Zákerný ruský útok, najlepší vojaci sú mŕtvi. Zakarpatská brigáda potvrdila stratu 19 vojakov, sľubujú pomstu

Ukrajinská 128. samostatná horská útočná zakarpatská brigáda dnes potvrdila, že pri ruskom raketovom útoku stratila 19 vojakov. Ukrajinské médiá cez víkend informovali, že príslušníci brigády sa v piatok zhromaždili v dedine neďaleko frontu v Záporožskej oblasti, aby prevzali vyznamenanie.

06.11.2023 11:57 , aktualizované: 12:07
Ukrajinský vojak, vojna na Ukrajine, výcvik Foto: ,
Vojak ukrajinskej Národnej gardy 1. brigády Bureviy (Hurikán) počas výcviku na severe Ukrajiny 3. novembra 2023.
debata (171)

„Raketový útok zákerného nepriateľa pripravil o život 19 vojakov brigády,“ napísala dnes táto jednotka na svojom profile na facebooku. „Naši najlepší bojovníci zomreli. Sľubujeme, že našich bratov stonásobne pomstíme,“ píše sa vo vyhlásení. Portál RBK Ukrajina pripomína, že ide o prvý komentár jednotky k piatkovej udalosti. Brigáda tiež ubezpečila, že pokračuje vyšetrovanie jej okolností.

Raketový útok sa stal v dedinke Zarične medzi Záporožím a Orichivom. Miesto, ktoré zasiahla Rusmi odpálená raketa Iskander-M, sa podľa ruskojazyčného servisu BBC nachádza asi 20 kilometrov od frontovej línie. Ruskí vojenskí blogeri pôvodne písali až o 50 mŕtvych.

Ruské rakety Iskander v bojoch na Ukrajine
Video

„Je to tragédia, ktorej sa išlo vyhnúť,“ povedal v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, keď pri pravidelnom večernom príhovore kondoloval blízkym zabitých vojakov. „Hlavné je zistiť úplnú pravdu o tom, čo sa stalo. A nedopustiť, aby sa to opakovalo,“ povedal.

Minister obrany Rustom Umerov v sobotu nariadil generálnu inšpekciu rezortu, aby prípad vyšetrila.

Ruský útok, vojna na Ukrajine, Hroza, Charkov, Čítajte aj Iskanderom na dedinčanov. Najkrvavejší ruský útok zasiahol všetky rodiny v Hroze

V Zakarpatskej oblasti, odkiaľ 128. brigáda pochádza, dneškom začal trojdňový smútok. Vlajky sú spustené na pol žrde, každé dopoludnie si ľudia zabitých vojakov pripomenú minútou ticha a budú sa za ne konať bohoslužby.

Nepretržitá paľba: ukrajinské delostrelectvo ničí ruské ciele
Video
Ukrajinské delostrelectvo je zamerané na ruské pozície. Ukrajinské ministerstvo obrany / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
171 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #raketový útok #Zakarpatská oblasť