Voliči hlasovali za zmenu

Návrat k nezávislosti justície či verejnoprávnych médií, zrušenie zákazu interrupcií, či opätovná vojenská pomoc Ukrajine. Poľsko po voľbách mení smer.

17.10.2023 05:00
debata (12)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Vládu v Poľsku po víkendových parlamentných voľbách pravdepodobne zostaví doterajšia opozícia. Poliaci si tak zvolili zmenu v domácej aj zahraničnej politike, cestu hľadania konsenzu, a nie konfliktu a zotrvávania na svojich postojoch za každú cenu, hodnotí riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáš Strážay.

Na voličov nefungovala ani taktika strašenia migrantmi a sľubov zachovania štedrej plošnej sociálnej podpory štátu. „Väčšina voličov bola už unavená z tej rétoriky PiS (Právo a spravodslivosť, pozn.red.) a jednoducho ju prehliadla, ako prostý prvok pre vyslovenie podpory a nielen ju prehliadla, ale ju aj odmietla,“ konštatuje Strážay.

Analytik od budúcej pravdepodobnej vlády očakáva výrazné konkrétne a rýchle zmeny, napríklad odpolitizovanie justície či verejnoprávnych médií, zrušenie zákazu interrupcií, či prinavrátenie k vojenskej pomoci Ukrajine. A z výsledkov volieb na Slovensku sa zdá, že to bude opačný smer akým sa vyberie naša budúca vláda. Čo by to podľa analytika znamenalo pre naše vzájomné vzťahy? „Pokiaľ Slovensko zásadne zmení politiku, tak to bude z môjho pohľadu predstavovať zásadný problém pre rozvíjanie vzťahov s Poľskom, politickej aj v bezpečnostnej oblasti,“ dodáva analytik.

Viac si vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #voľby #Donald Tusk #Právo a spravodlivosť #Počúvajte Pravdu