Zalužnyj: Vojna je na mŕtvom bode, krásny a hlboký prielom sa zrejme nepodarí

Vojna na Ukrajine je "na mŕtvom bode", vyhlásil vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj a varoval, že počas súčasnej protiofenzívy sa zrejme nepodarí žiadny "krásny a hlboký prielom".

02.11.2023 12:13
Zalužnyj Foto: ,
Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj.
debata (86)

Zalužnyj v rozhovore pre týždenník The Economist za príčinu pomalého postupu označil technologickú úroveň oboch armád a prístup ruskej armády k vlastným vojakom.

„Buďme k sebe úprimní, (Rusko) je feudálny štát a ľudský život je tam najlacnejším zdrojom. Pre nás je náš národ to najdrahšie, čo máme,“ vyhlásil Zalužnyj.

Ukrajina na protiofenzívu potrebuje viac rakiet. Dodajú ich USA?

Video
Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac AFP: Na južnom fronte Ukrajiny nie je vidieť žiadny prielom. Chýbajú muži, munícia aj drony

Podľa odhadov doteraz v bojoch padlo 70-tisíc Ukrajincov, zranených bolo približne 100 – 120-tisíc ľudí. Svoj pôvodný odhad ruských strát (120-tisíc zabitých) Zalužnyj považuje s odstupom času za mylný a teraz ho zvýšil na najmenej 150-tisíc vojakov.

Podľa výpočtov z plánovacej fázy ofenzívy mali štyri mesiace stačiť na protiofenzívu, dosiahnutie Krymu, jeho dobytie, návrat domov a zopakovanie celého postupu, dodal Zalužnyj. Predpoklad rýchleho ukončenia protiofenzívy sa však ukázal ako nesprávny.

Z oslobodenej Kliščijivky útočia na Rusov dronmi

Ukrajinská armáda obce Kliščijivka a Andrijivka ležiacich južne od Bachmutu oslobodila len začiatkom septembra.

Fotogaléria
Ukrajinský vojak známy ako „Jaša“ riadi obrnené...
Zničený tank pri pohľade z okna ukrajinského...
+11Ukrajinský vojak známy ako „Jaša“ vkladá...

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok večer označil očakávania rýchleho ukončenia vojny za nerealistické. V minulosti odmietol kritiku najmä západných médií, podľa ktorých protiofenzíva postupuje príliš pomaly. Odkázal im, že vojna vyzerá inak ako v hollywoodskom fil­me.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol Zalužného tvrdenia, že vojna sa nachádza na mŕtvom bode. „Nie, (vojna) nie je na mŕtvom bode. Rusko plynule pokračuje v špeciálnej vojenskej operácii. Malo by sa podariť dosiahnuť všetky stanovené ciele,“ vyhlásil Peskov.

ukrajinsky raketomet Grad Čítajte viac Vojenskí experti The Independent: Na Ukrajine sa rysuje pat aj v roku 2024
86 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Valerij Zalužnyj #ukrajinská protiofenzíva