Úder na nemocnicu v Gaze zabil najmenej 500 ľudí, Izrael a Palestínčania sa navzájom obviňujú

Izraelská armáda použila v súčasných bojových operáciách v Pásme Gazy a proti ozbrojencom na juhu Libanonu muníciu s bielym fosforom, tvrdia organizácie Human Rights Watch a Amnesty International. Televízia Al-Džazíra dnes informovala, že obe tieto organizácie k takémuto tvrdeniu došli na základe vlastných analýz videozáznamov a fotografií bojových operácií. Izrael tieto obvinenia už minulý týždeň odmietol a označil ich za „jednoznačne nepravdivé“.

17.10.2023 05:30 , aktualizované: 23:46
Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, nemocnica, telá Foto: ,
Telá Palestínčanov zabitých po výbuchu v nemocnici Ahli Arab v areáli nemocnice al-Shifa v meste Gaza v utorok 17. októbra 2023.
debata (405)

Najdôležitejšie udalosti

  • Po zbombardovaní nemocnice v Pásme Gazy je 500+ obetí, tvrdia miestne úrady
  • Zo zásahu nemocnice v Pásme Gazy sa navzájom obviňujú Izrael aj Palestínčania
  • Pri izraelskom nálete prišiel o život ďalší vysokopostavený veliteľ Hamasu
  • Prezident USA Joe Biden príde v stredu na Blízky východ
  • Nie je voda ani jedlo a tisícom ľudí v nemocniciach hrozí smrť. Situácia v Gaze je devastujúca
  • Scholz varoval Irán a Hizballáh pred zapojením sa do konfliktu medzi Izraelom a Hamasom
  • Izrael použil v Gaze muníciu s bielym fosforom, tvrdia humanitárne organizácie. Krajina to odmietla
  • USA uviedli niekoľko tisíc vojakov do stavu pripravenosti, kvôli situácii na Blízkom východe
Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video
Izraelský veľvyslanec na Slovensku Eitan Levon hovorí o reakcii jeho krajiny na útok teroristov z Hamasu. / Zdroj: TV Pravda
izrael, tanky Čítajte viac Hamas sa pripravoval minimálne rok. Chce vymeniť rukojemníkov za tisíce Palestínčanov
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
+15Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...

23:45 Jordánsko po zásahu nemocnice v Pásme Gazy, ktorý si vyžiadal stovky životov, zrušilo na stredu plánovaný summit so Spojenými štátmi, Egyptom a Palestínčanmi. Mal sa ho zúčastniť aj americký prezident Joe Biden, ktorý zamieri do oblasti. O zrušení summitu informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na jordánsku diplomaciu.

Biden mal v Ammáne rokovať s jordánskym kráľom Abdalláhom II., egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a šéfom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom o konflikte medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamás.

Svoju účasť na summite najprv zrušil Abbás, a potom celú akciu odvolalo jordánske ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého sa teraz nemá cenu baviť o ničom inom ako o tom, ako zastaviť vojnu. Biden neskôr svoju cestu do Jordánska zrušil, do Izraela ale pricestuje.

22:55 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že za výbuch nemocnice v Gaze môžu „barbarskí teroristi“, nie izraelská armáda, napísal izraelský denník Haarec. Islamistické hnutie Hamas výbuch nemocnice prisudzuje izraelskému náletu. Izraelská armáda, naopak, chybnej rakete Islamského džíhádu, ktorá bola odpálená na Izrael. Podľa úradov v Pásme Gazy si útok vyžiadal najmenej 500 mŕtvych.

21:45 Izraelské obranné sily (IDF) v utorok uviedli, že podľa počiatočného vyšetrovania bola explózia nemocnice v centre mesta Gaza, ktorá si mala vyžiadať vyše 500 obetí, výsledkom neúspešného odpálenia rakety palestínskeho radikálneho hnutia Hamas, uviedol britský denník The Guardian, ktorý sa odvolal na server i24NEWS.

Spravodajský web The Times of Israel zase píše, že podľa spravodajských informácií izraelskej armády v nemocnici v Gaze nastal výbuch, ktorý spôsobilo zlyhanie rakety palestínskeho Islamského džihádu.

21:28 Egypt, Jordánsko, či Liga arabských štátov (LAS) dôrazne odsúdili izraelský letecký útok na nemocnicu v Pásme Gazy, pri ktorom podľa palestínskych úradov zahynulo niekoľko stoviek ľudí. Uviedla to agentúra Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan myslí, že nálet je posledným príkladom izraelských úderov, ktoré „postrádajú základné ľudské hodnoty“. Irán označil útok za odporný a brutálny vojnový zločin.

„Vyzývam celé ľudstvo, aby podniklo kroky na zastavenie tejto bezprecedentnej brutality v Gaze,“ napísal na sociálnych sieťach turecký prezident. Podobne sa vyjadril aj generálny sekretár Ligy arabských štátov (LAS) Ahmad Abúl Ghajt, ktorý vyzval „Západ, aby okamžite ukončil tragédiu“ v Gaze. Tento útok je plodom „zlého ducha,“ povedal tiež Ghajt a dodal, že „naše arabské mechanizmy zaznamenávajú vojnové zločiny a páchatelia nebudú môcť uniknúť spravodlivosti,“ varoval.

Egypt „čo najdôraznejšie“ odsudzuje izraelský útok, uviedlo egyptské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého musí medzinárodné spoločenstvo urýchlene zasiahnuť, aby takéto porušenie pravidiel zastavilo. Taktiež kanadský premiér Justin Trudeau na otázku novinárov vyhlásil, že nálet na nemocnicu bol „strašný a absolútne neprijateľný“.

21:14 Najmenej 500 ľudí zahynulo pri izraelskom nálete na nemocnicu Al-Ahlí v meste Gaza, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, kde vládne islamistické hnutie Hamas.

Izraelská armáda uviedla, že v tejto chvíli zisťuje podrobnosti. Predseda palestínskej samosprávy, ktorá sídli na Západnom brehu Jordánu, Mahmúd Abbás medzitým podľa palestínskej agentúry WAFA vyhlásil trojdňový smútok. Káhira útok na nemocnicu silno odsúdila a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo.

Vláda Hamasu nálet na nemocnicu označila za vojnový zločin. „V nemocnici boli stovky chorých a zranených a ľudí, ktorí boli prinútení opustiť svoje domovy,“ uviedla vo vyhlásení. Lekár Zijád Šahádá, ktorý pôsobí v Gaze, televízii Al-Džazíra povedal, že nemocnica bola pokladaná za bezpečné miesto, kde sa ukrývali civilisti, ktorí utiekli zo svojich domovov. „Mŕtvych je teraz vyše 500, ale myslíme, že ich bude vyše 1000. Je to masaker,“ povedal.

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari v reakcii uviedol, že podrobnosti o údajnom zásahu nemocnice armáda zisťuje. Tiež povedal, že nevie, či vôbec išlo o izraelský úder. „Je tam veľa vzdušných úderov, veľa zlyhaní rakiet a veľa lživých správ Hamasu,“ poznamenal podľa denníka The Times of Israel.

Spravodajský web televízie Al-Džazíra píše, že nemocnica stále horí. „Masaker v nemocnici Al- Ahlí nemá v našej histórii obdoby. Zatiaľ čo v minulých vojnách a dňoch sme boli svedkami tragédií, to, čo sa odohralo dnes v noci, sa rovná genocíde,“ uviedol hovorca palestínskej civilnej obrany Mahmúd Basal.

Do ulíc na protest proti náletu podľa Al-Džazíru vyšli Palestínčania na okupovanom Západnom brehu Jordánu, a to okrem iného v mestách Nábulus a Džanín. Palestínsky prezident Abbás vyhlásil trojdňový štátny smútok. „Je to genocída. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite zasiahlo a zastavilo tento masaker. Mlčanie už nemožno akceptovať,“ uviedla v stanovisku Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). Rad palestínskych frakcií tiež vyzval na protestný generálny štrajk.

Al-Džazíra píše, že útok na nemocnicu zvyšuje tlak na amerického prezidenta Joea Bidena pred jeho stredajšou návštevou Izraela. Podľa televízie Biely dom v posledných dňoch začal viac zdôrazňovať potrebu riešiť humanitárnu situáciu v Pásme Gazy. 19:55 Izrael teraz nebojuje iba za seba, ale za celý slobodný svet. Na briefingu to povedal izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen. Palestínske hnutie Hamas, ktoré ovláda Pásmo Gazy a 7. októbra vykonalo krvavý útok na Izrael, bude podľa ministra porazené a už nikdy nebude hrozbou. Izraelská filmárka Šajlí Ataryová, ktorej manžel bol zavraždený v kibuci Kfar Aza, zatiaľ čo ona sama pred ozbrojencami utekala s novorodencom, na tlačovej konferencii povedala, že Hamas musí byť porazený a že v Gaze žijú dobrí ľudia, ktorí nechcú, aby im vládla teroristická organizácia.

„Nebojujeme len za Izrael, bojujeme za celý slobodný svet. Terorizmus je presne ako rakovina, šíri sa. Ak ho nezastavíme tu, príde do Paríža, Londýna alebo New Yorku,“ uviedol Kohen. Hamas prirovnal k teroristickej organizácii Islamský štát.

„Žiadny človek nedokáže pochopiť ich barbarstvo: Mučenie detí, vraždu tehotnej ženy a vyrezávanie plodu, zabíjanie preživších holokaustu… ani zvieratá sa tak nesprávajú, možno ich opísať len ako netvorov,“ poznamenal minister s tým, že islamisti v Izraeli zabili najmenej 1 300 ľudí a vyše 200 ďalších uniesli do Pásma Gazy. Kohen tiež uviedol, že Izrael doteraz zlikvidoval 1000 teroristov, vrátane veliteľov Hamasu a ozbrojencov zapojených do útoku na južný Izrael. Dodal, že 83 percent rozpočtu Hamasu pochádza od Iránu, zatiaľ čo palestínsky Islamský džihád je Iránom plne financovaný.

