Rusi neustále posúvali čas začiatku invázie, spomína šéf ukrajinskej rozviedky

Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov tvrdí, že keď už rozviedka definitívne vedela presný čas začiatku ruskej invázie, presťahoval sa niekoľko hodín pred vypuknutím vojny do svojej kancelárie. Povedal to v podcaste webu Ukrajinská pravda.

17.10.2023 07:25
Kyrylo Budanov Foto:
V popredí šéf Ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov.
debata (49)

Podľa Budanova Rusi neustále posúvali čas začiatku invázie. „Posledné dva týždne to posúvali tam a späť o deň alebo dva. Ale 23. februára, okolo 14:30, sme dostali jasné informácie, že začiatok bude o štvrtej ráno. Táto informácia bola odovzdaná prezidentovi. Vydal rozkazy, ale spočítajte si to, do štvrtej ráno už nezostávalo veľa času,“ vyhlásil Budanov.

Zameraj Rusov a páľ! Ako vyzerá vojna z kokpitu Su-25
Video
Piloti stíhačiek Su-25 pokračujú v ničení ruských okupačných síl na frontových líniách. / Zdroj: Ukrajinské vzdušné sily

Spomína si, ako popoludní 23. februára vzal manželku a išli do supermarketu na väčší nákup. „Dobre si to pamätám. Nakúpili sme potraviny, presťahovali sme sa do mojej kancelárie, išli spať, rozprávali sa a čakali… Potom som si trochu zdriemol. Okolo 3:30 mi zavolal šéf kancelárie prezidenta (Andrij Jermak, pozn.) a vraví: ‚Možno sa to napokon nestane‘. Odvetil som mu: ‚Dúfajme v to najlepšie, ale pochybujem‘. A tak sme sa ďalej rozprávali takmer do štvrtej,“ priblížil.

Ukrajinský generál: Ruský vrtuľník horí dobre
Video
,,Ruský Mi-8 bol zostrelený. Skvelá práca 25. výsadkovej brigády. Dobre horí. Výborne, bojovníci," komentoval zničenie ruskej helikoptéry veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády generál Olexandr Syrskyj. Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily

Budanov tvrdí, že preňho samotného bolo dôležité, aby sa jeho spravodajské informácie o invázii ukázali ako pravdivé. „Musíte pochopiť, aj toto bola výzva. Lebo keby som ako šéf špeciálnych služieb podal nesprávne hlásenie, bola by to pre mňa blamáž. V skutočnosti boli prvé útoky okolo 4:20, pretože rakety už boli vo vzduchu a ešte nejaký čas trvalo, kým priletia. Povedal som si: ‚Je to tu. Teraz musíme začať pracovať na ďalšom probléme‘,“ skonštatoval Budanov.

Zdevastovaná Ukrajina a zničené mnohé osudy ľudí

Povojnová obnova Ukrajiny si bude vyžadovať veľké globálne finančné úsilie.

Fotogaléria
Pavel a Čaputová pricestovali na návštevu...
Zničená budova v meste Bachmut v Doneckej...
+12Chlapec sa hrá na preliezačkach pred zničenou...
49 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine