Trump sa v Európe „vyzná“: Orbán je veľký "vodca Turecka", ktoré susedí s Ruskom

Zdá sa, že si bývalý americký prezident Donald Trump v pondelok v predvolebnom prejave v New Hampshire pomýlil lídrov Turecka a Maďarska, keď maďarského premiéra Viktora Orbána označil za "vodcu Turecka". Uviedol to v utorok týždenník Politico, ktorého článok citovali viaceré maďarské médiá, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

24.10.2023 09:43
trump Foto: ,
Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump na predvolebnom zhromaždení v pondelok 23. októbra 2023 v Derry.
debata (9)

„Je tu nejaký muž, Viktor Orbán. Počul o ňom niekedy niekto? Pravdepodobne je jedným z najsilnejších lídrov na svete. Je to vodca Turecka,“ povedal bývalý americký prezident, pričom tureckým prezidentom je Recep Tayyip Erdogan.

Trump pokračoval v zmätočných informáciách, keď dodal, že Orbánova krajina hraničí s Ruskom. Pritom ani Turecko, ani Maďarsko nesusedia s Ruskom, píše Politico.

Trump už dávnejšie ocenil Orbána, ktorý je proti migrácii a právam LGBTQ, a o svojom spôsobe vládnutia hovorí ako o „neliberálnej demokracii“. Trump ho prijal v Bielom dome v roku 2019.

Kevin McCarthy Čítajte viac Trumpovský radikalizmus sa šíri, republikáni sa požierajú navzájom. Odvolali si vlastného šéfa snemovne

Orbán bol zasa prvým európskym lídrom, ktorý podporil Trumpovu prezidentskú kampaň v roku 2016, a vyzval ho, aby „pokračoval v boji“ po tom, čo bol bývalý prezident obvinený z trestného činu. „Vráťte sa, pán prezident. Urobte Ameriku opäť skvelou a prineste nám mier,“ odkázal Orbán v máji na medzinárodnej konferencii konzervatívcov Conservative Political Action Conference (CPAC) v Budapešti.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #USA #Viktor Orbán #Turecko #Donald Trump