Hamas podľa ministra civilistov používa ako ľudské štíty, zatiaľ čo Izrael podľa neho dodržiava medzinárodné právo a „nikdy nebude cieliť na civilistov, deti a rodiny“. „My takí nie sme, útočíme na miesta, kde sa Hamás schováva,“ dodal Kohen s tým, že vojna bude nejaký čas trvať.

19:21 Počet palestínskych obetí izraelského bombardovania v Pásme Gazy podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva stúpol na 3 000. Medzi mŕtvymi je najmenej 940 detí a 1 032 žien, uviedol vládny mediálny úrad radikálneho hnutia Hamas. Ďalších 12 500 ľudí tam bolo od 7. októbra zranených. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najmenej šesť ľudí bolo zabitých pri izraelskom leteckom útoku, ktorý zasiahol školu prevádzkovanú Úradom OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) v utečeneckom tábore Maghád, uviedla dnes UNRWA na sociálnej sieti X. Niekoľko Palestínčanov bolo tiež zabitých a zranených pri izraelskom nálete na dvor nemocnice v centrálnej časti Gazy, tvrdilo dnes ministerstvo vnútra riadené Hamásom.

Šesťdesiatjeden Palestínčanov bolo zabitých a 1 250 bolo podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zranených od 7. októbra na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

18:14 Izrael od 7. októbra zaútočil na asi 5000 cieľov Hamasu v Pásme Gazy a zrušil mnoho ďalších úderov v snahe zabrániť civilným obetiam, povedal zdroj agentúry Reuters.

17:58 Biely dom nevidí žiadne znaky prehlbujúcej sa angažovanosti Iránu vo vojne medzi Izraelom a Hamasom. Pre spravodajskú televíziu CNN v utorok to uviedol hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. Na otázku, či USA zaznamenali, že by sa Irán zapájal do tohto konfliktu novými spôsobmi, Kirby odpovedal: „Okrem rétoriky…nie“.

Irán opakovane vyzval Izrael, aby zastavil útoky na pásmo Gazy a varuje, že opačnom prípade sa vojna rozšíri do ďalších častí Blízkeho východu. Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v sobotu povedal, že ozbrojené skupiny v regióne napojené na Irán sú „plne pripravené“ reagovať na akýkoľvek krok Izraela.

Kirby v utorok komentoval aj rozkaz vydaný 2000 americkým vojakom, aby sa pripravili na nasadenie na Blízkom východe, čo má byť demonštrácia sily v eskalujúcom konflikte medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktorý sa odohráva na území Izraela a v pásme Gazy.

„Nechceme, aby tento konflikt eskaloval a rozširoval sa,“ povedal Kirby pre CNN s tým, že neexistujú žiadne plány ani zámery nasadiť americké jednotky do bojových misií.

Minister obrany USA Lloyd Austin na margo vojenskej misie uviedol, že umožní USA „rýchlejšie reagovať“ na krízu. Biely dom však prostredníctvom Kirbyho zdôraznil, že nemá v pláne rozmiestniť amerických vojakov v teréne.

17:28 Palestínske radikálne hnutie Hamas oznámilo smrť jedného zo svojich najvyššie postavených veliteľov Ajmána Nufala, ktorý prišiel o život pri nálete izraelskej armády. Tá zatiaľ Nufalovu smrť nekomentovala, informovala agentúra AFP.

Nufal bol členom vyššej vojenskej rady brigád Izzaddína Kasáma, ktoré sú ozbrojeným krídlom hnutia Hamas a zodpovedal za centrálnu časť pásma Gazy. Bol spájaný aj s vytvorením operatívnej skupiny, ktorá koordinovali aktivity Hamasu, Palestínskeho islamského džihádu a ďalších militantov na tomto území.

Podľa agentúry AP Nufal prišiel o život pri nálete na utečenecký tábor Burajdž ležiaci v strednej časti pásma Gazy.

Izraelská armáda (Cahal) na margo týchto cielených útokov uviedla, že sa zameriava na úkryty, infraštruktúru a veliteľské centrá Hamasu.

16:45 Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval v utorok do Izraela. Návštevou chce tejto krajine prejaviť solidaritu po bezprecedentných útokoch palestínskeho militantného hnutia Hamas, informuje agentúra DPA.

Scholz plánuje v Izraeli rokovať o aktuálnej situácii v oblasti bojov, ako aj o tom, ako zabrániť ďalšej eskalácii. Stretnúť sa má s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, prezidentom Jicchakom Herzogom a tiež s príbuznými rukojemníkov, ktorých vrátane niekoľkých nemeckých občanov zajal Hamas.

Z Izraela následne nemecký kancelár odletí do Egypta, kde ho čaká schôdzka s tamojším prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.

16:20 Šéf hlavnej správy rozviedky izraelskej armády Aharon Chaliva priznal zodpovednosť za zlyhania izraelských tajných služieb, ktoré viedli k tomu, že palestínske radikálne hnutie Hamas mohlo 7. októbra uskutočniť svoj prekvapivý útok na Izrael. Informoval o tom v utorok spravodajský web The Times of Israel (TOI).

„Riaditeľstvo vojenského spravodajstva pod mojím velením nevarovalo pred teroristickým útokom Hamasu,“ vyhlásil Chaliva. „Zlyhali sme v našej najdôležitejšej misii a ako šéf riaditeľstva vojenského spravodajstva nesiem plnú zodpovednosť za toto zlyhanie,“ zdôraznil.

Chaliva dodal, že kauzu treba vyšetriť komplexne a vyvodiť z nej závery. Podľa neho však teraz pred Izraelom stojí „len jedna úloha: brániť sa a vyhrať“.

útok na Izrael, Izrael, Pásmo Gazy Čítajte aj Šéf izraelskej tajnej služby: Nezmarili sme útok Hamasu, som za to zodpovedný

16:15 Pri izraelských náletoch v Gaze zahynul vysokopostavený predstaviteľ ozbrojeného krídla Hamásu Ajmán Nufál. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedlo ozbrojené krídlo tejto palestínskej islamistickej skupiny, ktorá v Pásme Gazy vládne.

Nufál bol členom vyššej vojenskej rady ozbrojeného krídla Hamasu brigády Kasám a zodpovedal za strednú časť Pásma Gazy.

15:55 Spojené štáty uviedli 2000 vojakov a „množstvo ďalších jednotiek“ do stavu zvýšenej pripravenosti. Podľa dnešného vyhlásenia ministerstva obrany majú byť schopné „rýchlo reagovať na vyvíjajúcu sa bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe“. Rozhodnutie o nasadení vojakov ale zatiaľ USA neprijali. List The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje z rezortu obrany uvádza, že jednotky by v prípade nasadenia plnili úlohy poradcov či zdravotnej podpory alebo pomáhali so zásobovaním.

Zástupcovia americkej vlády sú pri rozhovoroch s novinármi opatrní, podotýka web stanice CNN, „pretože nechcú budiť dojem, že by sa americké sily priamo zapojili do konfliktu“ medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas v Pásme Gazy inak, ako ako ako podporná sila.

Spojené štáty sa však svojím vojenským postojom snažia odradiť iných potenciálnych nepriateľov Izraela, aby využili vzniknutý chaos a na židovský štát sami alebo prostredníctvom inej organizácie zaútočili, napríklad šiítske hnutie Hizballáh v Libanone alebo Irán. Na východ Stredozemného mora USA minulý týždeň vyslali údernú námornú skupinu na čele s lietadlovou loďou USS Gerald R. Ford, ku ktorej by sa mala pripojiť aj USS Eisenhower so sprievodnými plavidlami.

15:10 Izraelská armáda použila v súčasných bojových operáciách v Pásme Gazy a proti ozbrojencom na juhu Libanonu muníciu s bielym fosforom, tvrdia organizácie Human Rights Watch a Amnesty International. Televízia Al-Džazíra dnes informovala, že obe tieto organizácie k takémuto tvrdeniu došli na základe vlastných analýz videozáznamov a fotografií bojových operácií. Izrael tieto obvinenia už minulý týždeň odmietol a označil ich za „jednoznačne nepravdivé“.

„Izrael používa pri vojenských operáciách v Gaze a v Libanone muníciu s bielym fosforom, čím vážne ohrozuje civilistov,“ uviedla na sociálnej sieti X minulý týždeň organizácia Human Rights Watch (HRW). „Biely fosfor spôsobuje hrozivé popáleniny a môže zapáliť domy. Jeho použitie v obývaných oblastiach je nelegálne,“ napísala HRW a pripojila k tomu video, na ktorom je podľa nej použitie tejto munície izraelskou armádou zachytené. Podľa televízie France 24 túto hypotézu potvrdili aj viacerí experti stanici France Info a denníku The Washington Post.

Biely fosfor je horľavá chemická látka, ktorá je cítiť ako cesnak. Dáva sa do delostreleckých granátov a bômb a používa sa na maskovanie presunov na bojisku, kde vytvára hustý dym. Pre tieto manévre je jej použitie legálne, zakázaná je ale v oblastiach, kde sú civilisti.

13:50 Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes kritizoval palestínske hnutie Hamas za pondelkové zverejnenie videa s unesenou mladou ženou, ktorá má izraelské a francúzske občianstvo. Išlo o prvé video s rukojemníkmi, ktoré Hamas od útoku zo 7. októbra zverejnil. Matka dievčaťa, už ozbrojenci Hamasu uniesli," vyzvala svetových lídrov .{target:_blan­k}":[https://www.ynetnews.com/…le/hjlojuqzt#…], aby pomohli jej dcéru a ďalších rukojemníkov zachrániť a spojili sa v boji proti teroru. Macron dnes tiež uviedol, že chce čoskoro navštíviť Izrael, dátum ale nezverejnil. V Izraeli je dnes na návšteve rumunský premiér Marcel Ciolacu a tiež spolkový kancelár Olaf Scholz.

Francúzsky prezident v reakcii na zverejnenie videa s unesenou dvadsaťjedenročnou ženou vyzval na jej okamžité prepustenie a branie rukojemníkov označil za „odporné“ a „hanebné“. Macron, ktorý je dnes na návšteve v Albánsku, tiež povedal, že „veľmi pozorne sleduje intenzívne rozhovory“ o prepustení rukojemníkov. „Chcem byť veľmi opatrný …, aby som neohrozil intenzívne rozhovory, ktoré práve vedieme,“ povedal francúzsky prezident dnes v Tirane. Podľa neho rokovania postupujú.

13:40 Dar aš-Šifá je najväčšou nemocnicou v Pásme Gazy. Názov v arabčine znamená „dom liečenia“. V posledných dňoch do nej však ľudia prúdia nielen kvôli urgentnej potrebe zdravotnej starostlivosti, ale keďže sú presvedčení, že v nej budú v bezpečí pred izraelským bombardovaním. Miestne úrady uvádzajú, že v budovách nemocnice, ich bezprostrednom okolí a na dvore, v tieni dosiek zavesených z kovového zábradlia, prebýva medzi 35.000 a 40.000 ľuďmi, píše reportérka listu The Guardian Ruth Michaelsonová.

„Lekári sem priviedli svoje rodiny, aby boli v bezpečí. V noci som spal na operačnom stole. Ľudia sú úplne vystrašení a majú za to, že toto miesto je najbezpečnejšie,“ povedal denníku The Guardian jeden z miestnych chirurgov s krstným menom Ghasán, dodal však, že vysoká koncentrácia ľudí prináša riziko šírenia infekčných chorôb.

Nemocnica bola okrem incidentu v roku 2014 v poslednej dekáde ušetrená ostreľovania. Dnes, rovnako ako ďalšie zdravotnícke zariadenia v Gaze, však čelí totálnej izraelskej blokáde a nemá vonkajší zdroj elektriny. Hoci vyhlásenia zástupcov medzinárodných organizácií a ľudí priamo z Gazy sa mierne líšia, dá sa predpokladať, že nemocnici dôjde palivo do generátorov v ráde hodín, maximálne jedného dňa.

„Väčšina prípadov od novorodeneckého oddelenia je závislá nie elektrine,“ povedal agentúre AP už v piatok primár oddelenia Násir Bulbul, ktorý rovnako ako ďalší lekári varoval pred smrťou stoviek až tisícok pacientov, keď zariadenie dôjde energie.

Hoci dár aš-Šifá by sa v súlade s izraelskou výzvou mala evakuovať a premiestniť na juh Pásma Gazy, miestni uvádzajú, že je to nemožné, pretože v inej časti Gazy nie je zariadenie, ktoré by bolo schopné pojať také množstvo pacientov. Medzičasom aj samotná Dár aš-Šifá praská vo švíkoch; lekári sa kvôli vyčerpaným zásobám i ľudským silám dokážu venovať len najvážnejším prípadom, pacientov ošetrujú na chodbách i mimo budovy nemocnice a telá zosnulých skladajú do stanov, na parkovisko alebo vonku na slnku.

„Ľudia sú príliš vystrašení, ako aby išli pochovávať svojich mŕtvych,“ povedal chirurg Ghasán. „Nielenže nám došli zásoby, ale vyčerpaní sú aj členovia personálu. Mnoho z nich bolo zabitých, veľa stratilo niekoho z rodiny. Dnes ráno nám prišli dve deti z rôznych miest, obe vážne zranené, obe s poznámkou ‚zranené dieťa, žiadni žijúci rodinní príslušníci‘… aj preživší strávia zvyšok života sami,“ dodal.

13:25 Izraelské obliehanie Pásma Gazy a nariadenie evakuácie by podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) mohli predstavovať medzinárodný zločin násilného presunu civilistov.

„Obávame sa, že toto nariadenie spojené s kompletným obliehaním Gazy nemožno považovať za zákonnú dočasnú evakuáciu, a preto by znamenalo násilný presun civilistov v rozpore s medzinárodným právom," konštatovala hovorkyňa úradu Ravina Shamdasani.

Sky News pripomína, že termín násilný presun opisuje nútené premiestňovanie civilného obyvateľstva a je to zločin proti ľudskosti, ktorý trestá Medzinárodný trestný súd.

12:55 Najvyšší duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí dnes vyzval na okamžité zastavenie izraelského bombardovania Pásma Gazy. Ak podľa neho Izrael bude pokračovať v „páchaní zločinov“ v Gaze, nikto nebude môcť zastaviť moslimov a hnutie odporu proti Izraelu v ďalších častiach sveta. Podľa agentúry Reuters o tom informovali iránske štátne médiá.

„Ak budú zločiny sionistického režimu pokračovať, nikto nemôže zastaviť moslimov a sily odporu,“ povedal Chameneí podľa iránskej tlačovej agentúry Tasním. Podľa televízie Al-Arabíja mal na mysli rôzne šiitské milície, napríklad libanonské hnutie Hizballáh či jeho spojencov v Iraku a Sýrii, ktoré Teherán podporuje a ktoré spolu s palestínskymi militantnými skupinami označuje za „os odporu“.

Najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, sa... Foto: SITA/AP
Irán, Alí Chameneí, ajatolláh Najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, sa zúčastňuje slávnostnej promócie skupiny kadetov ozbrojených síl v Teheráne, Irán, 10. októbra 2023.

Už minulý týždeň sa podobne vyjadril iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján, ktorý v piatok navštívil Libanon. Tam vyhlásil okrem iného, že na pokračovanie „vojnových zločinov proti Palestíne a Gaze“ odpovie zvyšok osi odporu. „Sionistická entita a jej stúpenci budú samozrejme zodpovední za následky,“ povedal šéf iránskej diplomacie.

V pondelok Amírabdolláhján však zdôraznil, že je stále šanca na politické riešenie konfliktu. Dodal ale, že ak bude Izrael pokračovať „vo vojnových zločinoch“ voči palestínskym civilistom, je možná „akákoľvek akcia“ hnutia odporu v priebehu niekoľkých hodín.

11:40 Izrael sa pripravuje na ďalšie fázy vojny s palestínskym hnutím Hamas, nemusí to však byť pozemná ofenzíva, povedal dnes podľa agentúry Reuters hovorca izraelskej armády Richard Hecht. Bližšie podrobnosti o možnostiach, ako by táto akcia mohla vyzerať, neuviedol.

„Pripravujeme sa na ďalšie fázy vojny. Nepovedali sme, ako budú vyzerať. Každý hovorí o pozemnej ofenzíve. Mohlo by to byť niečo iné,“ povedal podľa Reuters na pravidelnom brífingu s novinármi Hecht, ktorý má oficiálnu funkciu „medzinárodného hovorcu“ izraelskej armády.

Izrael, Gaza Čítajte aj Kruté mestské boje a všade smrteľné pasce. Ako chce Izrael ovládnuť Gazu?

11:05 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila bilanciu palestínskych obetí v Gaze, ktorá od začiatku vojny hnutia Hamas s Izraelom predstavuje 2800 mŕtvych, z toho polovica sú ženy a deti, píše Reuters. Počet mŕtvych narastá v priemere o nižšie stovky denne.

Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme... Foto: SITA/AP, Fatima Shbair
Izrael, Palestína, bombardovanie Pásma Gazy, Hamas Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme Gaza, 16. októbra 2023.

11:00 Status palestínskeho Pásma Gazy sa bude po plánovanom izraelskom pozemnom útoku na toto územie riešiť „globálne“ a bude predmetom diskusie izraelských politikov a ďalších krajín. Povedal to dnes na tlačovej konferencii hovorca izraelskej armády, ktorý odpovedal na otázku, či Izrael po skončení pozemnej operácie v Pásme Gazy zostane a toto doteraz palestínske územie ovládne. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Máme na stole všetky možnosti, ako by sa to mohlo skončiť,“ odpovedal dnes hovorca izraelskej armády Daniel Hagari na otázku, čo bude po pozemnej operácii izraelskej armády do Gazy. „Vláda tiež rokuje o tom, ako by to mohlo vyzerať… je to tiež globálna téma, záleží aj na tom, ako bude vyzerať situácia v regióne,“ dodal Hagari.

Izrael Palestína Gaza Hamas Čítajte aj O spustení invázie do Gazy rozhodne politické vedenie, tvrdí izraelská armáda

10:20 V palestínskom Pásme Gazy sa ďalej zhoršuje už tak krízová humanitárna situácia, podľa úradu OSN tam okrem iného hrozí šírenie chorôb pre nedostatok čistej pitnej vody a dochádza aj zásoby jedla. Miestne nemocnice sú po masívnom izraelskom bombardovaní preplnené a tisíckam pacientov hrozí smrť, pretože nemocniciam rýchlo ubúda palivo pre prevádzku núdzových generátorov. Totálnu blokádu palestínskeho Pásma Gazy nariadil Izrael v odvete za brutálny útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra. Podľa palestínskych úradov izraelská armáda bombarduje aj juh Pásma Gazy, kam pritom poslala civilistov zo severu pred očakávanou pozemnou operáciou.

