Svet katastrofálne zlyhal, trpia nevinní. Lekári v Gaze operujú a amputujú bez anestézie

Izraelské útoky na Pásmo Gazy si vyžiadali už vyše 8 000 životov, uviedli tunajšie zdravotnícke úrady. Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) požaduje okamžitú deeskaláciu konfliktu a upozorňuje na obrovské utrpenie miestnych obyvateľov. Informoval o tom server BBC News, podľa ktorého sa MVČK len výnimočne verejne vyjadruje k tomu, ako sú vedené vojny. Izrael uviedol, že USA a Egypt dnes rozšíria humanitárnu pomoc do Gazy.

29.10.2023 16:56 , aktualizované: 17:37
gaza Foto: ,
Palestínsky zdravotník ošetruje zranených pri izraelskom bombardovaní v nemocnici Shifa v meste Gaza.
debata (230)

„V Gaze sú v pasci milióny civilistov, ktorí nemajú kam utiecť,“ poznamenal MVČK, podľa ktorého sú tunajší Palestínčania „uprostred masívneho bombardovania a vojenského obliehania“. Situácia je podľa organizácie „katastrofálnym zlyhaním, ktoré svet nesmie tolerovať“.

Izraelská mobilná delostrelecká jednotka blízko...
Izraelská mobilná delostrelecká jednotka v...
+7Izraelská mobilná delostrelecká jednotka na...

MVČK zároveň znovu vyzval palestínske radikálne hnutie Hamas na prepustenie rukojemníkov, ktorých v Gaze zadržiava, a odsúdil využívanie civilistov ako ľudských štítov. Za absolútnu prioritu ale organizácia považuje zachraňovanie životov, ku ktorému je potrebný prísun pomoci a prístup humanitárnych organizácií na miesto.

Izrael na Gazu útočí v odvete za prepadnutie zo strany Hamasu zo 7. októbra, ktoré si vyžiadalo 1400 obetí. Úzke pobrežné pásmo, v ktorom na území menšom ako Praha žije 2,3 milióna obyvateľov, navyše odrezal od dodávok potravín, vody aj liekov.

Bez anestézie

Nezisková organizácia Lekári bez hraníc aj preto odsúdila stupňujúce sa násilie a vyzvala na okamžité prímerie. „Bezmocní ľudia sú vystavení strašnému bombardovaniu,“ konštatovala. Citovala tiež jedného zo svojich lekárov v Gaze, podľa ktorého sa kvôli veľmi zložitej situácii niektoré amputácie a operácie vykonávajú bez riadnej anestézie.

Neľahkú situáciu civilistov v Pásme Gazy dokresľujú aj incidenty, o ktorých informoval Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Tisíce ľudí na juhu a v centrálnej časti Pásma Gazy vtrhli do skladov s humanitárnou pomocou, berú jedlo a ďalšie zásoby potrebné na prežitie. „Je to znepokojujúce znamenie, že po troch týždňoch vojny a tvrdej blokáde sa občiansky poriadok začína rúcať. Ľudia majú strach, sú frustrovaní a zúfalí. Napätie a strach ešte zosilneli kvôli prerušeniu telefonického a internetového spojenia,“ povedal šéf pobočky UNRWA v Pásme White.

Generálny tajomník OSN António Guterres situáciu označil za humanitárnu katastrofu. „Situácia v Gaze je každú hodinu zúfalejšia. Je mi ľúto, že namiesto naliehavo potrebnej humanitárnej prestávky podporovanej medzinárodným spoločenstvom Izrael zintenzívnil svoje vojenské operácie,“ povedal dnes Guterres. „Svet je svedkom humanitárnej katastrofy,“ dodal.

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari bez bližších podrobností uviedol, že dnes Egypt a Izrael humanitárnu pomoc do oblasti rozšíria. Na hraniciach Egypta a Gazy čaká rad kamiónov s pomocou.

Agentúra AFP potom priniesla informáciu, že je v pásme postupne obnovované telefonické a internetové spojenie, ktoré od piatku z väčšej časti nefungovalo.

gaza Čítajte viac Po USA varuje Izrael aj Haag: Brániť pomoci Gaze môže byť vojnovým zločinom
230 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #vojna #Pásmo Gazy #Červený kríž #Palestínčania