Argentínčania si povinne volili prezidenta. Favorit Milei chce nahradiť peso dolárom

V Argentíne sa dnes uskutočnia prezidentské voľby. Hlasovanie zrejme ovplyvní zlá hospodárska situácia v krajine, na ktorú ponúka priamočiare riešenie favorit volieb a libertariánsky ekonóm Javier Milei. Ten chce nahradiť domácu menu peso americkým dolárom a výrazne zredukovať vládne výdavky.

22.10.2023 09:04
Javier Milei Foto: ,
Kandidát na agrentínskeho prezidenta Javier Milei počas predvolebnej kampane v Buenos Aires 18. októbra 2023
debata (11)

Volebné miestnosti sa v Argentíne otvoria o 8.00 h miestneho času (13.00 SELČ) a zatvoria sa o 18.00 h (23.00 SELČ). Predbežné výsledky sa očakávajú v nedeľu večer miestneho času. Volebná účasť je povinná a za neúčasť hrozia pokuty.

Približne 35,8 milióna registrovaných voličov bude okrem prezidenta a viceprezidenta rozhodovať aj o 130 z 257 členov dolnej komory parlamentu a 24 senátoroch – Senát (horná komora parlamentu) má 72 členov.

Argentínu sužuje hospodárska kríza, vysoká miera inflácie a zadlženosť. Voľby pritom zrejme ovplyvnia argentínske už aj tak nestabilné trhy, vzťahy Argentíny s jej obchodnými partnermi ako sú Čína a Brazília a môžu tiež stanoviť politickú cestu pre túto juhoamerickú krajinu, ktorá je významným vývozcom obilia a má obrovské zásoby lítia a bridlicového plynu.

Trojica favoritov

Šancu na úspech majú podľa prieskumov aj zástupcovia tradičných strán – minister hospodárstva Sergio Massa, ktorý zastupuje vládny peronistický tábor, a bývalá ministerka vnútra a pravicová politička Patricia Bullrichová.

Podľa väčšiny prieskumov má najväčšie šance na úspech práve ekonóm Milei, ktorý sľubuje zvládnuť trojcifernú infláciu zrušením centrálnej banky a nahradením domácej meny dolárom.

Ekonóm tiež ostro kritizuje zavedené politické strany, ktoré nazýva kastou. V ekonomike podporuje čo najmenšiu úlohu štátu, v ostatných témach má skôr konzervatívne názory, napríklad odmieta potraty.

Milei, ktorý založil svoju stranu La Libertad Avanza len v roku 2021, prekvapil mnohých politológov, keď sa dostal do vedenia volieb a s 30 percentami hlasov zvíťazil v primárkach.

Stabilizáciu ekonomiky sľubuje minister hospodárstva Massa, ktorý však čelí kritike za to, že nedokázal zvládnuť súčasné ekonomické problémy krajiny. Bývalá ministerka Bullrichová potom hovorí o snahe odstrániť korupciu, tvrdším postup proti kriminalite a tiež „najšetrnejšej vláde v histórii Argentíny“.

Nespoľahlivé prieskumy?

Podľa prieskumov je však pravdepodobné, že v nedeľu Argentínčania prezidenta v prvom kole nezvolia. Kandidát by totiž musel dostať 45 percent hlasov, alebo 40 percent s tým, že odstup od druhého v poradí by musel byť aspoň desať percentuálnych bo­dov.

Mileimu prieskumy pripisujú okolo 35 percent a druhému Massovi okolo 30 percent. Druhé kolo sa tak zrejme uskutoční 19. novembra. Okrem prezidenta voliči vyberú v nedeľu aj zhruba polovicu poslancov a tretinu senátorov.

Milei síce vedie vo velebných prieskumoch, no v minulosti sa ukázalo, že tie v Argentíne nie sú veľmi spoľahlivé a preto sa podľa analytikov môže stať hocičo a konečné poradie troch favorizovaných kandidátov môže prekvapiť.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #prezidentské voľby