Akademik, ktorý sa preslávil medzinárodným bestsellerom o histórii ľudstva s názvom Sapiens: Stručná história ľudstva, v rozhovore s portálom The Guardian niektorých liberálov obvinil tiež z „extrémnej morálnej necitlivosti“ a zrady ľavicovej politiky.
Štyridsaťsedemročný historik pre denník povedal, že musel zasiahnuť po tom, čo hovoril s mierovými aktivistami vo vlastnej krajine. Tí podľa neho boli „úplne zdrvení“ a cítili sa „opustení a zrazení údajnými spojencami v mierovom úsilí“ po tom, čo niektorí svetoví akademici, umelci a intelektuáli podpísali listy, v ktorých odsudzovali krutosti v Gaze, ale výslovne neodsúdili útok Hamasu na Izrael.
Čítajte aj Izraelčania ukázali zverstvá teroristov. Neporovnávajte nás s Hamasom, odkazujúHarariho teta a strýko žili v jednom z kibucov, ktoré sa stali terčom útokov Hamasu zo 7. októbra, pri ktorých podľa izraelských zdrojov zahynulo viac ako 1400 ľudí a viac ako 220 ľudí bolo zajatých. Prežili vďaka tomu, že sa ukryli, zatiaľ čo ozbrojenci chodili dom od domu a zabíjali susedov.
„Bolo šokujúce počuť niektoré reakcie, ktoré nielenže neodsúdili Hamas, ale všetku zodpovednosť preniesli na Izrael, a bolo šokujúce vidieť nedostatok solidarity s ohľadom na strašné útoky na izraelských civilistov,“ povedal Harari pri návšteve Londýna.
„Nikdy sme si nepredstavovali, že by jednotlivci z ľavice, zástancovia rovnosti, slobody, spravodlivosti a blahobytu, prejavili takú krajnú morálnu necitlivosť a politickú bezohľadnosť,“ napísal. „Neexistuje žiadny rozpor medzi rozhodným odsúdením izraelského podmanenia a okupácie Palestínčanov a jednoznačným zavrhnutím brutálnych násilných činov proti nevinným civilistom. V skutočnosti musí každý dôsledný ľavičiar zastávať oba postoje súčasne,“ uzatvára vyhlásenie, ktoré podpísalo 90 signatárov.
Harari citoval vyhlásenie tridsiatich študentských skupín z Harvardu vydané deň po útokoch, v ktorom sa uvádza, že „izraelský režim nesie plnú zodpovednosť za všetky terajšie násilia“. To podľa neho naznačuje, že „ľudia, ktorí vraždili deti, nemajú ani jednopercentnú zodpovednosť a stopercentnú zodpovednosť nesie Izrael“.
Uviedol historický príklad, keď niektorí americkí a európski socialisti podporovali sovietskeho diktátora Josifa Stalina: „Nie je to prvýkrát, čo sa radikálna ľavica v honbe za nejakou fixnou víziou spravodlivosti ocitla v spojení s niektorými veľmi brutálnymi hnutiami a režimami,“ povedal Harari. Tento prístup podľa neho môže byť založený na „viere alebo fantázii, že je možno absolútna spravodlivosť, (kde) jedna strana nesie absolútnu vinu za všetko, vrátane zločinov druhej strany“. „Ale realita je zložitá. Tí istí ľudia môžu byť súčasne obeťami aj páchateľmi. Vo väčšine konfliktov nie je vina za zločiny a zverstvá rozdelená na 100 percent a nula percent, ale niekde medzi tým. To je úplne banálne, ale napriek tomu je pre ľudí ťažké to prijať,“ dodal historik.
Reakcia medzinárodných ľavicovo zmýšľajúcich organizácií podľa neho bola pre ľavicu v Izraeli dôležitá, pretože tá sa cítila byť poslednou baštou nádeje na mierové riešenie v podobe vytvorenia dvoch štátov, a preto potrebovala medzinárodnú podporu.
Ľudia v Izraeli a Gaze, ktorí „nesmierne trpeli“, majú myseľ „tak plnú vlastnej bolesti, že akýkoľvek pokus len upozorniť na bolesť niekoho iného im pripadá ako zrada“, uviedol Harari. Preto "v momente, ako je tento, zverujeme možnosť mieru cudzincom. Nemôžeme ho teraz držať v rukách my, ale dúfame, že ho za nás držia cudzinci a pomôžu zmierniť napätie v súčasnej situácii, "dodal.
„Úlohou intelektuálov, umelcov a vedcov je pokúsiť sa ísť hlbšie. Ide o to pokúsiť sa vidieť zložitosť reality, najmä v dnešnej klíme postpravdy. Príde mi intelektuálne aj emocionálne líné vybrať si len jednu stranu,“ vyhlásil Harari.
Čítajte aj Rukojemníčka opísala peklo v Gaze. Tunely pod mestom pripomínajú sieť pavučínMyšlienka, že by Izrael mal Gazu jednoducho zničiť, je podľa Harariho neprijateľná. „Nevidíme kampaň, ktorá by Gazu jednoducho vyhladila. Situácia palestínskeho obyvateľstva je strašná, ale aspoň je jasné, že Izrael nemá v úmysle zabiť čo najviac civilistov. Toto nie je to, čo robil režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada v Homse a Halabe (Aleppo). Jediné riešenie príde, keď bude nielen odzbrojený Hamas, ale Palestínčania budú mať nejakú alternatívnu budúcnosť,“ dodal historik.