Podozrivý z 18 vrážd v USA je mŕtvy, polícia našla jeho telo

Muž podozrivý z toho, že v stredu v americkom štáte Maine postrelil 18 ľudí, je po smrti; zastrelil sa. Polícia našla telo Roberta Carda v obci Lisbon Falls, ktorá leží neďaleko Lewistonu, kde sa tragédia odohrala. Uviedli to agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

28.10.2023 05:55 , aktualizované: 19:32
Lewiston, streľba, zábery z kamery Foto:
Zábery z kamery pri streľbe v bowlingovom centre v americkom mestečku Lewwiston. Muž zastrelil 18 ľudí.
debata (1)

„Je mŕtvy,“ povedala na tlačovej konferencii guvernérka štátu Maine Janet Millsová. „Tak, ako mnoho ďalších ľudí si dnes večer môžem oddýchnuť, pretože viem, že Robert Card už nikoho neohrozuje,“ poznamenala v piatok neskoro večer miestneho času (v noci na dnes SELČ).

Po Cardovi dva dni pátrali stovky policajtov v širokom okolí miesta činu. Miestni obyvatelia mali do piatkového večera nariadené, aby nevychádzali zo svojich domovov.

Lewiston, streľba, zábery z kamery Čítajte viac Brutálna streľba v USA: Počet mŕtvych stúpol na 18, páchateľ vycvičený armádou uniká

Štyridsaťročný armádny záložník bol podozrivý z toho, že v bowlingovej herni a reštaurácii v meste s 38 000 obyvateľmi zastrelil 18 ľudí a ďalších 13 zranil. Polícia, podľa ktorej Card trpel psychickými problémami, už skôr zverejnila jeho fotku z miesta činu, na ktorej držal poloautomatic­kú zbraň.

Rodina volala ako prvá

Určiť strelcovu identitu pomohli polícii jeho blízki. Podľa komisára Michaela Sauschucka Cardova rodina zavolala vyšetrovateľom a poskytla jeho meno orgánom činným v trestnom konaní krátko po tom, čo polícia zverejnila snímky strelca z bezpečnostných kamier. „Táto rodina s nami neuveriteľne spolupracovala,“ povedal Sauschuck na tlačovej konferencii. „Popravde povedané, prví traja ľudia, ktorí nám zavolali… boli členovia rodiny,“ dodal.

Card sa vlani v lete podrobil psychiatrickému vyšetreniu. V bulletine zaslanom políciou po celej krajine krátko po útoku sa podľa agentúry AP uvádza, že bol na dva týždne umiestnený do psychiatrického zariadenia po tom, čo „počul hlasy a vyhrážal sa, že vystrieľa“ vojenskú základňu.

Do Lewistonu sa dnes po niekoľkodňovej uzávere vracia pouličný život. Teplé počasie využili bežci. Ľudia venčia psy v centre mesta, dávajú si kávu a navštevujú obchody, ktoré boli od streľby zatvorené.

Útoky strelnou zbraňou sú v USA veľmi časté. Od začiatku tohto roka bolo v krajine zaznamenaných 567 prípadov masovej streľby, uvádza nezisková organizácia Gun Violence Archive. Tá do štatistiky zahŕňa prípady, keď pri streľbe utrpia zranenia alebo prídu o život najmenej štyria ľudia – do toho sa nepočíta strelec.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #streľba #Lewiston