Spojené štáty vykonali údery zhruba o 4:30 sýrskeho času (3:30 SELČ) pomocou dvoch lietadiel F-16 blízko mesta Búkamál pri hraniciach s Irakom, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa. Nálety podľa neho zasiahli skladisko zbraní a munície, ktoré používajú iránske revolučné gardy a nimi podporované milície. Zatiaľ nie je jasné, či si útok vyžiadal obete na životoch.
„Tieto presné sebaobranné údery sú odpoveďou na sériu pokračujúcich a väčšinou neúspešných útokov na americký personál v Iraku a Sýrii zo strany Iránom podporovaných ozbrojených skupín, ktoré začali 17. októbra,“ uviedol vo vyhlásení americký minister obrany Lloyd Austin. Americkí vojaci sa v Iraku a Sýrii podľa Pentagonu za posledných desať dní stali terčom 19 útokov zo strany Iránom podporovaných skupín. Predtým americké ministerstvo obrany informovalo o 16 útokoch, podľa agentúry AP tri pribudli vo štvrtok.
Chránime naše záujmy
V dôsledku týchto útokov zomrel jeden americký občan na srdcovú príhodu, zatiaľ čo sa ukrýval, oznámil Austin a poznamenal, že ďalších 21 členov amerického personálu utrpelo ľahké zranenia a všetci sa už vrátili do služby. „Prezident… nariadil dnešnú akciu, aby dal jasne najavo, že Spojené štáty nebudú tolerovať také útoky a budú brániť seba, svoj personál a svoje záujmy,“ stojí vo vyhlásení ministra obrany.
Austin ďalej uviedol, že americké údery v Sýrii sú oddelené od súčasnej vojny medzi Izraelom a radikálnym islamistickým hnutím Hamas. „Nepredstavujú zmenu nášho prístupu ku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom,“ dodal šéf rezortu obrany, podľa ktorého Spojené štáty nemajú v úmysle a neprajú si zapojiť sa do ďalších ozbrojených stretov. Pokiaľ ale budú útoky na amerických vojakov v regióne pokračovať, USA podľa ministra „nebudú váhať s prijatím ďalších potrebných opatrení na ochranu svojich ľudí“.
Čítajte viac Pri útoku amerických dronov zahynul líder IS vo východnej SýriiHovorca Pentagonu Pat Ryder vo štvrtok oznámil, že USA posielajú na Blízky východ až 900 vojakov, ktorí budú mať za úlohu podporiť ochranu amerického vojenského personálu v regióne, do Izraela USA jednotky neposielajú. S vojakmi podľa Rydera na Blízky východ mieria protiraketové obranné systémy THAAD a systémy Patriot a Avenger. USA v rámci posilnenia svojej obrany a na podporu Izraela predtým vyslali do východného Stredomoria dve námorné skupiny s lietadlovými loďami.
USA v minulosti občas v regióne vykonali odvetné údery proti silám podporovaným Iránom po tom, čo ony zaútočili na americké sily, poznamenala agentúra Reuters. V marci podnikla americká armáda v Sýrii niekoľko leteckých úderov proti skupinám napojených na Irán, ktoré obviňovala z útoku dronom, pri ktorom zomrel jeden človek pracujúci pre Američanov.