Trump vypovedal v prípade nadhodnocovania majetku svojej rodinnej firmy

Bývalý americký prezident Donald Trump sa sťažoval na nespravodlivé zaobchádzanie počas vypovedania pred súdom v New Yorku v procese, v ktorom je spolu s ďalšími osobami obvinený, že nadhodnotil majetok svojej rodinnej firmy, aby získal lepšie podmienky na pôžičky a poistenie. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

07.11.2023 10:44
donald trump Foto: ,
Americký exprezident Donald Trump čaká na výpoveĎ pod prísahou v súdnom procese, v ktorom je spolu so svojimi dvoma synmi a ďalšími osobami obvinený, že nadhodnotil majetok svojej rodinnej firmy Trump Organization, aby získal lepšie podmienky na pôžičky a poistenie. 6. 11. 2023.
debata (1)

Trump vypovedal približne štyri hodiny. Počas výpovede sa často vyhýbal priamym odpovediam a chválil sa svojim majetkom a bohatstvom. Trump tiež obvinil sudcu Arthura Engorona z toho, že jeho rozhodnutia sú „podvodné“, a newyorskú prokurátorku Letitiu Jamesovú z toho, že si procesom proti nemu buduje politickú kariéru.

„Nazval ma podvodníkom, pričom o mne nič nevie,“ povedal Trump o sudcovi, ktorý sedel hneď vedľa neho. Následne označil celý súdny proces za „politický hon na čarodejnice“.

„Toto nie je politické zhromaždenie. Je to súdna sieň,“ upozornil Engoron Trumpa. Neskôr viditeľne podráždený sudca požiadal jedného z Trumpových právnikov, aby „kontroloval svojho klienta“, všíma si AFP.

Donald Trump a Joe Biden Čítajte aj Biden zaostáva za Trumpom v kľúčových štátoch

Trump počas výpovede pod prísahou odmietol obvinenia, že by účtovné uzávierky jeho spoločnosti boli podvodné. Namiesto toho ich označil za „veľmi konzervatívne“. „Nešlo o dokumenty, ktorým banky venovali veľa pozornosti,“ povedal. Zároveň upozornil na to, že pri ohodnocovaní jeho majetku nebolo braná do úvahy hodnota „značky Trump“.

Trump a jeho dvaja najstarší synovia, Donald Jr. a Eric, ako aj ďalší riadiaci pracovníci spoločnosti Trump Organization sú obvinení z toho, že nadhodnocovali hodnotu majetku rodinnej firmy o miliardy dolárov. Bývalému americkému prezidentovi ani jeho synom nehrozí v prípade uznania viny väzenie. Čelia však pokute v hodnote 250 miliónov dolárov a môžu byť tiež odvolaní z manažmentu rodinnej firmy, píše AFP.

V procese má v stredu vypovedať aj Trumpova dcéra Ivanka.

trump Čítajte viac Súd by mohol zabrániť Trumpovi v kandidatúre. Posudzuje útok na sídlo amerického Kongresu

Trumpovi synovia minulý týždeň vo výpovedi uviedli, že nepoznajú detaily dokumentov, v ktorých je ohodnotený majetok firmy, a z prípadného pochybenia obvinili účtovníkov. Trump taktiež v pondelok vinil účtovníkov, no zároveň priznal, že bol zapojený do prípravy niektorých dokumentov. „Príležitostne som možno mal nejaké pripomienky,“ povedal.

Tento súdny proces je jedným z niekoľkých súdnych bitiek, ktorý Trump čelí v čase ďalšej kandidatúry na prezidenta. Napriek tomu však v predvolebných prieskumoch vedie medzi kandidátmi republikánov.

donald trump Čítajte viac Trump dostal pokutu 10-tisíc dolárov za porušenie mlčanlivosti nariadenej súdom
1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump