Pas demokracie hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharovová prirovnala k dokumentu, ktorý orgány nacistického Nemecka vydávali etnickým Nemcom a kolaborantom na okupovaných územiach.
„Je známe, že v rokoch nacistickej okupácie osobám, ktoré chceli spolupracovať s nemeckými úradmi, ponúkali na podpis tzv. „Volkslist“, špeciálny dokument, ktorý plnil úlohu „Ausweis“ – pasu Tretej ríše. Svoje doklady mali aj dobrovoľníci zo ZSSR v službách nacistického Nemecka," napísala pravá ruka ministra Sergeja Lavrova na Telegrame. „Za 80 rokov neprišli s ničím novým. Európsky parlament navrhol zaviesť ,pasy dobrých Rusov',“ dodala Zacharova.
Čítajte viac Štetka s kladným vzťahom k alkoholu, povedal expert o Zacharovovej. Kremeľský propagandista sa ruskej diplomacii ospravedlnilEurópsky parlament očakáva, že Rusi, ktorí dostanú špeciálne dokumenty, sa stanú pilierom EÚ po „víťazstve Ukrajiny a porážke Ruska, čo otvorí okno príležitosti na transformáciu Ruska k demokracii,“ citovala Zacharovová z návrhu správy EP.
„To znamená, že všetkým, ktorí utiekli z Ruska, Brusel vydá dokumenty ako ‚malým pomocníkom demokracie',“ poznamenala a pripomenula, že „podľa sovietskych zákonov bolo podpísanie Volkslistu kvalifikované ako vlastizrada“. Poslanci Štátnej dumy by podľa Zacharovej mali začať „pracovať na možnej reakcii v prípade, že Európsky parlament takéto rozhodnutie schváli“.
Čítajte viac Rusi proti vojne: doma trest, vo svete pohŕdanieNa rovnakú tému sa vyjadril aj predseda komisie Štátnej dumy na vyšetrenie faktov zasahovania cudzích štátov do vnútorných záležitostí Ruskej federácie Vasilij Piskarev. Poznamenal, že zavedenie „pasov demokracie“ pre presídlencov, ktorí podporujú Ukrajinu, pomôže ruskej polícii „identifikovať zradcov“.
„Je zrejmé, že tento náhradný dokument nebude dostupný pre každého, kto sa, vystrašený mobilizáciou a sankciami vyhlásenými proti Rusku, ponáhľal prebehnúť cez hranice, ale len pre tých, ktorí sa prejavujú horlivo v očierňovaní svojej rodnej krajiny a v pomoci západným spravodajským službám,“ cituje Piskareva telegramový kanál komisie.
Takéto „zjavné prípady zrady“ budú podľa Piskareva považované za vlastizradu. „Tí , ktorí zradili svoju krajinu za krčah lekváru, kôš sušienok a Ausweiss, sa budú musieť zodpovedať podľa zákona. A v tejto súvislosti možno poďakovať poslancom Európskej únie za zjednodušenie práce našich orgánov činným v trestnom konaní a za pomoc pri identifikovaní vlastizradcov,“ poznamenal Piskarev.
Čítajte viac V Poľsku sa stretnú kritici Putina, ktorí chcú prevziať moc po jeho pádeProjekt pasu demokracie reaguje na nezávideniahodnú situáciu odporcov režimu Vladimira Putina, ktorí pred domácim prenasledovaním za protivojnové postoje ušli do zahraničia, kde ale tiež znášajú bremeno sankcií uvalených na Moskvu za jej agresiu proti Ukrajine.
Čítajte viac Vymknúť Rusov z Európy? Má to zopár háčikov„Európsky parlament navrhuje, aby inštitúcie Európskej únie zaviedli ‚pasy demokracie' a osobitné vízové opatrenia, ktoré umožnia aktivistom demokratickej opozície a občianskej spoločnosti pokračovať vo svojej práci v členských štátoch Európskej únie v exile,“ uvádza sa v dokumente s tým, že by pasy demokracie mohli byť zavedené už na budúci rok. O návrhu by sa malo hlasovať vo februári alebo v marci 2024, ešte pred jarnými eurovoľbami.
K problematike vydávania dokumentov pre Rusov v exile sa vyjadril aj Michail Chodorkovskij.
Zakladateteľ ropného koncernu Yukos a niekdajší najbohatší Rus, neskorší Putinov väzeň, ktorý sa potom, čo strávil desať rokov v trestaneckých táboroch, usadil na Západe, na Telegrame informoval, že za dva týždne precestoval šesť krajín, kde s miestnymi ministrami a predstaviteľmi ruskej diaspóry diskutoval aj o problémoch, aké majú emigranti s dokumentami.
„Ľuďom, ktorí boli nútení opustiť krajinu a odmietli podporovať Putinov fašistický režim, Zacharovovej kolegovia prestávajú vydávať nové pasy, keď platnosť tých predchádzajúcich vyprší, alebo cynicky navrhujú, že ich ,dostanú v Moskve',“ pripomína Chodorkovskij a dodáva: „To nie sú pasy režimu, ale občanov Ruska, ktoré bolo predtým a bude aj potom, navyše úradníkov neplatí Putin, ale občania Ruska.“
Chodorkovskij poznamenáva, že nie každý chce alebo môže prijať občianstvo inej krajiny, doklady ale potrebujú všetci. „Pasy demokracie sú dobrým riešením," píše a vyznáva sa: „Pre mňa by bolo oveľa nepríjemnejšie dostať pas z rúk predstaviteľa fašistického režimu, aj keby mi ho boli ochotní dať.“
Exilový kritik Kremľa Zacharovej odkázal, že jej prirovnanie zamýšľaných pasov demokracie k dokumentom fašistických okupantov je absolútne pomýlené: „Úlohu fašistických okupantov na Ukrajine teraz zohrávajú prisluhovači režimu, ako je ona sama. Rusko nikto neokupuje, takže je to od začiatku čistá lož.“