„Stovky ľudí zdieľa jednu toaletu, náš personál musí dávať pitnú vodu na prídel, jeden liter denne,“ povedala rozhlasovej stanici BBC Juliette Toumaová, ktorá pracuje pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). „Naši zamestnanci sú tiež veľmi unavení, prišli sme o 14 ľudí a straty stále rastú,“ dodala. „Naše zásoby rýchlo miznú,“ opísala ďalej situáciu na juhu Pásma Gazy, kam utiekli desiatky tisíc Palestínčanov zo severu pásma.

UNRWA vo vyhlásení dnes podľa televízie Al-Džazíra tiež uviedol, že má obavy kvôli „dehydratácii a chorobám zo špinavej vody“ po kolapse dodávok vody a sanitárnych služieb. Podľa neho dnes v Gaze prestalo fungovať posledné odsoľovacie zariadenie. Voda podľa UNRWA dnes vystačí na juhu Pásma Gazy len asi pre 14 percent ľudí. Úrad OSN tiež varoval, že sú ohrozené životy tisícov ľudí v nemocniciach v Pásme Gazy, pretože im dochádza palivo pre núdzové generátory elektriny.

Stále nie je jasné, kedy sa otvorí pre humanitárnu pomoc jediný možný prechod, ktorý leží na hranici Pásma Gazy s Egyptom. Káhira tvrdí, že prechod Rafáh neuzavrela, ale že nemôže fungovať kvôli izraelským náletom.

9:33 Izraelské sily zabili štyroch militantov, ktorí sa pokúsili preniknúť z Libanonu na územie Izraela. V utorok to uviedla izraelská armáda.

„Pozorovateľské jednotky IDF (izraelskej armády) pred malou chvíľou spozorovali skupinu teroristov, ktorá sa pokúšala infiltrovať cez bezpečnostný plot s Libanonom a nastražiť výbušné zariadenie… Štyria teroristi boli zabití,“ píše sa vo vyhlásení izraelskej armády.

9:20 Palestínčania v Pásme Gazy v utorok ráno hlásili intenzívne bombardovanie na juhu enklávy, kde Izrael nariadil civilistom zo severu hľadať útočisko.

Podľa miestnych médií izraelské bomby zasiahli územie západne a juhovýchodne od mesta Chán Júnis a západne od Rafahu. Tisíce ľudí, ktorí sa snažia uniknúť z Gazy, sa zhromažďujú v okolí Rafahu, jediného hraničného priechodu medzi Egyptom a pásmom Gazy.

Ďalšie podrobnosti neboli bezprostredne známe.

V pondelok sa stal terčom vojenského útoku aj Rafah. Okolie tohto hraničného priechodu bolo počas minulého týždňa zasiahnuté izraelskými náletmi najmenej trikrát. Izrael takto reaguje na útok militantov z palestínskeho radikálneho hnutia Hamas 7. októbra na územie Izraela.

8:50 Izraelská armáda v noci na utorok pokračovala v odvetných leteckých úderoch na Pásmo Gazy, kde zasiahla viac ako 200 cieľov súvisiacich s palestínskymi organizáciami Hamas a Islamský džihád. Informoval o tom The Times of Israel (ToI) s odvolaním sa na vyjadrenie Izraelských obranných síl (IDF). Podľa palestínskych úradov prišlo pri úderoch o život najmenej 49 Palestínčanov, napísala agentúra Reuters.

Izraelská armáda uviedla, že zasiahla okrem iného ústredie Hamasu, kde bolo zabitých niekoľko členov tohto radikálneho hnutia, a tiež banku, ktorej služby využívalo. Ozbrojenci Hamasu podnikli 7. októbra rozsiahly pozemný a raketový útok na juh Izraela, pri ktorom zavraždili 1 400 ľudí, väčšinou civilistov vrátane žien a detí. 200 osôb uniesli späť do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Na nočných úderoch, ktoré sa ďalej zamerali na veliteľské stanoviská Hamasu a niekoľko skladísk zbraní v meste Gaza, sa podieľalo tiež izraelské námorníctvo, dodala armáda.

Ministerstvo vnútra v Gaze oznámilo, že pri izraelských útokoch, ktoré v noci zasiahli obytné domy v mestách Chán Júnis a Rafáh, zahynulo najmenej 49 Palestínčanov.

8:15 Japonsko pošle civilistom v Pásme Gazy humanitárnu pomoc za desať miliónov dolárov, oznámila japonská ministerka zahraničia Jóko Kamikawaová.

Zároveň dodala, že bude počas utorka telefonovať so svojím iránskym náprotivkom Hosejnom Amírabdolláhjánom v snahe znížiť napätie na Blízkom východe tak rýchlo, ako to len bude možné, uviedli agentúry Reuters a Kjódó.

7:47 Americký prezident Joe Biden v pondelok absolvoval telefonické rozhovory s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, irackým premiérom Muhammadom Šijá Súdáním a nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom. Hovorili o konflikte medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Sísí a Biden v spoločnom telefonickom rozhovore zdôraznili potrebu zabrániť ďalšiemu stupňovaniu konfliktu medzi Palestínčanmi a Izraelom, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti v oblasti Blízkeho východu. Zhodli sa, že prioritou je ochrana civilistov a dodanie humanitárnej pomoci do pásma Gazy, píše Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu egyptského prezidenta.

