Americký veterán z Ukrajiny: Bez podpory dronov pechota nemá šancu uspieť

Skúsenosti z bojiska na Ukrajine ukazujú, že žiadna armáda sa v súčasnosti nezaobíde bez dronov. A nejde ani tak o veľké bezpilotné prostriedky. Pechota potrebuje veľké množstvo malých komerčných dronov na prieskum a na kamikadze útoky.

25.10.2023 05:20
dron ZSU Foto:
Ukrajinský vojak s komerčným dronom.
debata (21)

Svedčia o tom aj slová Ryana O'Learyho. Tento americký veterán z Iraku a Afganistanu momentálne bojuje ako dobrovoľník za Ukrajinu. Je veliteľom útočnej-prieskumnej roty v 59. motorizovanej brigáde ukrajinských ozbrojených síl, ktorá momentálne pôsobí 13 km juhozápadne od Avdijivky.

Ukrajinské drony ničia ruské tanky
Video
Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Drony sú v západných peších jednotkách dávno integrované na úrovni práporu a roty. O'Leary je presvedčený, že by sa mali používať na úrovni čaty a dokonca jednotlivých družstiev. Jeho jednotka to tak robí a má s tým tie najlepšie skúsenosti. Svoju taktiku navyše neustále vylepšuje a skúsenosti odovzdáva iným jednotkám. Tie, ktoré drony používajú málo, alebo sa nesnažia ich používanie vylepšovať, nie sú také úspešné.

O'Leary hovorí, že útočné družstvá by si mali so sebou nosiť kamikadze drony a vypustiť ich do akcie hneď, ako vystúpia z obrnených transportérov, aby mohli okamžite reagovať na akúkoľvek hrozbu. Ďalšie kamikadze drony by mali mať pripravené na obranu pred protiútokom hneď po tom, čo obsadia nepriateľské pozície. A do tretice by mali mať so sebou prieskumné drony, ktoré včas odhalia blížiaceho sa nepriateľa a navedú na neho delostreleckú paľbu.

Špecialitou O'Learyho jednotky sú útoky na bunkre. Pechota najprv obsadí zákopy, ktoré vedú k bunkru, a dostane sa do jeho tesnej blízkosti. Potom na bunker zaútočí kamikadze dron a pechota sa pohne vpred hneď po tom, ako vybuchne. Nepriateľská posádka bunkra tak nemá čas na to, aby sa spamätala. Vyžaduje si to veľmi presnú koordináciu a zároveň nasadenie aj prieskumného dronu, ktorý hlási pozície vlastných jednotiek.

Ako zaujímavosť O'Leary uvádza, že po tom, čo sa pechota dostane do nepriateľského zákopu, je pri jeho vyčistení najlepším pomocníkom autíčko na diaľkové ovládanie. To môže niesť kameru na prieskum alebo granát na útok. Dno zákopu je väčšinou rovné a vyšliapané, často je tiež spevnené doskami. Autíčko ovládané rádiom sa tak v zákope môže pohybovať bez problémov.

Účinok sa znásobuje

V malej mierke ide o uplatnenie doktríny kombinovaných zbraní. Pri nej ide o to, že účinok jednotiek s rôznou výzbrojou sa navzájom nesčítava, ale násobí. Ak si pomôžeme terminológiou z počítačových hier, tak útočný potenciál pešej jednotky je napríklad na úrovni čísla tri a účinok mínometnej batérie je tiež na úrovni tri. To platí v prípade, že operujú každá samostatne. Ak sa však budú navzájom podporovať, tak ich spoločný účinok nebude na úrovni čísla šesť, ale deväť.

Čo strela, to zásah. Ukrajinci na drony Šáhid dostanú austrálsky prak

Video

Kombináciou viacerých druhov zbraní sa tak môže vytvoriť drvivá prevaha nad protivníkom. Na vyššej úrovni sa to dosahuje napríklad spojením peších, tankových a delostreleckých jednotiek s podporou delostrelectva. Na nižšej úrovni sa to dosahuje priradením nejakých ťažších zbraní k pechotnému družstvu – napríklad guľometov alebo granátometov. A teraz sa práve drony začali ukazovať ako veľmi jednoduchá a lacná cesta na znásobenie účinnosti malej pešej jednotky,

To všetko vedie k obrovskej spotrebe dronov, ktoré sú zničené pri kamikadze útokoch, ale aj v dôsledku nepriateľských akcií. BBC s odvolaním na údaje londýnskeho think-tanku Rusi (Kráľovský inštitút spojených služieb) uvádza, že Ukrajine mesačne stráca viac ako 10-tisíc dronov. Dobrovoľníci ich pre Ukrajinu zháňajú, kde sa dá. Problémy však môžu spôsobiť obmedzenia zo strany Číny, ktorá je najväčším výrobcom komerčných dronov.

Čínske obmedzenia

Čína si nepraje, aby sa jej civilné výrobky používali na vojenské účely a preto sa snaží limitovať vývoz na Ukrajinu, ale aj do Ruska. Najnovšie obmedzenia platia od 1. septembra a týkajú sa dronov s dlhším doletom a hmotnosťou viac ako 4 kg, ale aj niektorých druhov vybavenia. Čínski výrobcovia musia po novom žiadať o licenciu na vývoz a poskytnúť certifikát o konečnom používateľovi svojich dronov.

Ukrajinci zostreľujú drony Šáhid českým Viktorom
Video

Ukrajinskí dobrovoľníci a vojaci hovoria, že tieto čínske opatrenia zatiaľ mali len minimálny vplyv na dostupnosť dronov samotných. Horšie je to so špecializovaným vybavením, ktorého začína byť nedostatok. Týka sa to napríklad kamier s nočným videním, ktoré sú veľmi žiadané v tomto období, kedy sa dni skracujú a je dlhšie tma. „Naše jednotky začínajú byť v noci slepé,“ povedala pre BBC dobrovoľníčka Ljuba Šypovyčová.

Netýka sa to len Ukrajiny. Na nedostatok dronov a termovíznych kamier v dôsledku čínskych obmedzení sa nedávno sťažoval aj ruský denník Kommersant. Ukrajinci sa medzitým snažia hľadať alternatívy a rozbiehať domácu výrobu dronov, či ich motorov a iných častí.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #ozbrojené sily #vojna na Ukrajine #Avdijivka #vojenské drony