Ruske z Krasnojarska exekútori odporučili, aby svoj dlh riešila vstupom do armády

Rozvedenej ruskej matke dvoch detí ponúkli exekútori v sibírskom meste Krasnojarsk nastúp na vojenskú službu, aby tak splatila svoje dlhy, informovala DPA, ktorá citovala ruské médiá.

01.11.2023 06:40
Moskva, prehliadka Foto: ,
Vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti Dňa víťazstva 9. 5. 2021. Druhá svetová vojna sa skončila pred 76 rokmi.
debata (31)

Žena našla pod stieračmi svojho auta papier, na ktorom bolo predvolanie na stretnutie so súdnym exekútorom a zároveň výzva, aby kontaktovala miestny vojenský komisariát ohľadom vstupu do armády, informovala v utorok miestna spravodajská webstránka NGS24.RU. Z papierov vyplynulo, že sa má dostaviť na komisariát so žiadosťou o vstup do ruskej armády ako vojačka, čo jej má umožniť splatiť dlh.

Webstránka kontaktovala exekútorskú službu, ktorá uviedla, že ide len o informáciu.

„Takéto odporúčanie nie je personalizované a má pre dlžníkov informatívny charakter, keďže vymáhanie pohľadávok je pozastavené, ak sa dlžník zúčastňuje na bojových operáciách v Ozbrojených silách Ruskej federácie,“ vysvetlili pre NGS24.RU.

Ruska má dve deti vo veku deväť a 13 rokov. Údajne si chcela zrekonštruovať byt a vzala si preto pôžičku vo výške 800 000 rubľov (8 105 eur), ktorú však po rozvode načas nesplácala. Začalo sa tak voči nej exekučné konanie. Do armády nastúpiť nemieni, nemá takú povinnosť ani znalosti, aby mohla pracovať napríklad ako zdravotná sestra, napísala webstránka. Navyše má dve deti, o ktoré sa stará.

Rusko spustilo pred vyše 20 mesiacmi inváziu na Ukrajinu. Na jeseň minulého roka následne – pre rozsiahle straty na bojisku – vyhlásilo čiastočnú mobilizáciu 300 000 vojakov a bývalých brancov.

Ruské vedenie sa chce podľa nezávislých pozorovateľov vyhnúť ďalšej mobilizácii, ktorá by mu mohla pred budúcoročnými voľbami spôsobiť pokles popularity. Namiesto toho sa teraz Moskva spolieha na krátkodobé kontrakty s vojakmi. Ruské úrady zároveň len nedávno oznámili, že do armády sa už môžu hlásiť aj ženy.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine