Ukrajina takmer zabila náčelníka ruského generálneho štábu Gerasimova

Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa vďaka prijatým spravodajským informáciám takmer podarilo zabiť ruského náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, ktorý bol v tom čase na fronte. Ako referuje web Ukrajinská pravda, tvrdí to americký denník The Washington Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

23.10.2023 19:10
Valerij Gerasimov Foto:
Ruský náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov na snímke z júla 2023
debata (71)

„Nové schopnosti ukrajinskej rozviedky dokazovali svoju cenu už od začiatku vojny. Napríklad SBU dostávala spravodajské informácie o dôležitých ruských cieľoch, čo im umožňovalo vykonávať útoky, pri ktorých zahynulo niekoľko veliteľov a takmer dostali aj vysokopostaveného ruského dôstojníka Valerija Gerasimova,“ píše spomenutý denník.

V článku sa tiež píše, že schopnosti SBU sa zvýšili vďaka pomoci americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorá od roku 2015 minula desiatky miliónov dolárov na transformáciu ukrajinských špeciálnych služieb sovietskeho typu na mocných spojencov v boji proti Moskve.

Mohol by Fico robiť spojku medzi Západom a Putinom? Odpovedá minister zahraničia
Video
Zdroj: TV Pravda

Ukrajinci takmer dostali Gerasimova koncom apríla 2022, keď pricestoval do vtedy okupovaného Iziumu v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Podľa denníka The New York Times vtedy americkí predstavitelia dostali informáciu o plánovanej návšteve Gerasimova v Iziume, ale neposunuli ju Ukrajincom v obave, že atentát naňho by mohol rozpútať vojnu medzi USA a Ruskom.

Ukrajinská strana sa však o plánovanej ceste Gerasimova do Iziumu aj tak dozvedela. Po interných rozhovoroch Washington údajne mimoriadne požiadal Kyjev, aby zastavil útok na Gerasimova. „Povedali sme im, aby to nerobili,“ povedal popredný americký predstaviteľ. Američania však od Ukrajincov dostali správu, že už spustili útok na pozíciu Gerasimova. Počas útoku vtedy zahynuli desiatky Rusov. Gerasimov prežil, ale následne už poprední ruskí vojenskí predstavitelia zredukovali svoje návštevy frontu.

putin Čítajte viac Kde bol Gerasimov? Kľúčový generál chýbal na vojenskej prehliadke v Moskve Putin, Medvedev, Kremeľ, Moskva, Rusko Čítajte viac Putin je starý a Medvedev 'malý šmejd'. Ruský politológ povedal, kedy sa Moskva rozpadne
71 debata chyba
Viac na túto tému: #SBU #Valerij Gerasimov #vojna na Ukrajine