USA: Rusko sa snažilo spochybniť integritu volieb v demokratických krajinách

Rusko sa podľa Spojených štátov snažilo spochybniť integritu volieb v demokratických krajinách na celom svete. Vyplýva to zo správy spravodajských služieb USA, ktorú Washington zaslal približne sto krajinám v Európe, Ázii, Afrike a Severnej Amerike a zverejnil v piatok, informuje Reuters a The Guardian.

21.10.2023 14:52
debata (57)

„Rusko sa zameriava na operácie, ktorými sa snaží oslabiť dôveru verejnosti v integritu volieb,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej na to Rusko využíva svoje špionážne siete, štátne médiá a sociálne siete. Podľa informácií USA to „vysokopostavení predstavitelia ruskej vlády vrátaní tých v Kremli považujú za účinné“.

Trump US Japan Čítajte viac WP: USA stále nie sú pripravené na zásahy Moskvy do volieb

Rusko podľa správy USA vyvinulo v rokoch 2020 až 2022 „intenzívne úsilie“, aby spochybnilo integritu najmenej 11 volieb v deviatich demokratických krajinách vrátane Spojených štátov. Najmenej v 17 ďalších demokratických štátoch využilo Rusko podľa správy „menej výrazné“ spôsoby ovplyvňovania verejnej mienky, medzi ktoré patrí šírenie ruských politických odkazov a aktivita na sociálnych sieťach. USA dotknuté krajiny nešpecifikovali.

Poľsko, tank, prehliadka Čítajte viac Rusi vybudovali v Poľsku sieť amatérskych špiónov. Poliaci operáciu prekazili

Ako príklad sa v správe uvádzajú voľby v nemenovanej európskej krajine v roku 2020. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) počas nich podľa USA pracovala na zastrašovaní volebných pracovníkov, organizovala protesty v deň volieb a „sabotovala hlasovanie zo zahraničia“.

Špionáž pre Rusov robil poslanecký asistent, príslušník SIS či prorektor
Video

Podľa nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva zahraničných vecí Rusko v tomto úsilí podnietil úspech ich dezinformačnej kampane počas amerických volieb v roku 2020 a počas pandémie COVID-19.

Vladimir Putin Čítajte viac Prezidentské voľby? Sú drahé a zbytočné, zaznelo z Kremľa

USA v správe krajinám odporúčajú, aby zamedzili zasahovanie Ruska do volieb prostredníctvom sankcií, výmeny informácií, vyhostenia ruských špiónov a cestovných zákazov.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #ovplyvňovanie volieb