Surovikina vystriedal na čele ruského letectva generál Afzalov

Generálplukovník Viktor Afzalov sa stal novým veliteľom ruských vzdušných a kozmických síl namiesto armádneho generála Viktora Surovikina, oznámila ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruského letectva.

20.10.2023 23:27
Generál Sergej Surovikin Foto: ,
Generál Sergej Surovikin
debata (6)

Po Surovikinovom odvolaní plnil Afzalov funkciu veliteľa vzdušných a kozmických síl dočasne, ešte predtým býval Surovikinovým zástupcom.

Surovikin zavelil: Civilisti preč z Chersonu. Rusi evakuujú tisíce ľudí.

Video

Surovikin, ktorý jeden čas velil ruskému ťaženiu na Ukrajine, upadol do nemilosti krátko po potlačení vzbury žoldnierov Jevgenija Prigožina, ktorý sa neskôr stal obeťou doposiaľ neobjasnenej havárie súkromného lietadla pri lete z Moskvy do Petrohradu.

Avšak ako „Surovikinova línia“ sa medzitým preslávil pás opevnenia, ktorý doteraz bráni rozvinutiu ukrajinskej protiofenzívy na juhovýchode Ukrajiny.

Vladimir Putin / Sergej Surovikin / Čítajte viac Dokumenty odhalili tajomstvo generála Surovikina. Bol tajným členom vagnerovcov

Generál bol zadržaný po júnovej vzbure žoldnierov, ale v septembri sa objavili v médiách správy, že bol krátko po Prigožinovej smrti prepustený z vyšetrovacej väzby.

Podľa bližšie nespresnenej osoby blízkej ruskému ministerstvu obrany si Surovikin mohol ponechať vojenskú hodnosť, nemá však nádej na akýkoľvek kariérny postup. Ruské štátne médiá predtým informovali, že v auguste bol odvolaný z funkcie šéfa ruského letectva.

Surovikin, ktorý počas ruskej vojenskej intervencie v občianskej vojne v Sýrii získal prezývku generál Armagedon, riadil ruské vojnové operácie na Ukrajine krátko. V januári túto funkciu odovzdal náčelníkovi generálneho štábu, generálovi Valerijovi Gerasimovovi. Ruskými vojnovými komentátormi bol všeobecne vnímaný ako silný a schopný veliteľ.

Generál Sergej Surovikin Čítajte viac Surovikin žije. Dôkaz? - Zosadili ho
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Surovikin