Jonski: Poľským premiérom by mal byť Tusk, tak rozhodli voliči

Predsedom poľskej vlády by vzhľadom na počet preferenčných hlasov mal byť líder Občianskej koalície Donald Tusk. Myslí si to jej poslanec Dariusz Jonski, ktorý v rozhovore pre agentúru PAP reagoval na špekulácie médií, že premiérsku funkciu by mohol zastávať aj líder inej strany.

20.10.2023 18:29
Donald Tusk Foto: ,
Bývalý poľský premiér a líder opozičnej liberálnej Občianskej koalície Donald Tusk pred svojimi priaznivcami v sídle strany vo Varšave 15. októbra 2023
debata (6)

Tusk, bývalý poľský premiér a expredseda Európskej rady, kandidoval vo Varšave a získal rekordný počet 538 634 prefe­renčných hlasov. Jonski konštatoval, že na základe toho by sa premiérom mal stať Tusk, keďže toto „rozhodnutie urobili voliči“.

Novú vládu v Poľsku bude zrejme zostavovať stredová Občianska koalícia so stredopravou Treťou cestou (TD) a stranou Ľavica, pretože doteraz vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) síce v nedeľných parlamentných voľbách získala najviac hlasov, ale nemá v parlamente väčšinu.

Jonski v súvislosti so zostavovaním vlády odmietol komentovať správy z médií, že predsedom vlády by sa mohol stať niekto iný ako Tusk, napríklad Wladyslaw Kosiniak-Kamysz – líder agrárnej Poľskej ľudovej strany (PSL), ktorá spolu so stredopravou stranou Poľsko 2050 (PL2050) tvoria koalíciu TD.

Súčasne tento zvolený poslanec nechcel špekulovať ani o rozdelení ministerstiev. Podotkol len, že lídri strán spolu komunikujú a keď zavrú túto diskusiu na programovej a potom i na personálnej úrovni, predstúpia pred verejnosť, aby ju informovali.

Poslanec za KO privítal konzultácie, ktoré bude prezident Andrzej Duda na budúci týždeň viesť s lídrami jednotlivých strán zastúpených v novom parlamente. Jonski vyjadril nádej, že prezident poverí zostavením vlády „tých, ktorí prinesú na stôl (parlamentnú) väčšinu“.

Tusk Čítajte viac Rovnocenní súperi: Tusk sa vrátil do Poľska, aby porazil muža s mačkou
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk