Súd by mohol zabrániť Trumpovi v kandidatúre. Posudzuje útok na sídlo amerického Kongresu

V americkom štáte Colorado sa v pondelok začal súdny proces, ktorý by mohol viesť k vylúčeniu bývalého prezidenta Donalda Trumpa z kandidatúry v budúcoročných voľbách. Súd sa zaoberá Trumpovou úlohou pri útoku davu na sídlo amerického Kongresu v januári 2021.

30.10.2023 22:21
trump Foto: ,
Donald Trump.
debata (1)

Podľa právnika Erica Olsona, zastupujúceho skupinu voličov z Colorada, Trump „zvolal a organizoval dav“, ktorý následne zaútočil na Kapitol. Žalobcovia sú presvedčení, že ústava v takomto prípade neumožňuje Trumpovi znova kandidovať.

Trump Čítajte viac Podporil vzburu proti Amerike. Aj keď Trump skončí, trumpizmus prežije

Trumpov volebný tím označil žalobu v Colorade za pokus Demokratickej strany zabrániť exprezidentovi v návrate do Bieleho domu. Trump je favoritom Republikánskej strany na nomináciu do prezidentských volieb.

Donald Trump Čítajte viac Autorka knihy o Trumpovi: Exprezident zase prehral. Zostali mu už len extrémisti?

Okrem procesu na štátom súde v Colorade sa má vo štvrtok začať podobný proces aj v Minnesote. Očakáva sa, že prípad z jedného či druhého štátu nakoniec skončí na Najvyššom súde Spojených štátov. Ten dosiaľ nikdy nerozhodoval o žalobe proti prezidentovi na základe ústavného článku pochádzajúceho ešte z čias občianskej vojny. Podľa neho osoby, ktoré sa prísahou zaviazali brániť ústavu a následne sa „zúčastnili na vzbure“, nesmú zastávať vysoký úrad.

Donald Trump Čítajte viac Skončí Trump za mrežami alebo opäť v Bielom dome?

Trumpovi právnici tvrdia, že 6. januára 2021 sa vtedy dosluhujúci prezident nijakým spôsobom „nezúčastnil na vzbure“ a pred útokom davu na Kapitol iba v rámci výkonu práva na slobodu prejavu varoval svojich priaznivcov, že po sfalšovaných voľbách sa chystá nelegitímne prevzatie moci zo strany demokratického kandidáta Joea Bidena.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #útok na Kongres #útok na kapitol