Strelec, ktorý má na svedomí 18 životov, uniká americkej polícii už viac ako deň

V Spojených štátoch pokračuje rozsiahle pátranie po štyridsaťročnom Robertovi Cardovi, ktorý je podozrivý zo streľby v meste Lewiston v štáte Maine, ktorá si vyžiadala 18 obetí a 13 zranených. Bezpečnostné zložky podľa agentúry AP obkľúčili dom blízko mesta Bowdoin, ktorý vlastnia príbuzní podozrivého zo streľby. Nakoniec odišli bez toho, aby niekoho zadržali, napísala neskôr AP.

27.10.2023 06:50
streľba Foto: ,
Policajti hovoria s motoristom pri zátarase vo štvrtok 26. októbra 2023 v Lisabone v štáte Maine počas pátrania po podozrivom zo stredajšej masovej streľby.
debata

„Musíte teraz vyjsť von a nemať nič v rukách. Ruky majte nahor,“ vyzvali policajti cez megafón osadenstvo domu. Stanica BBC vtedy s odvolaním sa na miestne úrady napísala, že nebolo jasné, či sa Card nachádza v niektorom z domov, ktoré polícia prehľadáva. Bowdoin leží neďaleko od Lewistonu.

Po armádnom záložníkovi Cardovi pátrajú stovky strážcov zákona vrátane desiatok agentov federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí prečesávajú mestá aj lesy. Školy, obchody s potravinami a ordinácie zostali zatvorené a ľudia v mestách vzdialených až 80 kilometrov od Lewistonu zostali ukrytí doma. Samotný Lewiston je podľa médií takmer vyľudnený.

Polícia Carda považuje za ozbrojeného a nebezpečného a úrady odporučili ľuďom, aby sa k nemu nepribližovali, pokiaľ ho uvidia. Muž podľa polície trpel psychickými problémami, s ktorými sa liečil.

Útočník podľa polície v stredu okolo ôsmej večer miestneho času (vo štvrtok okolo 02:00 SELČ) zabil osem ľudí v bowlingovej herni a ďalších sedem v reštaurácii vzdialenej asi 12 minút jazdy autom v meste Lewiston. Tri obete zomreli po prevoze do nemocnice.

Lewiston, streľba, zábery z kamery Čítajte viac Brutálna streľba v USA: Počet mŕtvych stúpol na 18, páchateľ vycvičený armádou uniká

Agentúra AP poznamenala, že v mnohých predchádzajúcich prípadoch hromadnej streľby do ľudí v USA bol podozrivý nájdený – či už živý, alebo mŕtvy – pomerne rýchlo. Card je však na úteku celý deň po streľbe.

debata chyba
Viac na túto tému: #pátranie #USA #masová streľba