Japonský súd odmietol povinnú sterilizáciu pri zmene pohlavia

Japonský najvyšší súd v stredu rozhodol, že vyžadovanie sterilizácie ako podmienky na oficiálnu zmenu pohlavia je neústavné.

25.10.2023 12:01
Japonsko, rúška, vírus, koronavírus, Tokio Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Súd v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že povinná sterilizácia obmedzuje právo na nezasahovanie do tela inej osoby proti jej vôli. Podľa informácií japonskej agentúry Kjódó News o tom sudcovia rozhodli jednomyseľne, čím zvrátili svoj predchádzajúci verdikt v rovnakej veci z roku 2019.

Japonská vláda musí na základe stredajšieho rozhodnutia súdu prepracovať príslušný zákon, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2004.

Russia Putin Čítajte viac Transrodoví Rusi sa rodičmi nestanú. Putin podpísal aj zákaz zmeny pohlavia

Navrhovateľka zo západného Japonska vo svojom podaní na súd argumentovala, že povinná operácia pri úradnej zmene pohlavia predstavuje veľkú ekonomickú a fyzickú záťaž, a porušuje rovnosť práv občanov zakotvenú v japonskej ústave.

matovic autor: Robert Huttner Čítajte viac Sexuologička: Poznám aj transrodových vojakov. Menšiny nás potrebujú, buďme slušní

Najvyšší súd v stredu potvrdil neústavnosť povinného odstraňovania reprodukčných orgánov. Nerozhodol však v prípade druhého podnetu, ktorý spochybňoval aj ústavnosť toho, že transsexuálne osoby musia podstupovať aj chirurgické zákroky na zmenu pohlavia, ktoré sú zamerané na úpravu fyzického zovňajšku a pohlavných znakov. Tento podnet bol postúpený na ďalšie prerokovanie súdu nižšej inštancie.

Osoby, ktoré si chcú v Japonsku zmeniť pohlavie v oficiálnych dokumentoch a registroch, musia na základe neho najprv diagnostikovať s poruchou rodovej identity. Následne sú povinné podstúpiť operáciu, pri ktorej im odstránia reprodukčné orgány. Túto prax dlhodobo kritizujú medzinárodné ľudskoprávne aj lekárske organizácie. Počas platnosti predmetného zákona podstúpilo v Japonsku zmenu pohlavia už viac než 10 000 osôb.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #zmena pohlavia #sterilizácie