Témou rozhovorov so Súdáním a Scholzom boli následky útokov militantného hnutia Hamas, ktoré si od soboty 7. októbra vyžiadali viac než 1400 mŕtvych na strane Izraela. Počas odvetných útokov izraelskej armády prišlo o život najmenej 2778 Palestínčanov, pripomína agentúra AP.

6:40 Izraelská armáda oznámila, že Izrael v noci na utorok začal útočiť na ciele šiitského militantného hnutia Hizballáh v Libanone.

„Izraelská armáda útočí na vojenské ciele teroristickej organizácie Hizballáh na libanonskom území,“ uviedla armáda vo vyhlásení.

Izrael v pondelok posilnil svoje vojská na severnej hranici s Libanonom a začal s evakuáciou tisícov obyvateľov z 28 komunít v tejto oblasti. Reagoval na útoky hnutia Hizballáh, podporovaného Iránom.

6:35 Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok zamietla rezolúciu predloženú Ruskom, ktorá odsudzovala útoky a prejavy násilia voči civilistom, slovne však nespomínala hnutie Hamas. To 7. októbra spustilo rozsiahle útoky na izraelskom území.

Za rezolúciu zahlasovali okrem Ruska ešte štyri ďalšie krajiny. Štyri krajiny vrátane USA boli proti a šesť sa zdržalo hlasovania. Na prijatie rezolúcie je potrebných aspoň deväť hlasov a zároveň ju nesmie vetovať žiadny z piatich stálych členov, ktorými sú USA, Británia, Čína, Francúzsko a Rusko.

Rusko v rezolúcii žiadalo okamžité prímerie a nerušené dodávky humanitárnej pomoci pre Palestínčanov v pásme Gazy. V návrhu sa však nespomínalo hnutie Hamas, ktoré podniklo 7. októbra bezprecedentný útok proti Izraelu.

5:30 Približne 2000 amerických vojakov dostalo rozkaz, aby sa pripravili na možné nasadenie na podporu Izraela v konflikte s hnutím Hamas. Uviedla to agentúra Reuters a stanica NBC News, ktoré sa odvolávajú na zdroje z prostredia americkej armády.

Vojaci môžu byť v oblasti Blízkeho východu v prípade potreby nasadení v priebehu 24 hodín, namiesto zvyčajných 96 hodín, píše Reuters. Sú medzi nimi aj jednotky, ktoré poskytujú zdravotnú pomoc či iné druhy podpory.

Vojaci podľa NBC News ešte neboli nikam vyslaní a nemusia byť nevyhnutne poslaní do Izraela či pásma Gazy. V prípade rozkazu pôjdu do neďalekej krajiny, aby boli pripravení podporiť Izrael.

5:25 Americký prezident Joe Biden v stredu navštívi Izrael, ktorému vyjadrí americkú solidaritu. Podľa agentúry Reuters to po rokovaní s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom uviedol šéf americkej diplomacie Antony Blinken. S Netanjahuom sa stretne aj Biden. Počas svojej návštevy dá najavo, že Izrael má právo brániť svojich občanov pred radikálnym palestínskym hnutím Hamas, oznámil tiež Blinken. Z Izraela sa americký prezident presunie do Jordánska, kde bude rokovať okrem iného s predsedom palestínskej samosprávy Mahmúdom Abbásom, dodal hovorca Bieleho domu.

Biden dá počas svojej návštevy Izraelu jasne najavo, že „Izrael má právo a povinnosť brániť svoj ľud pred Hamásom a ďalšími teroristami a zabrániť budúcim útokom,“ uviedol Blinken. Podľa hovorcu Bieleho domu Johna Kirbyho tiež americký prezident mieni od izraelských predstaviteľov získať informácie o izraelskej stratégii ohľadom „tempa vojenských operácií“.

Už v nedeľu o Bidenovej ceste do Izraela špekulovali izraelské médiá. Po návšteve Izraela sa Biden premiestni do Jordánska, kde sa stretne s jordánskym kráľom Abdalláhom II., egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a predsedom palestínskej samosprávy, oznámil hovorca Bieleho domu John Kirby.

Hnutie Hamas 7. októbra podniklo na Izrael rozsiahle vzdušné i pozemné útoky, pri ktorých zomrelo najmenej 1400 ľudí, väčšinou civilistov. Zranených bolo podľa izraelského ministerstva zdravotníctva vyše 4 000 Izraelčanov. Podľa izraelských úradov okrem toho Hamas uniesol do Pásma Gazy, ktoré ovláda, najmenej 199 ľudí ako rukojemníkov. Izrael na útok Hamasu odpovedal mohutnými náletmi na Pásmo Gazy. Pri bombardovaní Gazy zomrelo podľa úradov Hamasu 2 808 ľudí a ďalších 10 850 utrpelo zranenia.

405 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #útok na Izrael