Poľský vojak postrelil na hranici s Bieloruskom migranta. Polícia: Nehoda, potkol sa

Poľský vojak postrelil a zranil 23-ročného sýrskeho migranta, ktorý sa snažil prekročiť hranicu smerom z Bieloruska. Uviedla to v nedeľu poľská mimovládna organizácia. Prokuratúra oznámila vyšetrovanie prípadu, informuje agentúra AFP.

05.11.2023 21:24 , aktualizované: 06.11.2023 21:02
poľsko, hranica Foto:
Poľskí pohraničníci hliadkujú v oblasti kovového múru na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom neďaleko poľskej obce Gmina Kuźnica.
debata (18)

Hospitalizovaného Sýrčana zasiahla strela do chrbta, keď s ďalšími migranti išiel cez les a náhle počul nezrozumiteľný výkrik, uviedla pre AFP predstaviteľka Združenia pre právnu intervenciu. Mladý muž chce požiadať o medzinárodnú ochranu.

Podľa vyšetrovania poľskej vojenskej polície postrelenie zapríčinilo zakopnutie vojaka, ktorému následne vystrelila zbraň, uviedla v pondelok agentúra PAP.

Zraneného muža bez dokladov previezli do nemocnice v meste Hajnowka. Pre agentúru PAP zástupca prokuratúry mesta Bielostok pre vojenské záležitosti Radoslaw Wiszenko povedal, že podľa predbežného vyšetrovania sa vojak potkol a zo zbrane vyšiel náhodný výstrel.

Hovorca poľskej vojenskej polície Iwo Sana vyhlásil, že vojak najskôr vystrelil varovné výstrely, aby na skupinu nelegálnych migrantov upozornil inú hliadku pohraničnej stráže.

Lampedusa Čítajte viac Nemcov desí migrácia, tento rok prišlo už 200-tisíc ľudí. Politici chcú protiopatrenia

„Vojak sa potkol a vystrelil náhodným smerom, čo spôsobilo nehodu,“ dodal Sawa.

Vyšetrovanie prípadu sa vedie ako nedbanlivá manipulácia so zbraňou a zranenie inej osoby. Vojakovi hrozí v prípade ľahších zranení obete až trojročné väzenie. V prípade vážneho zranenia alebo smrti to môže byť až osem rokov.

Poľská vláda vybudovala v roku 2022 na hranici s Bieloruskom kovovú bariéru a v oblasti nasadila značný počet vojakov a policajtov, aby odradila migrantov od nelegálneho prekračovania hranice, ktoré podľa kritikov bieloruského režimu podporuje Minsk.

Od začiatku migračnej krízy v regióne v lete 2021 tam podľa mimovládnych organizácií zaznamenali najmenej 50 potvrdených úmrtí, pričom osud ďalších približne 200 migrantov nie je známy.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migranti